خانه / آخرین اخبار / صادرات ۳۰ سال کهگیلویه و بویراحمد، یک ششم صادرات یکسال لرستان/ در ۳۰ سال به اندازه شش ماه چهارمحال کالا صادر کردیم

صادرات ۳۰ سال کهگیلویه و بویراحمد، یک ششم صادرات یکسال لرستان/ در ۳۰ سال به اندازه شش ماه چهارمحال کالا صادر کردیم

میزان صادرات استان کهگیلویه و بویراحمد در حدود ۳۰ سال برابر با یک ششم صادرات  یکسال استان لرستان و تقریبا برابر با شش ماه صادرات سالانه استان چهارمحال و بختیاری است.

به گزارش صدای دنا؛ مدیرکل گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا میزان صادرات استان از سال ۶۰ تا سال ۹۲ را ۵۹ میلیون دلار اعلام می کند این در حالی است که صادرات غیر نفتی استان لرستان  در سال ۱۳۹۶ به تنهایی ۳۴۰ میلیون دلار بوده است و صادرات استان چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۹۵  بالغ بر ۱۰۷ میلیون دلار بوده است.

مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد در خصوص صادرات کالا در سال جای نیز می گوید: میزان صادرات کالا از طریق گمرک این استان در هشت ماه سال ۱۳۹۷ حدود ۲ میلیون و ۷۴۱ هزار و ۸۰۶ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزش حدود ۲۲ درصد رشد داشته است.

بهنام احمدی می افزاید: در هشت ماه امسال ۷۲۳ تن کالا به ارزش ۲ میلیون و ۷۴۱ هزار و ۸۰۶ دلار کالا از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد صادر شده است که از نظر وزنی ۲۹ درصد افزایش را نشان می دهد.

وی می گوید: عمده‌ترین کالاهای صادر شده از استان در طی این مدت شامل عصاره زعفران، پودر و عصاره شیرین بیان، موکت و لوازم آرایشی و بهداشتی و درختچه گل رز بوده است. که این میزان کالا از طریق گمرک این استان توسط شرکت‌های سپاهان موکت، زرد بند، آسه یاسوج و شرکت سینره یاسوج به کشورهای آلمان، سوئیس، عراق و افغانستان، امارات متحده عربی و آفریقای جنوبی صادر شده است.

اما اصل آمارهای تاسف برانگیز احمدی از آنجا شروع می شود که کل صادرات استان از سال ۶۰ تا سال ۹۲ را بیان می کند و رقم آن را حدود ۵۹ میلیون دلار می داند.
به گفته احمدی در سال گذشته ۷۴ اظهار نامه صادراتی به وزن یک هزار و ۱۸۴ تن کالا به ارزش چهار میلیون و ۲۷۰ هزار و ۸۳۴ دلار کالا از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد صادر شده است. که این به اندازه حتی یک ماه استان های همتراز کهگیلویه و بویراحمد نیز نمی شود

براساس گفته های مدیر کل گمرک استان در سال ۱۳۹۵ نیزحدود چهار میلیون و ۶۱ هزار و ۷۶۶ دلار کالا از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد صادر شد که مهم‌ترین آنها شامل پودر و عصاره شیرین بیان، محصولات آرایشی، بهداشتی، موکت و سیمان بوده است.

براساس گفته های مدیرکل گمرگ از سال ۹۲ به این طرف نیز جهشی در آمارهای صادراتی استان به وقوع نپیوسته است به طوریکه صادرات ۸ ماهه سالجاری استان  حدود سه میلیون دلار کالا از استان صادر شده است که این میزان یک صدم میزان صادرات کالاهای تولید شده در ایلام، یک بیستم کالاهای صادر شده در چنین بازه زمانی ای در چهارمحال و بختیاری و یک هشتادم صادرات لرستان در بازه زمانی هشت ماهه است.

 

حتما ببینید

کمتر از دو هفته تا بزرگترین رویداد گردشگری یاسوج / همه منفعل

کمتر از دو هفته دیگر یکی از بزرگترین رویدادهای گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.