خانه / آخرین اخبار / آیا کهگیلویه و بویراحمد نفرین شده است / استانی که می‌توانست ثروتمندترین استان کشور باشد محروم است / تاجایگاه واقعی دانشگاه یاسوج فاصله داریم

آیا کهگیلویه و بویراحمد نفرین شده است / استانی که می‌توانست ثروتمندترین استان کشور باشد محروم است / تاجایگاه واقعی دانشگاه یاسوج فاصله داریم

رئیس دانشگاه یاسوج گفت که ابتدا باید درد را شناخت و باید مشخص کرد که عامل بازدارندگی استان چه بوده و آیا استان نفرین شده بوده و یا ما وقت نشناس بوده‌ایم و استانی که می‌توانست ثروتمندترین استان کشور باشد اما چنین نیست این پسوند را دارد.

به گزارش صدای دنا، این بخشی از سخنان رئیس دانشگاه یاسوج بود که نزدیک به شش ماه است که ریاست این دانشگاه را برعهده گرفته است. دانشگاه یاسوج ، دانشگاه مادر کهگیلویه و بویراحمد سالهای متوالی را در زیر سایه حاشیه ها طی کرد تا از متن به حاشیه برود و خبر موضوع استخدام های فله ای از این دانشگاه به بطن جامعه سرایت کرد. دانشگاهی که می توانست در توسعه یافتگی استان نقش مهم و تاثیر گذاری را داشته باشد چنان در سیاست زدگی و ضعف مدیریتی گرفتار شد که نه تنها نقش تاثیر گذار خود را از دست داده بود چه بسا که حاشیه هایی را نیز برای توسعه استان ایجاد کرده  بود . ارتباط دانشگاه علاوه بر جامعه با حوزه صنعت نیز قطع شده بود تا دانشگاه یاسوج از رسالت های اصلی خود که کمک به توسعه و پیشرفت استان باشد دور بماند. اما با آمدن دکتر احمد عریان در راس دانشگاه تحولاتی رخ داد که  امید به بازگشتن این دانشگاه به مسیر اصلی خود دور از انتظار نیست هر چند که راهی طولانی را باید طی نماید.

۳۵۰ میلیون تومان هزینه حمل زباله / یک میلیارد هزینه کرایه اتوبوس

دکتر احمد عریان این بار به جمع رسانه ها آمد تا به بهانه گرامیداشت روز خبرنگار و تجلیل از رسانه ها بخشی از عملکرد و دستاوردهای خود را بیان کند. عریان از همان ابتدا به ارتباط دانشگاه با صنعت اشاره کرد و از ۲٫۵ برابر شدن حجم قراردادهای صنعت و دانشگاه در ۵ ماهه گذشته نسبت به کل سال ۹۶ خبر داد. وی در ادامه  به مشکلات صنفی و خدماتی دانشگاه اشاره کرد و گفت: سالانه بیش از یک میلیارد هزینه کرایه اتوبوس برای ایاب و ذهاب دانشجویان دانشگاه هزینه می‌شود و ۳۵۰ میلیون تومان سالانه پول حمل زباله دانشگاه را می‌دهیم در حالی که در هیچ جای کشور چنین نیست و این خدمات مجانی به دانشگاه ارائه می‌شود .

با  جایگاه اصلی  فاصله داریم

عریان با اشاره به رضایت خود از اقدامات صورت گرفته در دانشگاه تصریح کرد: ظرف این ۶ ماه همفکری و همکاری خوبی با سایر دستگاه‌ها داشته‌ایم اتفاقی که افتاده در حد معجزه است و چرخ زنگ زده دانشگاه یاسوج، روغن زده شده اما تا واقعیت و جایگاه اصلی فاصله داریم . وی در خصوص پذیرش دانشجو در سال تحصیلی جدید ادامه داد: طی سال تحصیلی ۹۷-۹۸ حدود ۲ هزار دانشجو ‌پذیرش خواهیم داشت که یک رشته جدید کامپیوتر نیز به رشته های این دانشگاه اضافه می شود .

بیشترین نگاه به کارآمدی و پاکدستی است

رئیس دانشگاه یاسوج در پاسخ به سوالی که چرا از مدیران غیر همسو با دولت در دانشگاه استفاده می‌کنید، عنوان کرد: من مدیر دکتر معین بوده‌ام و در دوره مرحوم هاشمی و آقای گلپایگانی هم مدیریت کرده‌ام ۳۵ سال در دانشگاه بوده‌ام اگر مدیر دست پاک باشد در همه دوره‌ها باید مورد استفاده قرار گیرد در سیستم دانشگاه بیشتر نگاه‌ها به کارآمدی و دست پاکی است و باید قبول کنیم که دستگاهی همچون استانداری با دانشگاه تفاوت دارد و از روز اول که آمدم فلان ایل و چپ و راست و چنین مباحثی را سرلوحه کار برای مدیریت‌ها قرار ندادم .

۹ اصلاح طلب دو نفر از سایر تفکرات

عریان بیان کرد: از ۱۱ مدیری که تغییر دادم و انتصاب جدید داشتم شاید ۹ نفر اصلاح‌طلب و یکی دو نفر هم از تفکرات دیگر بودند که در دوره دکتر عسکریان هم مدیر بودند بنابراین دانشگاهی که ۳۵ سال سابقه دارد باید از افراد با سابقه استفاده کند و مدیری موفق است که از همه ایده‌ها و تفکرات استفاده کند .

وی با اشاره به استخدام‌های فله‌ای در دانشگاه یاسوج تاکید کرد: اگر قرار است نیرویی در دانشگاه یاسوج به کار گرفته شود باید متخصص باشد و با فراخوان عمومی و برگزاری آزمون جذب دانشگاه شود .

رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه با افرادی که در گذشته در دانشگاه مسئولیتی داشته‌اند اختلافی نداریم و کار فرهنگی در دانشگاه مهمترین برنامه ماست، گفت: باید با دستگاه‌های دیگر ارتباط برقرار کنیم و دلمان را به قراردادهایی با رقم ۴٫۵ میلیارد تومان خوش نکنیم بلکه باید سطح قراردادها به ۱۵ میلیارد تومان برسد.

مدیریت در این استان سخت است

رئیس دانشگاه یاسوج در پاسخ به سؤالی که چرا از نیروهای حامی دولت تدبیر و امید استفاده‌ای در دانشگاه نمی شود، خاطرنشان کرد: واقعا مدیریت در استان شما سخت است چرا که یکی از شما می‌گوید چرا یک نفر از مدیران دکتر ارژنگ را به کار گرفتی و یک نفر دیگر می‌گوید چرا عده‌ای به صورت غیر قانونی وارد دانشگاه شده‌اند اما من اعتقاد دارم که در دانشگاه باید مدیریت‌های علمی را به کار گرفت.

باید پاسخگوی ۳۰ سال پیش باشیم

عریان با اشاره به اینکه هنوز یک ماه شروع به کار نکرده بودیم که باید پاسخگوی ۳۰ سال پیش می‌بودیم، تصریح کرد: به راه خود ادامه می‌دهم و در همین بهمن‌ماه دانشگاه یاسوج با پذیرش دانشجوی خارجی بین‌المللی می‌شود.

وی ادامه داد: مشکلات موجب شده که استان سر جای خود نباشد که از میان آن‌ها اعتقاد نداشتن به شایسته گزینی است و مثلا اگر نیرویی می‌خواهیم که چوب شناس باشد کارشناس ادبیات فارسی انتخاب می‌کنیم .

رئیس دانشگاه یاسوج با بیان این که باید تبیین کرد که دانشگاه و رسانه برای توسعه استان چه نقشی می‌توانند ایفا کنند، اظهارکرد: چرا استانی که ۱۰ درصد روان آب‌های کشور و پوشش ۵۰ درصدی جنگلی و ظرفیت‌های بالای گردشگری باید پسوند نازیبای محروم و غیر برخوردار را یدک بکشد؟

آیا استان نفرین شده بود

عریان بیان کرد: ابتدا باید درد را شناخت و باید مشخص کرد که عامل بازدارندگی استان چه بوده و آیا استان نفرین شده بوده و یا ما وقت نشناس بوده‌ایم و استانی که می‌توانست ثروتمندترین استان کشور باشد اما چنین نیست این پسوند را دارد .

وی تصریح کرد: درد اصلی استان کهگیلویه و بویراحمد فرهنگی است و باید برای بهبود دردها اقدام کرد که به همین منظور به مدیرانی دردشناس و کارآمد و خبرنگارانی فهیم داشته باشد .

رئیس دانشگاه یاسوج عنوان کرد: مشکلات موجب شده که استان سر جای خود نباشد که از میان آن‌ها اعتقاد نداشتن به شایسته گزینی است و مثلا اگر نیرویی می‌خواهیم که در حوزه چوب متخصص باشد کارشناس ادبیات فارسی انتخاب می‌کنیم . شایسته گزینی از نیازهای توسعه و رشد استان است و انتخاب مدیران متخصص و بدون در نظر گرفتن نگاه جناحی و سیاسی ضروری است .

عریان با بیان اینکه گاهی افتخار به این کارهای خود می‌کنیم تاکید کرد: اکنون پیامد و سرنوشت این کارها را می‌بینیم که باید مطالعه دقیقی برای این کار شود .

وی با بیان اینکه درد بزرگتر استان تعامل نداشتن بخش اجرا و دانشگاه است، ادامه داد: باور عملی به اینکه دانشگاه محور توسعه است، نداریم و از ظرفیت‌های دانشگاهی استفاده چندانی نمی‌کنیم و هیچ کمکی از دانشگاه نمی‌خواهیم و این ارتباط ضعیف تر از همه جای کشور است که از دلایل مهم عدم توسعه یافتگی است .

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: البته در درون دانشگاه هم اراده‌ای برای این کار وجود نداشت و به دنبال لوکس بودن بوده‌اند و کم کاری زیادی هم از سوی دانشگاه شده که موجب گسست میان سایر برنامه‌های جامعه با دانشگاه شده است .

دنبال کارآفرینی نبوده ایم

عریان عیب دانستن کار و تلاش را یکی دیگر از مشکلات استان دانست و افزود: کار را تنها در سیستم ادارات و پشت میز نشینی می‌بینیم که یک میلیون تومانی به ما بدهند و کارمند شویم و به نوعی دنبال کارآفرینی نبوده‌ایم و پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان خیلی فعال نداریم .

وی با بیان این که خبرنگاران باید روی این مساله کار فرهنگی کنند، اظهارکرد: خبرنگارانی می‌توانند روی این موضوع کار کنند که اطلاعات کافی داشته باشند و شجاعانه و صادقانه خبرها و گزارش‌ها را انعکاس دهند.

در پایان این نشست از خبرنگاران استان به مناسبت روز خبرنگار تجلیل بعمل آمد و اتاق رسانه ها در دانشگاه یاسوج افتتاح و راه اندازی شد.

 

 

حتما ببینید

تصادف وحشتناک روی پل سوم بشار/ این محور همچنان خطرناک است

پل سوم بشار اینبار شاهد تصادف وحشتناک کامیون با سواری سمند بود. به گزارش صدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.