خانه / آخرین اخبار / اختصاص ۱۰۵ هکتار در تنگ سرخ به کشت گیاهان دارویی/ دغدغه ی توجه به منابع طبیعی باید در تک تک مسئولان و نمایندگان استان ایجاد شود

اختصاص ۱۰۵ هکتار در تنگ سرخ به کشت گیاهان دارویی/ دغدغه ی توجه به منابع طبیعی باید در تک تک مسئولان و نمایندگان استان ایجاد شود

۱۰۵ هکتار از عرصه‌های منطقه  تنگ سرخ از توابع بویراحمد به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته و بهره‌برداران توانستند ۱۴ تن شیرابه آنغوزه و باریجه به ارزش یک میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان برداشت کنند.

به گزارش صدای دنا ؛ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد در ابتدای این بازدید معاون عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد از منابع طبیعی استان با اعلام این خبر گفت:  برای جلوگیری از بیابانی شدن عرصه های منابع ملی،جنگل کاری و کاشت کنار و بادام در مناطق گرمسیری صورت گرفت.
غلامحسین حکمتیان در ادامه  عنوان کرد: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجرای پروژه های آبخیزداری وآبخوانداری از قبیل بندهای رسوبگیر سنگی ملاتی و گابیونی و عملیات بیولوژیکی شامل کپه کاری،بذرکاری،بذرپاشی ،کود پاشی،حفاظت وقرق وجنگلکاری با بذر و نهال ،تولید نهال وتوزیع و نصب ۵۰۰دستگاه آبگرمکن خورشیدی و اجرای ۱۶ کیلومتر کمربند حفاظتی در ۱۴ حوزه استان هستیم .
و همچنین گزارشی در خصوص اهداف پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و چگونگی پیشرفت فیزیکی پروژه‌های در حال اجرا در سطح استان و همکاری هر چه بیشتر استانداری در خصوص تفاهم نامه و اعتبارات استانی پروژه‌ها ارائه شود.
وی در خصوص پیشنهاد معاون استاندار در تدوین الگوی کشت عرصه های طبیعی استان گفت: ۱۰۵ هکتار از عرصه‌های منطقه تنگ سرخ از توابع بویراحمد به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته و بهره‌برداران توانستند ۱۴ تن شیرابه آنغوزه و باریجه به ارزش یک میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان برداشت کنند. حکمتیان همچنین با اشاره به برداشت ۴ تن برگ مورد خشک شده افزود: متاسفانه نبود صنایع تبدیلی در استان برای بسته‌بندی گیاهان دارویی مشکلاتی را ایجاد کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد بر مشارکت مردم و مرتع داران در کشت گیاهان دارویی درعرصه‌های طبیعی برای بهره‌برداری صحیح و اصولی مردم تاکید کرد و‌ افزود: هر جایی که مردم در عرصه‌های طبیعی مشارکت داشته اند و‌بهره‌برداری و استفاده کردند آتش‌سوزی و‌ تخریب صورت نگرفت که این نشان از احساس مسئولیت،فرهنگ فهم بالای مردم این استان دارد.
حکمتیان عنوان کرد: طرح ترسیب کربن یکی از برنامه‌هایی است که منابع طبیعی در راستای توانمندسازی و توانمند کردن افراد وجوامع محلی برای حفاظت از منابع طبیعی در دستور کار خود دارد.

معاون امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این بازدید گفت: وظیفه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، سنگین و کار فرابخشی است اما امکانات پرسنلی منابع طبیعی علی‌رغم این حجم کاری بسیار زیاد، کم است و کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
وی به توپوگرافی بی‌نظیر کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: داشتن یک میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی ظرفیت بی‌نظیری است که در سایر استان های کشور یافت نمی شود.
عزیز فیلی ادامه داد: در عرصه‌های استان شاهد گونه های طبیعی، جنگلی، گیاهی و گونه هایی هستیم که در هیچ جای کشور وجود ندارد و همین موضوع باعث شده است یکی از استان های شاخص زاگرس
نشین باشیم.

فیلی ابراز داشت: متاسفانه با محدودیت‌های منابع ،خرید ماشین، توسعه واحدها و سایر موارد روبه رو هستیم، خیلی از کارهایی که الان نیاز داریم را در گذشته می توانستیم انجام دهیم.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ما وارثان مشکلات گذشته هستیم، اما ما باید به فکر منابع طبیعی و ملی باشیم و تلاش کنیم که ان شاالله به جایگاه اصلی خود در استان دست پیدا کند.
وی با بیان اینکه منابع طبیعی باید به عنوان دستگاه ارشد استان باشد، خاطرنشان کرد:دغدغه ی توجه به منابع طبیعی باید در تک تک مسئولان و نمایندگان استان ایجاد شود تا به جایگاه و شأن اصلی خودبازگردد.

عزیز فیلی معاون عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد صبح روز دوشنبه مورخه۲۸آبان بهمراه هجیر افشون مدیرکل دفتر فنی استانداری،سید خدادوست موسوی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استان از مجموعه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بازدید و با مدیریت و کارکنان این اداره دیدار کردند.

 

حتما ببینید

تصادف وحشتناک روی پل سوم بشار/ این محور همچنان خطرناک است

پل سوم بشار اینبار شاهد تصادف وحشتناک کامیون با سواری سمند بود. به گزارش صدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.