خانه / آخرین اخبار / افشای ده ها فساد و قانون گریزی در کهگیلویه و بویراحمد/ چرا خبری از مجازات متهمان نیست

افشای ده ها فساد و قانون گریزی در کهگیلویه و بویراحمد/ چرا خبری از مجازات متهمان نیست

چند سالی است که موضوع قانون گریزی و فساد در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از هر زمان دیگری مطرح می شود. البته با این تفاوت که این بار دیگر نه از زبان مردم عادی که برخی از مسوولان دولتی و روسای سازمانها هر کدام در فرصتی که به دست می آورند برخی دیگر را متهم به فساد و قانون گریزی می کنند و خبری داغ را برای رسانه ها و افکار عمومی آماده می نمایند. این افشاگری ها که مبنی بر اقدامات خلاف قانون و بیشتر در راستای منافع شخصی و گروهی است از سوی کسانی عنوان و مطرح می گردد که بر اساس پیش فرض ها باید یکسری اسناد و اطلاعات دقیق و مبتنی بر حقیقت در دست داشته باشند که اینگونه قاطعانه در این زمینه سخن می گویند.
به گزارش صدای دنا، در اولین گام استاندار کهگیلویه و بویراحمد خودش از استخدام های فامیلی و به قول خودش « اتوبوسی » می گوید و برخی از مدیران را قانون گریز معرفی می کند. رئیس کل دادگستری استان صریحا از استخدام نزدیکان و هم طایفه برخی مدیران توسط این افراد خبر می دهد . مدیر کل دفتر فنی استانداری نقش برخی از مدیران ادارات و سازمانهای دولتی در زمین خواری را افشاگری می کند و از تقسیم زمین های یاسوج بین کارکنان دستگاه های اجرایی به صورت غیرقانونی خبر می دهد. رئیس سابق جهاد کشاورزی استان و معاون فعلی استاندار بسیاری از خانه‌های مجلل و زیبایی که در اراضی کشاورزی سروک به صورت غیرمجاز احداث شده را متعلق به مدیران استان و کسانی که در ادارات ریشه دارند، می داند. مدیر کل بنیاد مسکن از سفارشات و تماس‌های برخی از مدیران پرده بر می دارد که مانع از اجرای کار قانونی بنیاد مسکن در مبارزه با ساخت و سازهای غیر مجاز می شود . استاندار کهگیلویه و بویراحمد از سفارش و التماس برخی مدیران استان برای وام خانم فلان فرد پولدار به بانک‌ها خبر می دهد و معامله گری این گروه از مدیران را افشا می کند. کسی دیگر از واریز پول به حساب هیاتی می گوید که به قول خودش اصلا وجود ندارد و در آخرین مورد نیز سخنگوی شورای شهر سی سخت از واگذاری مکان های تفریحی سی سخت به یک طایفه خاص خبر می دهد و افشاگری می کند. و دهها مورد دیگر از این سری افشاگری ها که از سوی مسوولان و مدیران استان عنوان شده و خبری از رسیدگی و نتیجه آن اطلاع رسانی نشده است.
فارغ از بررسی صحت و یا عدم صحت ادعاهای مطرح شده ، حداقل شنیدن این گونه سخنان و اخبار تاسف برانگیز و ناامید کننده خواهد بود.
اگر چنین اتفاقاتی در هر جای دنیا حتی در کشورهای توسعه نیافته و جهان سوم مثل ما رخ می داد چه زلزله مهیب و عجیبی در فضای سیاسی و اداری آن کشور و یا منطقه ایجاد می شد و از نخستین ساعات انتشار این اخبار، رسانه ها ، فعالان سیاسی، مقامات قضایی و حتی شهروندان عادی به جدیت پیگیر موضوع می شدند و تا روشن شدن کامل ابعاد ماجرا و مجازات متخلفان و برخورد با قانون شکنان از پای نمی نشستند و مسوولان و متولیانی که در این زمینه ها متهم بودند در همان ابتدا استعفا می دادند و یا برکنار می شدند و سپس به دنبال پیگیری صحت و سقم موضوع می رفتند.
اما در استان کهگیلویه و بویراحمد با این همه افشاگری هایی که صورت گرفته است آب از آب تکان نمی خورد و نه از رسانه ها صدایی محکم و فریاد عدالت خواهی بلند می شود و نه از فعالان سیاسی واکنش خاصی دیده می شود و نه از عملکرد دستگاه قضا و مدعی العموم در این استان و برخورد با مدیران متخلف و اجرای رای قانونی دستگاه قضا اطلاع رسانی صورت می گیرد.
تاسف برانگیز تر آن است که قبح و زشتی دنبال کردن منافع شخصی و گروهی در میان این مدیران قانون گریز ریخته شده و کسی از آشکار شدن آن ترس و ابایی ندارد، نه ازحیث قانون شکنی و نه از حیث به خطر افتادن منافع مردم و آبروی و اعتبار شخصی .
ناامید کننده است که هیچ رسانه یا مقام قضایی پیگیر این ادعاها نمیشود تا راست و دروغ آن را برای جامعه آشکار ساخته و با مقام فاسد و قانون شکن به جرم فساد و سومدیریت و یا با شخص اتهام زننده به جرم افترا و توهین و نیز تشویش واقعی اذهان عمومی و به خطر انداختن امنیت اجتماعی برخورد کند و اگر برخورد قضایی صورت می گیرد در نهایت سکوت خبری و عدم اطلاع رسانی است . این افشاگری ها و عدم اطلاع رسانی از صحت و سقم آنها و همچنین عدم اطلاع رسانی از پیگیری های قضایی و صدور و اجرای رای قانونی، اعتماد زداست چرا که وقتی شهروندان چنین اخباری را می شنوند و از یک سوی هیچ نتیجه ای از برخوردهای قانونی احساس نمی کنند و یا نمی بینند با خود می گویند احتملا موارد افشا نشده ی از این دست کم نیست و این سبب اعتمادزدایی از جامعه و در نتیجه بستر ساز بحران اجتماعی خواهد شد .

