خانه / آخرین اخبار / تپه دمالی سروک و سرگردانی ۲۰ساله ۲۱۲ خانواده / دمل چرکین بویراحمد بعد از بیست سال و ۲۰ جلسه هنوز درمان نشد

تپه دمالی سروک و سرگردانی ۲۰ساله ۲۱۲ خانواده / دمل چرکین بویراحمد بعد از بیست سال و ۲۰ جلسه هنوز درمان نشد

۲۱۲ خانواده در استان کهگیلویه و بویراحمد ۲۲ سال در برزخ واگذاری و ساخت و ساز برای سرپناه در میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، فرمانداری و استانداری سرگردان هستند و تا کنون نتیجه ای حاصل نشده است.
به گزارش صدای دنا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در سال ۱۳۷۵ مصمم شد تا برای تامین سرپناه برای افراد واجد شرایط دست به کار شود و بر اساس وظایف ذاتی و محوله خود و در راستای محرومیت زدایی و کمک به محرومین و مستضعفین ، زمینی را در تپه دمالی روستای سروک برای ساخت مسکن به افراد واجد شرایط واگذار نمود. هر چند که در همان زمان این زمین ها برای ساخت و ساز و بر اساس قرارداد به افراد واجد شرایط و فاقد مسکن با هماهنگی شورای اسلامی روستا و دهیار وقت سروک واگذرگردید اما از آن زمان تا کنون ۲۱۲ خانواده در برزخ ندانم کاری و ضعف متولیان سرگردان هستند و تا کنون به نتیجه ای نرسیدند. پیگیری های این افراد و ارایه شکوائیه به مقامات و مسوولان متولی تا کنون نتیجه ای نداد تا این خانواد ها همچنان گرفتار سرگردانی باشند و به قول کناری فرماندار بویراحمد « این مشکل به دملی چرکین برای بویراحمد» تبدیل شود و مسسولین استان نیز نتوانند بعد از تشکیل ۲۰ جلسه تا اسفند ۱۳۹۶ مرهمی برای این دمل چرکین پیدا کند.

شرح ماجرا:
بر اساس آنچه که در نامه شهریورماه ۱۳۹۳مدیر کل بنیاد مسکن استان به مدیر کل بازرسی ، عملکرد و امور حقوقی استانداری استان نوشته شده است اراضی واقع در تپه دمالی روستای سروک که منابع ملی و دولتی بوده اند بنا به نیاز برخی از اهالی و جمعیت مازاد اطراف با رعایت کلیه ضوابط و کارشناسی دقیق از وضعیت اراضی ( مناسب جهت ساختمان – فاقد پوشش جنگلی) بر اساس کمیسیون ماده ۳۲ و صورت تغییر و تحول روستا از طرف منابع طبیعی به بنیاد مسکن واگذار شد و مالکیت آن نیز طی فرآیند قانونی بر اساس سند ثبتی تحت پلاک ۴/ ۱۲۱ به نام این بنیاد انتقال قطعی گردید و ضمن اینکه پلا ک مذکور مشهور به تپه مالی سروک از سالهای گذشته پس از نقشه برداری و شناسایی افراد واجد شرایط و فاقد زمین و مسکن به افراد واجد شرایط به تعداد ۲۱۲ نفر واگذار گردید. در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ نیز با تصویب کارگروه تحت عنوان فضای مسکونی به طرح هادی روستای سروک منضم گردید.

دهیار و شورای اسامی معارض بودند
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وقت استان در این نامه تعدادی ازاهالی روستای سروک و از جمله « دهیار و شورای اسلامی» آن روستا را عامل ممانعت از انجام کار مردم و صدور پروانه معرفی می کند و از تذکر کتبی و شفاهی و همچنین مکاتبه خود با مراجع ذیصلاح از جمله استانداری، فرمانداری و شورای تامین در خصوص رفع معارض اجتماعی و از شکایت خود به دادستانی خبر می داد.

تعهد دهیار
ابراهیم فرزانه در آن نامه از تعهد دهیار سروک در حضور معاون دادستان خبر می دهد و می نویسد:« ایشان در حضور آن مقام محترم قضایی تعهد نمود هیچ گونه ادعا یا معارض از سوی ایشان صورت نگیرد و در صورت مشاهده یا گزارش بنیاد با نامبرده برخورد قانونی و قضایی لازم صورت بگیرد»

دست به دامان آیت الله
سرگردانی و بلاتکلیفی ۲۱۲ خانواده بعد از این نیز به جایی نرسید تا اینکه در مهر ماه ۱۳۹۵ دست به دامن نماینده ولی فقیه در استان شدند و در شکوائیه ای خواستار مداخله حضرت آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی در این ماجرا و احقاق حق شدند.

مواجهه و محاجه مردم با هم کار ناپسندی است
آیت الله ملک حسینی در حاشیه نامه شکوائیه این افراد خطاب به مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خواستار رسیدگی و اقدام مطلوب آن مدیرکل می گردد و می نویسد:« نسبت به خواسته این ۲۵۰ خانواده و تاخیری که تعهدات افتاده، رسیدگی و اقدام مطلوب دستور فرمایید انجام شود، زمین معوض به آنها داده شود و یا به نرخ روز، محاسبه گردد مواجهه و محاجه مردم باهم کار ناپسندی است لطفا رسیدگی فرمایید».

حقوق مردم ادا گردد
حضرت آیت الله ملک حسینی در حاشیه دیگر همان نامه خطاب به مدیل کل دفتر فنی استانداری نیز می نویسد:« …. خواهشمندم با پیگیری حقوق مردم ادا گردد».

زمین به متقاضیان واگذار شد
هر چند که مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در آبان ۱۳۹۵ در نامه ای به نماینده ولی فقیه در استان می نویسد :« اراضی مذکور در سنوات گذشته طی تشریفات قانونی تملک و با رعایت دستورالعمل واگذاری به متقاضیان واگذار گردیده که در حال حاضر با داشتن برگ قرارداد می توانند نسبت به شروع عملیات اجرایی اقدام نمایند، ضمنا متقاضیانی که دارای قرارداد می باشند به عنوان مالک شناخته می شوند»

هیچ زمینی واگذار نشده است
اما گزارشات دریافتی خبرنگار صدای دنا حکایت از بلاتکلیفی وسرگردانی این افراد بعد از بیست و دو سال دارد تا جایی که در چند روز گذشته نیز این موضوع به فرمانداری بویراحمد نیز کشیده شد و برخی از این افراد معتقدند که حتی یک متر مربع به هیچکدام از متقاضیان هنوز واگذار نشده است. نماینده این افراد در گفت و گو با خبرنگار صدای دنا بر این باور بوده است که معارضات اجتماعی و مخالفت های دهیاری و شورای اسلامی سروک مانع از انجام کار واگذاری و شروع به کار مالکین در این قسمت می باشد.

هر چند که تلاش کردیم تا با مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دهیار روستای سروک تماس برقرار کنیم اما متاسفانه موفق به انجام این کار نشدیم لذا این آمادگی را داریم که توضیحات و صحبت های این افراد را نیز منتشر نماییم .
حال بعد از بیست و دو سال سرگردانی جا دارد مسوولین استانی و متولیان امر برای یک بار هم که شده تکلیف این خانواده های سرگردان را مشخص نمایند و هر کدام به وظایف قانونی خودعمل نمایند.

حتما ببینید

کمتر از دو هفته تا بزرگترین رویداد گردشگری یاسوج / همه منفعل

کمتر از دو هفته دیگر یکی از بزرگترین رویدادهای گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.