خانه / آخرین اخبار / ۱۶ مدیر استانی احضار ،بازداشت و تحت تعقیب قرار گرفتند/ کیفرخواست هشت مدیر صادر و محکومیت یافته اند/ مردم و رسانه ها مطالبه گری کنند

۱۶ مدیر استانی احضار ،بازداشت و تحت تعقیب قرار گرفتند/ کیفرخواست هشت مدیر صادر و محکومیت یافته اند/ مردم و رسانه ها مطالبه گری کنند

دادگستری استان در طی ۳ سال اخیر بیش از ۱۶ مدیر استانی را به دستگاه قضایی احضار، بعضا تحت بازداشت و تعقیب قضایی قرار داده و برای حداقل ۸ نفر از آنها کیفرخواست صادر و  محکومیت های متعدد یافته اند البته، حکم در خصوص آنها اجرا شده یا در حال اجراست.
به گزارش صدای دنا ، معاونت فرهنگی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد در پایگاه اطلاع رسانی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر شده است در راستای تنویر افکار عمومی و اجابت مطالبات به حق و قانونی مردم اطلاعیه شماره یک خود را منتشر کرد ه است .

نظارت بر مدیران ادارات دولتی بر عهده نهادهای عریض و طویل نظارتی اداری
در این اطلاعیه ضمن آنکه بر اصل تفکیک قوا تاکید شده است وظیفه اصلی نظارت بر مدیران ادارات دولتی را بر عهده نهادهای عریض و طویل نظارتی اداری دانست و صرفا برخورد قضایی با جرایم را وظیفه قوه قضائیه عنوان کرد. در این اطلاعیه آمده است :« در این راستا ، در صورت اطلاع از وقوع جرم،سازمان بازرسی اعلام تخلف یا جرم نموده و مراتب را به دادستان اعلام و دادستان نسبت به تعقیب قضایی اقدام پس از تشکیل پرونده و کیفرخواست پرونده به دادگاه بدوی ارسال در آن خصوص حکم مقتضی صادر و در صورت اعتراض طرفین در تجدیدنظر مورد بررسی دقیق قرار گرفته و نهایتا حکم قطعی صادر می‌گردد.»

ریشه های فساد اداری در استان
این اطلاعیه در ادامه به عوامل و زمینه های بروز فساد اداری اشاره شده و آمده است :« مع الاسف بی تفاوتی،حزب گرایی،قوم گرایی در نهادهای دولتی ، سبب عدم توجه به وظایف قانونی در این ادارات و عدم توجه مدیران در به کارگیری نیروهای سالم و کارآمد و پرهیزگار و عدم توجه به معیارهای شرعی و قانونی گردیده ، به نحوی که در این استان معیارهای عشیره ای ، قبیله ای و حزبی باعث گردیده که فساد اداری و اقدامات خلاف قانون از قبیل استخدام‌های بدون ضابطه و نیز فساد مالی و بانکی و جرائم مالی در ادارات نمود پیدا کند که البته از چشم تیز بین مردم و افکار عمومی هم دور نمانده است.» اما در عین حال قوه قضائیه را طبق قانون آخرین مرجع رسیدگی و برخورد اعلام کرد.

نهادهای پر طمطراق
معاونت فرهنگی دادگستری استان در ادامه اعلام می کند که « وجود نهادهایی پر طمطراق مانند بازرسی عریض و طویل استانداری،! بازرسی فرمانداری ها ،بازرسی بانک ها !،حراست ادارات که نماینده اداره اطلاعات در هر مجموعه است ،ذی حسابی ادارات ،که نماینده دیوان محاسبات در هر مجموعه است، واحد های اطلاعاتی نهادهای نظامی و انتظامی عضو شورای تامین و اداری و… همگی دستگاه‌هایی هستند که باید مترصد بوده و از هرگونه وقوع تخلف یا جرم از سوی مدیران یا کارکنان به فوریت جلوگیری به عمل آورند.

