کد خبر : 2125
تاریخ انتشار : شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵

رسوایی در پارتی / لغزش ناخواسته عامل سلب اعتماد

رسوایی در پارتی / لغزش ناخواسته عامل سلب اعتماد

گروه اجتماعی – از ترس اینکه دوستانم مرا عقب مانده و اُمل بدانند همراهشان به پارتی مختلط رفتم و به اصرار آنان حجابم را برداشتم و غافل بودم از اینکه یک نفر از من فیلم می گیرد. من در یک خانواده مذهبی به دنیا آمدم و تنها فرزند خانه هستم و به همین جهت هم

گروه اجتماعی – از ترس اینکه دوستانم مرا عقب مانده و اُمل بدانند همراهشان به پارتی مختلط رفتم و به اصرار آنان حجابم را برداشتم و غافل بودم از اینکه یک نفر از من فیلم می گیرد.
من در یک خانواده مذهبی به دنیا آمدم و تنها فرزند خانه هستم و به همین جهت هم اعضای فامیل توجه زیادی به من دارند. بعد از آنکه چند سال پشت کنکور بودم بالاخره امسال قبول شدم، پدر و مادرم نگران دور شدن من از خودشان بودند. ولی بعد از آنکه به آنها اطمینان دادم تمام توجه خود را معطوف به درسم می کنم راضی شدند و من برای ادامه تحصیل به اصفهان رفتم.
به خاطر فضای شلوغ خوابگاه، با اصرار من به همراه چند نفر از دوستان دانشگاهم که به نظرم دختران خوبی بودند یک خانه مجردی کرایه کردیم اما بعد از مدتی متوجه شدم دوستانم اهل رفت و آمد و تفریح و خوشگذرانی هستند.
کم کم آنها من را هم تشویق به پوشیدن لباس های نامتعارفی کردند که زمانی حتی باور نمی کردم آنها را به تن کنم و پیشنهاد دادند که در رفت و آمدهایشان شرکت کنم، اوایل مخالفت می کردم ولی بعد از مدتی به خاطر غربت و دوری از خانواده و رهایی از تنهایی، با آنها همراه شدم و نمی دانم چه اتفاقی افتاد که بعد از مدتی متوجه شدم آدمی شده ام مثل آنان، دیگر نماز نمی خواندم، به حفظ حجابم اهمیت نمی دادم و در مراوده با پسران دانشگاه هم مسائل شرعی را رعایت نمی کردم.
هر چند بعضی از کارها برایم غیر قابل هضم بود ولی از ترس اینکه آنها مرا عقب مانده و اُمل بدانند خودم را با آنها هماهنگ کردم، تا اینکه یک هفته پیش به همراه دوستانم در یک پارتی مختلط شرکت کردم و به اصرار آنها روسری را از سرم برداشتم و از روی غفلت و سهل انگاری حرکات ناشایستی را انجام دادم، غافل از اینکه یکی از حاضران با موبایلش در حال فیلمبرداری از من بود.

دیروز مادرم با من تماس گرفت و با عصبانیت گفت، این بود قولی که به ما دادی؟ بجای اینکه که بروی و درسَت را بخوانی در پارتی شرکت می کنی؟ چشمم روشن، حجابت را هم که کنار گذاشته ای و هنوز چیزی نگذشته دین و ایمانت را از دست دادی! مادرم گفت: باید قید درس و دانشگاه را بزنی و برگردی به خانه!
من که نمی دانستم مادرم چطور از موضوع متوجه شده مات و مبهوت به حرفهایش گوش می دادم و حرفی برای گفتن نداشتم تا اینکه فهمیدم فیلم من در پارتی را یکی از آشنایانی که در آنجا بوده گرفته و به دست مادرم رسانده است.

لغزش ناخواسته عامل سلب اعتماد
خانم عطایی کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش در این خصوص گفت: خانواده ای که اعضای آن به یکدیگر اطمینان دارند، با آسودگی خاطر از کنار هم بودن لذت برده و حضور یکی به دیگری دلگرمی می دهد، در این حالت افراد خانواده به قابلیت ها و توانایی های اعضاء دیگر ایمان داشته و با هم به جهت رسیدن به راه حل مشترک گفت و گو می کنند.
وی افزود: اعتماد متقابل سرمایه ای برای گذراندن روزهای سخت زندگی است. گاه لغزش ناخواسته اعتماد چند ساله را از بین می برد. دروغ و مخفی کاری و پنهان کاری و بد قولی به عدم اطمینان افراد به یکدیگر منجر می شود.
این کارشناس مشاوره گفت: غم غربت در ابتدای مهاجرت و یا دور شدن از خانه اصلی فرد، کاملاً طبیعی است اما راه هایی وجود دارد که از این غم پیشگیری و یا زمان دچار بودن به آن را کوتاهتر کرد. روان شناسان یک واژه اختصاصی برای غم و غصه در خصوص مهاجرت یا دوری از خانه مطرح کردند که آن “بیماری خانه نامیده” می شود. افرادی که از منزل اصلی خود دور می شوند می بایست با این بحران کنار آمده و خود را با ارزش های جامعه قبلی و ارزش های جامعه فعلی که در آن زندگی می کنند تطبیق دهند در غیر این صورت دچار مشکلات عدیده ای می شوند.
وی بیان داشت: هر چند فرد با گذر از سن نوجوانی به بزرگسالی به سمت تمایز یافتگی و استقلال پیش می رود اما بهتر می تواند با این موضوع کنار بیاید، ولیکن نوجوان به لحاظ ویژگی دوران خاص خود و شرایط سنی اش تنهایی و غربت را به سختی با خود حل کرده، برای همین است با آسیب های مختلفی رو به رو شده است.
این روانشناس و آسیب شناس مسایل خانواده، نوجوانی را یکی از حساس ترین دوران رشد فرد عنوان کرد و گفت: نوجوان در این سن تمایل زیادی به سمت استقلال و همگام بودن با گروه همسالان و تاثیر آنها را دارد. به همین دلیل چنانچه فرد دارای ویژگی های با ثبات، چه از لحاظ اعتقادی، فکری، هیجانی نداشته باشد می تواند فرد را به سمت آسیب سوق دهد.
وی افزود: بنابراین آگاهی در این زمینه به نوجوان و جوان و داشتن رابطه خوب والدین با فرزندانشان امر بسیار مهمی در این موضوع مهم دارد، توجه به نیازهای عاطفی نوجوان و سوق دادن آن به سمت استقلال و تمایز یافتگی باعث رشد و پیشگیری از آسیب ها مختلف می باشد.
عطایی با بیان اینکه توجه بیشتر والدین به فرزند خود با توجه به فاصله مکانی و رفت و آمد دائم با وی و دوری جستن ایشان از تنهایی می توانست از آسیب های به وجود آمده جلوگیری کند بیان داشت: در خصوص مقابله با حس تنهایی توصیه می کنیم که نشانه ای از پیوستگی را با خودتان ببرید، موقع حس تنهایی این موارد را رعایت کنید: نگاه تان را به غربت تغییر دهید، صبور باشید، تفریحات سالم با دوستان که از نظرتان سالم هستند داشته باشید، به خوشبینی خود کمک کنید، نگرش قدردان داشته باشید، جنبه های مثبت زندگی تان را ببیند، برای دوری از تنهایی عضو یک انجمن خیریه و … شوید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.