خانه / آخرین اخبار / حقوق شهروندی در نشست بومی / اختلاس ها و رانت خواری ها به علت عدم اجرای قانون و تخطی از آن است

حقوق شهروندی در نشست بومی / اختلاس ها و رانت خواری ها به علت عدم اجرای قانون و تخطی از آن است

درنشست فرهنگ بومی استان علت بی نظمی ها ، اختلاسها ، قاچاق ، رانت خواری و… عدم اجرای قانون و یا تخطی از مرزهای قانونی عنوان گردید. یکصد وچهارمین نشست فرهنگ بومی استان در حالی برگزار شد که همچنان موضوع حقوق شهروندی مورد توجه شرکت کنندگان بود.
به گزارش صدای دنا در این نشست فرهنگی جمع کثیری از صاحب نظران ودانش پژوهان از سراسر استان حضور پیدا کرده ودر مورد حقوق شهروندی به تبادل نظر پرداختند.
مدیر اجرایی گره فرهنگ بومی با بیان اینکه در این نشست موارد بسیاری از قانون اساسی بررسی و به بحث گذاشته شد گفت:  مقایسه قانون اساسی ما با قانون اساسی کشور آلمان وتوجه به معنویت ودین و دین محوری در قانون اساسی ما مورد بررسی قرار گرفت.

غلامعباس موسوی نژاد در ادامه افزود: قانون اساسی ما در مواردی به علم بشری ودر مواردی به وحی الهی تکیه می زند و حضور تکیه گاهی محکم مانند وحی الهی می تواند به اعتماد واعتقاد مردم مسلمان ایران به قانون اساسی کمک نماید ومردم ودولت رعایت قانون را به عنوان امری شرعی وتکلیف دینی تلقی نمایند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه  مردم ما با مطالعه قانون می آموزند قانون و قانون گذار در چهارچوب شریعت اسلام ودرخدمت مردم مسلمان است گفت: همگان می بایست یاد بگیرند که اجرای قانون می تواند مهمترین عامل راهگشا برای توسعه کشور باشد.
موسوی نژاد مهمترین مشکل امروز کشور را عدم اجرای قانون و نابرابری افراد در مقابل قانون دانست و بیان کرد:  بی نظمی ها ، اختلاسها ، قاچاق ، رانت خواری و… به علت عدم اجرای قانون ویا تخطی از مرزهای قانونی است.

وی با بیان اینکه قانونگذاران که فرزندان همین مردم هستند با استفاده از وحی الهی و شریعت محمدی اقدام به قانون نگاری کرده و وظیفه مردم ومسئولین در قانون به صورت کاملا شفاف مشخص شده است بر نظارت بر حسن اجرای قانون تاکید کرد و گفت: نظارت بر حسن اجرای قانون مهمترین دغدغه شرکت کنندگان در این نشست فرهنگی بود که هر کسی به زبانی آنرا بیان می کرد ویا نسبت به عدم اجرای قانون نگران ومعترض بود.

بر اساس این گزارش یکی از موارد متمایز کننده نشست های فرهنگ بومی با دیگر نشست ها، پرسش وپاسخ شرکت کنندگان وتنوع شرکت کننده هاست.
از دیگر زیبایی های این نشست ، اجرای موسیقی محلی وشعرمحلی توسط شرکت کنندگان بود که بسیار مورد اقبال وتوجه قرار گرفت .
نکته جالب دیگری که در این نشست وجود داشت ، بیان داستان ها وچیستان هایی است که در روزگاری نه چندان دور در کنار آتش ودر بین مردم استان رواج داشت وامروزه در حال فراموشی است ولی گروه فرهنگ بومی تلاش دارد این آیین ها را زنده نگه دارد و به ثبت برساند.
تکریم واحترام  ودعوت از فرهیختگان وسالخوردگان هم استانی که حامل تاریخ شفاهی استان هستند یکی دیگر از سنت های حسنه گروه فرهنگ بومی است که با دعوت ، شنیدن خاطرات افراد سالخورده تلاش برای مکتوب کردن تاریخ شفاهی گذشته  به این شکل صورت می گیرد.

 

حتما ببینید

بوی مرگ در جاده های کهگیلویه و بویراحمد/ ۱۰۷ کشته و مصدوم در ۱۳ روز / مرگ خود و همراهان را رقم نزنیم

جاده های کهگیلویه و بویراحمد در ۱۱ روز پایانی فروردین ماه سال جاری بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.