خانه / آخرین اخبار / وعده افتتاح بیمارستانی که هنوز اسم ندارد/ آقای استاندار اجازه افتتاح ندهید / وعده افتتاح بیمارستان یاسوج با دهها مشکل اساسی

وعده افتتاح بیمارستانی که هنوز اسم ندارد/ آقای استاندار اجازه افتتاح ندهید / وعده افتتاح بیمارستان یاسوج با دهها مشکل اساسی

«دکتر جان بابایی از افتتاح دو بیمارستان ۲۹۲ تختخوابی یاسوج و ۳۲ تختخوابی باشت با حضور وزیر بهداشت خبر داد و گفت: ۱۸ شهریورماه امسال دو بیمارستان ۲۹۲ تختخوابی یاسوج و ۳۲ تختخوابی باشت با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.»

به گزارش صدای دنا، این خبری بود که هفته گذشته پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا دفتر یاسوج بر روی خروجی خود قرار داد تا طولانی شدن احداث بیمارستان بزرگ یاسوج را تجربه ای تلخ برای وزارتخانه معرفی کند و  تمام فعالیت ها و عملکردهای موفق در احداث این بیمارستان را به نام اورنگ ایلامی ختم نماید.

بیمارستان ۲۹۲ تختخوابی یاسوج که به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ۶۰ درصد تجهیزات آن را تحویل گرفته و امیدوار به تحویل گرفتن ۴۰ درصد دیگر تجهیزات هستند یکی از نیازهای اساسی مردم استان است که از سالها پیش کلنگ احداث آن به زمین زده شده است .

بیمارستانی بدون نام

این بیمارستان که امروز در شرف وعده  های افتتاح قرار دارد هنوز از داشتن نام محروم است و در سربرگ های اداری آن نام بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج درج می شود تا برای اولین بار در کشور بیمارستانی بدون نام افتتاح شود و در تاریخ به نام استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت گردد. این بیمارستان که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۶  در ۸ طبقه و ۲۹۴ تخت شروع شده بود ماحصل زحمت و تلاش همه کسانی است که در این حدود ۱۱ سال در این استان مسوولیت داشته اند و مصادره  آن به نام هر کسی به معنای نادیده انگاشتن زحماتی است که مدیران و مسوولان استان از سال ۸۶ تا کنون کشیده اند که منطقی به نظر نمی رسد.

اما بیمارستان بدون نام و جدیدالاحداث یاسوج که این روزها وعده افتتاح را با گوش های خود می شنود شاید خودش هم باورش نمی شود که با داشتن نقایص کلی و عمده ای که در زیر می آید مسوولین به هر علتی درصدد افتتاح ناقص  آن هستند و شاید انتظار روزهای پر التهابی را در ذهن تجزیه و تحلیل می کند.

بیمارستان بدون انشعاب فاضلاب

بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج که مهمترین وظیفه آن تامین سلامت جامعه است  در حالی قرار است در روزهای آینده با حضور وزیر بهداشت مورد افتتاح و بهره برداری قرار گیرد  که هنوز انشعابات فاضلاب آن نهایی نشده است و بر اساس اطلاعات دریافتی خبرنگار امید مردم ،  هر چند که انشعابات داخلی مربوط به فاضلاب اجرایی شده است اما  اتصال فاضلاب بیمارستان به فاضلاب شهری منوط به اجازه سازمان محیط زیست و آب و فاضلاب می باشد که با توجه به مصوبه استانداری، مسکن و شهرسازی و سازمان مجری را مکلف به نصب پیش تصفیه کرده که این امر نیازمند زمان می باشد و تا کنون نصب پیش تصفیه فاضلاب به نتیجه نرسیده است .  حال به نظر شما آیا بیمارستانی که هنوز وضعیت انشعاب فاضلاب آن مشخص نشده است قابلیت افتتاح دارد ؟

بیمارستانی که پارکینگ ندارد

هر چند که سالهاست که مساله پارکینگ در شهر یاسوج بر سر زبان ها افتاده است و  همه مسوولان استانی بر ضرورت تامین پارکینگ در سطح شهر تاکید دارند اما بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج نه تنها تا کنون نتوانسته است این معضل را حل نماید بلکه ترافیک درخیابانهای اطراف این بیمارستان در صورت افتتاح می تواند معضلی جدید برای شهر و مدیریت شهری و در نهایت شهروندان باشد.

پارکینگ بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج در حال حاضر تنها  ظرفیت  پارک  ۷۰ خودرو  را دارد که این ظرفیت حتی نمی تواند جوابگوی خودروی پرسنل می باشد. این در حالی است که نه تنها وضعیت پارکینگ این بیمارستان در هاله ای از ابهام قرار دارد که موضوعی مهمتر در این میان مطرح می شود و آن هم اینکه  پد بالگرد نیز برای این بیمارستان در نظر گرفته نشده است .