چرا همه سکوت ناجوانمردانه می کنند
مردم عزیز، به دلیل عملکرد ضعیف و بی تفاوتی این نهادها در سطح جامعه ،متاسفانه شاهد هستیم که بار سنگین وظایف و مسئولیت های این نهادها، بردوش دادگستری‌ها و نهادهای تابعه قوه قضاییه سنگینی می کند.تنها روحیه انقلابی و سختکوشی فرزندان شما در دادگستری هاست که توانسته تاکنون موضوع را پیش ببرد. جالب‌تر اینکه آنچنان در رسانه‌ها و افکار عمومی فرافکنی می شود که این تلقی بین مردم جامعه ایجاد و تقویت شده که تنها مرجع مبارزه با فساد ، دادگستری است و صرفاً دستگاه قضایی مسئولیت اول و آخر را دارد. اما حاشا و کلا که چنین نیست. »
« قطعا هر یک از فسادهای اداری طی چندین سال ،در غفلت یا احیانا تغافل متولیان و مسوولین ستادی و نظارتی و صّفی این ادارات اتفاق می افتد و باید پرسید چرا همه سکوت ناجوانمردانه می کنند و چرا منافع مردم را فدای … می نمایند.»

احضار، بازداشت و تعقیب ۱۶ مدیر استانی طی سه سال
در این اطلاعیه به بخشی از برخوردهای قضایی با مدیران متخلف اشاره کرد و آورده است :« دستگاه قضایی بنا به وظیفه ذاتی خود نمی‌تواند موارد برخوردها را تا زمان صدور رای قطعی رسانه ای نماید. ولی این موضوع نافی انجام وظایف قانونی دستگاه قضایی نیست. دادگستری استان در طی ۳ سال اخیر بیش از ۱۶ مدیر استانی ،را به دستگاه قضایی احضار،بعضا تحت بازداشت و تعقیب قضایی قرار داده و برای حداقل ۸ نفر از آنها کیفرخواست صادر و به محکومیت های متعدد یافته اند البته، حکم در خصوص آنها اجرا شده یا در حال اجراست. این محکومیت ها شامل حبس جزای نقدی و شلاق را در بر می گیرد.البته خیلی از این موارد نیازی به رسانه ای شدن نداشته است.
دستگاه قضایی در حوزه انتخابات برای برخی مسوولین عالی استان و چند نفر از مدیران وقت ادارات زمان انتخابات سابق پرونده قضایی تشکیل و با توجه به صلاحیت قانونی برخی در تهران برخی دیگر در همین استان در حال رسیدگی بوده و برخی منتهی به رای شده و محکومیت آنها نیز اجرا گردیده است. »

مردم و رسانه ها مطالبه گری کنند
معاونت فرهنگی دادگستری کل استان در پایان اطلاعیه خود از مردم خواست « به عنوان ولی نعمتان انقلاب اسلامی و ولی نعمتان ما مدیران، از تمام این مدیرانی که طبق قانون موظفند با فساد برخورد نمایند مطالبه‌گری کنید و مطالبه‌گری منصفانه در چهارچوب منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی (دام ظله) و این مطالبات خود را وسعت دهید ،و البته رسانه‌های انقلابی همانگونه که باید از قوه قضائیه،منصفانه مطالبه گری کنند،صد البته باید منصفانه از مدیران استان و دستگاه‌های نظارتی هم مطالبه نمایند که در چه مواردی با فساد برخورد کرده اند و عملکرد شان سوای از شعار در خصوص فساد زیردستانشان چه بوده تا فعالیت انقلابی آنها و تلاش دستگاه قضایی در راستای عمل به فرامین رهبری معظم نظام اسلامی ایران، به مردم اطلاع داده شود.»

حتما ببینید

کمتر از دو هفته تا بزرگترین رویداد گردشگری یاسوج / همه منفعل

کمتر از دو هفته دیگر یکی از بزرگترین رویدادهای گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.