خانه / آخرین اخبار / بازارچه ماهی از سوی شهرداری یاسوج تعطیل شد / سالن متعلق به مدیریت بحران است / در واگذاری غرفه ها دلال بازی صورت گرفت

بازارچه ماهی از سوی شهرداری یاسوج تعطیل شد / سالن متعلق به مدیریت بحران است / در واگذاری غرفه ها دلال بازی صورت گرفت

بازارچه ماهی یاسوج به علت آنچه که ماهی فروشان عدم پرداخت بدهی برق و اجاره و شهردار یاسوج متعلق بودن سالن بازارچه به مدیریت بحران و توجه به ایمنی شهروندان و همچنین دلال بازی که در واگذاری آن صورت گرفته بود تعطیل شد  تا بر یکی از میراث های جاوید در شهر قفل زده شود.

به گزارش صدای دنا؛ نیمه دوم سال ۱۳۹۳ بود که زمزمه راه اندازی بازراچه ماهی در یاسوج رسانه ای شد و محمد علی جاوید شهردار وقت تمام تلاش خود را برای راه اندازی این بازارچه به کار گرفت تا در هفته دولت سال ۱۳۹۴ با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و چهار صد میلیون تومان مسوولان استانی را به افتتاح این بازارچه دعوت کند .

رفع مشکل بهداشتی و ایجاد فضای رقابتی علت اصلی افتتاح بازارچه ماهی

محمدعلی جاوید در مان زمان رفع مشکل بهداشتی در شهر و ایجاد یک فضای رقابتی را مهمترین دلایل این اقدام برشمرد و گفت: یکی از مشکلاتی که در سطح شهر یاسوج وجود داشت این بود که ماهی‌فروشانی در خیابان‌های مختلف و عمدتا در مرکز شهر اقدام به فروش ماهی می کردند که این امر آلایندگی‌هایی را از لحاظ بهداشتی برای شهروندان ایجاد می‌کرد.

جاوید تصریح کرد: علاوه‌براین، پسماندهای مربوط به این ماهی‌ها در درزهای مربوط به جداول بوی نامطبوعی در سطح شهر ایجاد می‌کرد که آزار و اذیت شهروندان را در پی داشت و از لحاظ ترافیکی نیز باعث تجمع شهروندان در مرکز شهر برای خرید ماهی می‌شد.  وی با بیان اینکه کنترل بهداشتی این مراکز به علت پراکندگی در سطح شهر به خوبی امکان‌پذیر نبود، افزود: شهرداری یاسوج برای رفع این معضلات، راه اندازی بازارچه ماهی و میگو را در دستور کار خود قرار داد.

ساز مخالفت برخی از اعضای شورای شهر کوک شده بود

هر چند همان زمان در شورای شهر نیز در این زمینه بحث های متفاوتی صورت گرفت و عده ای ساز مخالفت را کوک کرده بودند و ماهی فروشان نیز روی خوش به انتقال به این بازارچه نشان ندادند اما اجبار از سوی شهرداری آنان را وادار کرد تا به مکان جدید نقل مکان پیدا کنند و آنان نیز از سراجبار مجبور به پذیرش و انتقال به بازراچه ماهی فروشان شدند. اما خیلی زود این بازار رونق گرفت و کاسبان ماهی فروش در این مکان ابراز رضایت نمودند و مشکلات این مکان نیز یکی پس از دیگر حل شد.

قفل بر در بازارچه؛ ماهی فروشان  و مردم در سرما

اما در میان بهت مردم و ماهی فروشان دو روز قبل بود که شهرداری یاسوج دستور تخلیه این مکان را صادر کرد و ماهی فروشان را به بیرون از بازارچه راهنمایی نمود و باقفل بر دربهای ورودی بازارچه باعث سرگردانی کسانی شد که از این طریق امرار معاش می کردند و به همشهریان خدمات رسانی . هر چند که برخی از ماهی فروشان که بیرون از بازارچه و به صورت سیار در سرما به فروش ماهی پرداخته بودند عدم پرداخت هزینه برق و کرایه را دلیل تعطیلی عنوان می کردند اما شهردار یاسوج این امر را منطقی ندانست و آن را تکذیب کرد.