نداشتن فضای کافی برای انبار تجهیزات  و دارو

بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج  علاوه بر نداشتن پارکینگ و  پد بالگرد، حتی از داشتن انبار مناسب و کافی برای تجهیزات پزشکی نیز رنج می برد به طوری که ساخت سوله ای جدید برای ایجاد انبار پیشنهاد شده است. گذشته از این بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج حتی به لحاظ فیزیکی ظرفیت نگهداری سرم ، دارو و اقلام مصرفی بیمارستان را نیز ندارد .

بیمارستانی که این روزها وعده افتتاحش را می دهند هنوز از نداشتن چمن و فضای سبز رنج می برد .

آسانسورهای بیمارستان تاییدیه استاندارد ندارند

آسانسورهای بیمارستان از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. موضوع استاندارد آسانسورها در شهر یاسوج موضوعی است که باید به صورت جدی به آن توجه شود و مدتی است که اداره کل استاندارد نیز این موضوع را دنبال می کند . این در حالی است که آسانسورهای بیمار بر بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج  هنوز تاییدیه اداره استاندارد را نگرفته است . علاوه بر این که این آسانسورهای بیماربر هنوز تاییدیه استاندارد ندارند اقدامی عملیاتی برای آسانسورهای ارتباطی آشپرخانه جهت انتقال غذا به طبقات نیز صورت نگرفته است.

نداشتن مجوز برای رادیولوژی

علیرغم اینکه دستگاه رادیولوژی در بیمارستان مستقر شده است اما نصب و راه اندازی آن منوط به اخذ کد پرتونگاری و مجوز نصب از سازمان انرژی اتمی است که هنوز نهایی نشده است.

علاوه بر این وجود دیزل ژنراتور در بیمارستان مساله ای مهم و حیاتی است که اما این مهم نیز در این بیمارستان هنوز به نتیجه نرسیده است.

بخش دیالیز آماده نیست

بخش دیالیز بیماران که در شهرستان بویراحمد از نداشتن فضای مناسب فیزیکی رنج می برد از دیگر موضوعاتی است که در هاله ای از ابهام قرار دارد هر چند که در بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج مکانی را برای آن در نظر گرفته اند اما به نظر می رسد که این فضا نیازمند تغییرات تاسیساتی است و هنوز به سرانجام نرسیده است.

بیمارستانی که it ندارد

بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج  هنوز آی تی و نرم افزارهای بیمارستانی مانند HIS  و  PASC و …  را ندارد و هنوز در مرحله پیگیری است.

بیمارستانی که چارت تشکیلاتی ندارد/ سند بیمارستان در مالکیت تامین اجتماعی است

وضعیت سند مالیکت بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج  هنوز مشخص نشده است و سند بیمارستان در مالکیت تامین اجتماعی است. هر چند که تامین اجتماعی ملکف به انتقال سند شده است اما در صورت عدم انتقال سند وصدور موافقت نامه اصولی، امکان صدور و ارایه چارت تشکیلاتی به دانشگاه وجود ندارد. همین امر یعنی عدم صدور سند بیمارستان به نام دانشگاه علوم پزشکی باعث شده است تا موافقت اصولی و مجوز بهره برداری و همچنین چارت سازمانی جهت ابلاغ و شروع به کار نیرو های استخدام شده دانشگاه انجام نگرفته باشد.

حال با این شرایط آیا این بیمارستان قابلیت افتتاح دارد ؟

استاندار محترم کهگیلویه و بویراحمد که دارای تجربیات فراوانی از قانونگذاری و مدیریت دارد و خود استاد دانشگاه می باشد آیا حاضر است با این شرایط اجازه افتتاح به این بیمارستان داده شود .

قطعا انتظار مردم این است که اگر قرار است کاری صورت گیرد تمام و کمال باشد و باعث آرامش خیال و راحتی بیمار و همراه و حتی پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی بیمارستان گردد. اگر قرار است امروز مراسم افتتاحیه شروع شود و فردا داد و فریادها بلند شود همان بهتر و اصلح تر است که چند ماهی دیگر نیز این افتتاحیه به تعویق بیفتد تا مشکلات بیمارستان حل شود و مردم با خیالی راحت شاهد مراسم افتتاحیه باشند .

اینکه چه عجله ای برای افتتاح بیمارستان ناتمام وجود دارد سوالی است که باید متولیان امر به آن پاسخ دهند.

در پایان باید گفت آقای استاندار ، چشم امید این مردم به نگاه تیر بین شماست پس نگذارید با احساسات مردم بازی شود و اجازه ندهید پروژه ای ناقص و ناتمام تحت هر عنوان و به هر هدفی افتتاح شود چرا اگر چنین کاری صورت گیرد گناهی نابخشودنی در حق این مردم است.

 

حتما ببینید

چگونه فشار خون ما بالا می رود/نکاتی که باید رعایت کنیم

فشار خون بالا، به عنوان تهدید کننده سلامت افراد، متاسفانه بدون علامت ظاهر می شود …

۲ نظر

  1. په چنش ایخون افتتاح کنند. واقعا مسخره است . البته این هم یک شاخه از محرومیته

  2. به شما چه ربطی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.