درد بزرگی است برای جامعه و اندوه فراوانی است برای رسانه های استان که بی صدایی را پیشه کرده اند و صرفا به انتشار این اخبار بسنده می نمایند و از پیگری نتایج آن غافل می شوند که این امر خود می تواند یا به علت رخنه ی فساد در میان رسانه ها و مطبوعات باشد آن چنان که استاندار برخی از رسانه ها را اجاره نشین عنوان کرد و یا نتیجه خودسانسوری به علت ترس از متهم شدن به تشویش اذهان عمومی .
هر چند که دستگاه قضا در استان از ریاست محترم آن گرفته تا دادستان و بازپرس ها و قضات رسیدگی کننده، به مطبوعات نگاه ویژه و حمایتی در چارچوب قانون دارند و در بررسی شکایات مطبوعات نهایت سعه صدر و آزاداندیشی در چارچوب قانون را از خود نشان می دهند اما باید گفت این گونه افشاگری ها که از سوی مدیران و متولیان امر مطرح می شود در صورت صحت، ناشی از وجود فساد و تخلفات قانونی است که منافع عمومی جامعه را هدف قرار داده و لحظه ای درنگ در برخورد قضایی و قانونی با مسببان این وضعیت جایز نیست و یا کذب است که عامل اصلی تشویش اذهان عمومی است و می طلبد که متولیان امر از استاندار محترم گرفته تا دستگاههای بازرسی و قضایی نسبت به این موضوعات حساسیت بیشتری نشان دهند و اجازه ندهند اذهان عمومی جامعه مشوش شود چرا که می تواند به بحران اجتماعی منجر گردد.

حتما ببینید

تکذیب شهردار و قربانی شدن رسانه ها / یا فایل صوتی را منتشر کنید یا عذرخواهی نمایید/ آقای استاندار یک بار هم قانون مطبوعات را بخوانید

درج خبر واکنش شهردار یاسوج به سخنان استاندار و تکذیب آن باعث شد تا رسانه …

۲ نظر

  1. متاسفانه دیدگاه ها منعکس نمی شوند.

  2. شاهد بی عدالتی ها


    فقط اقتدار بیشتر مزارعی که انصافا تا الان هم به نسبت خیلی خوب عمل کرده را میطلبه که اگر استارتی زده شد فورا پیگیری کنه و دست از تحقیق نکشه و فرصت را ازشون بگیره تا مردم به انقلاب دلسرد نشن و بدونن خون شهدا برای ایجاد عدالت در تقسیم شغل ها ،پیمانکاری ها،و در نهایت سربلندی و ابادی کشور ریخته شده نه سواستفاده بعضی افراد
    درضمن باید رسانه ها ازادی عمل داشته باشن و بتونن نقاط تاریک جامعه از گوشه اتاق مدیر کل ها لابی ها و کلیدورهای ادارت و سفارشات را نور بتابانند تا مجبور به تسلیم در برابر پیشنهادهای بی ارزش مدیران نشن،وقتی خبر نگار فکر کنه اگر موضوعی را شفاف سازی کنه هیچ نتیجه ای که نمیگیره احتمال داره زندان هم بره مجبوره که …
    اگر خبرنگارها از طبقه متوسط رو به بالا باشن و نیاز کمتری داشته باشن و بخاطر عشق به اگاه کردن مردم جامعه کار کنند مقاومت بیشتری در مقابل پیشنهادهای بی شرمانه از خود نشان میدهند.
    درود بر جناب مزارعی و هر کس که شجاعانه در مقابل بی عدالتی می ایستد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.