سالن متعلق به مدیریت بحران است

نستهن مقدم در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه این سالن متعلق به مدیریت بحران بوده است و با هزینه مدیریت بحران ساخته شده بود گفت: این بازراچه تخصصی ماهی و میگو نبود  درست است که افتتاح کردند اما این سالن مربوط به مدیریت بحران است . حالا اینکه شهردرای چگونه مجوز گرفت که بنر بزند و افتتاح کند بماند.

از همان آغازبه کار  با این افراد مشکل داشتیم

وی با بیان اینکه ما از همان آغاز شروع به کار با این افراد مشکل داشتیم افزود: باتوجه به خطرات  و احتمالات زلزله که وجود دارد به همکاران اعلام کردم که باید این مکان کم کم تعطیل شود و ما تحویل مدیریت بحران بدهیم. شهردار یاسوج با اشاره به بوی بد ماهی و مشکلات پسماندهای آن گفت: این وضعیت باید سرو سامان داده شود چرا که بد بو است و پسماند آن با پسماند عادی فرق دارد  باید سرع جمع آوری شود.

مقدم که بیش از هر چیز بر واگذاری سالن به مدیریت بحران تاکید داشت افزود:  ما باید بیشتر به بحث ایمنی شهروندان توجه کنیم  و ما باید به عنوان فضایی استفاده کنیم مثلا برای سالن ورزشی داشته باشیم که اگر خدای نکرده اتفاقی افتاد بتوانیم از آن استفاده کنیم .

شهردار یاسوج در پاسخ به این سوال که آیا ماهی فروشان دوباره به سطح شهر بر می گردند گفت: ماهی فروشان نباید به سطح شهر برگردند و ما باید سریعا بحث جایگزینی را مشخص کنیم .

البته مقدم در ادامه افزود: نمی شود یا باید به سطح شهر برگردند که البته برگشتن آنها نیز باید مدیریت شده باشد و ما یک یا دو نقطه مشترک را مشخص کنیم که دوباره این صنف پراکنده نشوند و توزیع نامناسب نداشته باشند.

وی با رد این موضوع که علت تعطیلی بازار ماهی در یاسوج بدهکاری برق و عدم پرداخت اجاره بود را رد کرد و گفت: من معتقدم که هر چیزی باید به کاربری خود برگردد هر چند که شهرداری در این زمینه ضرر خواهد کرد اما این یک بحث برای ایمنی و حوادث است .

در واگذاری غرفه های بازراچه دلال بازی صورت گرفت

اما شهردار یاسوج در پایان گفت و گوی خود به  نحوه واگذاری این بازارچه نیز اشاره کرد و گفت: این بازارچه قبلا واگذار شده بود و  در نحوه واگذاری مثل این که متاسفانه دلال بازی صورت گرفت و باید حساب شده تر و دقیق تر هویت افراد مشخص می شد از ما ابتدای که ما آمدیم نیز با این افراد مشکل داشتیم الان هم از آنجا که سالن سالن بحران است باید استفاده بهینه تری از سالن داشته باشیم .

حال مردم و صنف ماهی فروشان منتظرند تا اقدامات شهرداری یاسوج را در این زمینه به نظاره بنشینند که آیا به سال ۱۳۹۳ برمی گردیم و دوباره بوی بد ماهی و پسماندهای آن باعث نگرانی و آسیب رسانی به سلامت مردم می شود و یا اینکه شهرداری دوباره مکانی جدید را برای این صنف در نظر می گیرد.

 

 

 

 

حتما ببینید

تکذیب شهردار و قربانی شدن رسانه ها / یا فایل صوتی را منتشر کنید یا عذرخواهی نمایید/ آقای استاندار یک بار هم قانون مطبوعات را بخوانید

درج خبر واکنش شهردار یاسوج به سخنان استاندار و تکذیب آن باعث شد تا رسانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.