خانه / آخرین اخبار / دست خالی مدیران استان در اقتصاد مقاومتی/ تنها ۱۱ پروژه فعال است/سازمان مدیریت کم کاری کرده

دست خالی مدیران استان در اقتصاد مقاومتی/ تنها ۱۱ پروژه فعال است/سازمان مدیریت کم کاری کرده

دستان مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه اقتصاد مقاومتی خالی از عملکرد است به طوریکه تنها ۱۱ پروژه از این محل فعال است، برش استانی اقتصاد مقاومتی تهیه نشده و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز به قول استاندار در این خصوص کوتاهی کرده است

به گزارش صدای دنا؛ از همه ۳۴ پروژه سهم اقتصاد مقاومتی کهگیلویه و بویراحمد، تنها ۱۱پروژه فعال است و مابقی آنچنان که مدیران می گویند به دلایلی از جمله تاثیر نوسانات ارز برقیمت مصالح ،کمبود اعتبار و نقدینگی ،عدم تمایل پیمانکاران به دریافت اسناد خزانه یا شروع نشده و یا پیشرفتی نداشته اند.

حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی از سال ۹۲ و با فرمان مقام معظم رهبری آغاز شد اما کندی پیشرفت پروژه های اقتصاد مقاومتی دولت را بر آن داشت که ستاد اقتصاد مقاومتی را در کشور به فرماندهی معاون اول رئیس جمهور تشکیل دهد.
در ابتدای فعالیت این ستاد ،مصوب شد که استان ها پروژه های حیاتی و یا پروژه های با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد را در قالب اقتصاد مقاومتی پیگیری کنند تا این پروژه ها هرچه سریع تر مورد بهره برداری قرار گیرد و کام مردم شیرین شده و کشور نیز به سمت خودکفایی و خود اتکایی پیش برود.
اما در سال ۹۷ دستور کار این ستاد اندکی تغییر کرد.۲۷ پروژه به عنوان اقتصاد مقاومتی در سطح ملی تعیین و قرار شد برش استانی این پروژه ها از سوی وزارتخانه ها به دستگاه ها اعلام شود.

دستگاه ها نیز موظف شدند سهمشان را در تحقق برش ملی و وزارتخانه خود به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعلام کنند.
اما رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد در نشست اقتصاد مقاومتی گفت: هیچ دستگاهی برش استانی خود را تاکنون اعلام نکرده است.

حسن نوروزی افزود: بر اساس بازدیدهای نظارتی و ارزیابی انجام شده، از ۲۶ پروژه اقتصاد مقاومتی استان، ۱۱ پروژه کاملا غیر فعال و ۴ پروژه نیز نیمه تعطیل است.

وی ادامه داد: از میان یک هزار و۹۰۰ پروژه نیمه تمام استان ۳۴ پروژه به عنوان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده که ۲۶ پروژه قابل ارزیابی و نظارت است.

موضوعی که مورد اعتراض استاندار کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت.

سازمان مدیریت کم کاری کرده

علی احمد احمدی بخشی از کوتاهی دستگاه ها در ارائه برش استانی اقتصاد مقاومتی را متوجه سازمان مدیریت و برنامه دانست که پیگیری نکرده و منتظر دستگاه ها مانده است.
استاندار گریزی به پروژه های سال ۹۶ هم زد و گفت: باید پروژه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۶ با دقت غربال می شد و تا زمانی که تکلیف برش استانی پروژه های سال ۹۷ مشخص شود روی آنها تمرکز کرد این در حالی است که سازمان مدیریت به این وظیفه خود نیز عمل نکرده است.
احمدی تاکید کرد: وظیفه سازمان مدیریت پیگیری است و نباید توپ را در زمین دستگاه ها بیندازد .
استاندار با اشاره به دستان خالی از عملکرد مدیران در نشست اقتصاد مقاومتی گفت: به رغم اهمیت پروژه های اقتصاد مقاومتی، برخی مدیران حتی آیین نامه ها را نخوانده اند.

رها کردن کار به علت کمبود نقدینگی خیانت به استان است

کمبود نقدینگی از جمله مشکلات سد راه پیشرفت پروژه ها بود که استاندار تاکید با تاکید بر حل این مشکلات ، یادآوری کرد دستگاه ها باید پروژه ها را با شرط دریافت اسناد خزانه به پیمانکاران واگذار کنند و رها کردن کار در میانه راه به بهانه نبود نقدینگی ظلم به استان است.
احمدی یادآوری کرد برخی پیمانکاران به بهانه نوسانات ارز کار را رها کرده اند در حالی که مصالح مورد استفاده آنها صد در صد داخلی است و نرخ ارز تاثیری روی آن نداشته و باید دستگاه ها اگر پیمانکاری در حال بهانه تراشی است به سرعت آن را کنار بگذارند.
وی تاکید کرد برخی پیمانکاران نیز میلیاردها تومان اعتبار دریافت کرده اند با این حال کار انجام نشده و یا به موقع کار را انجام نداده اند و حال به گرانی مصالح ساختمانی رسیده اند و کار همینطور روی زمین مانده است.
احمدی بیان کرد: با این شرایط سخت مالی پول و اعتبار به پیمانکار و پروژه‌ها اختصاص می‌دهیم اما پیمانکاران افزایش ارز را بهانه می‌کنند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد به پروژه آبرسانی به دهدشت غربی اشاره کرد و گفت: پروژه دهدشت غربی ۴،۵ استاندار استان را پیر کرد، پیشرفت فیزیکی این پروژه قابل قبول نیست که شرکت آب منطقه‌ای اقدامات لازم برای پیشرفت طرح را باید مهیا کند.
وی با اشاره به پروژه ۳۰ هکتاری گلخانه ای ماهور باشت گفت: این پروژه جز مصوبات سفر رئیس جمهور بوده که قرار بود پس از فراهم شدن زیرساختها به بخش خصوصی واگذار شود که این اتفاق نیفتاده است.
احمدی تاکید کرد همین پروژه می تواند برای ده ها فارغ التحصیل کشاورزی اشتغال ایجاد کند در حالی که این سرمایه گذاری عظیم به رغم داشتن آب و زیرساخت ها به حال خود رها شده است و مدیران دست روی دست گذاشته اند که سرمایه گذار برای آن پیدا شود.
بدهی پیمانکاران استان به سیستم بانکی ۲۰۰میلیارد ریال است که ۱۳۵ میلیارد ریال از این مبلغ تهاتر شده است.
پروژه تکمیل ایستگاه پمپاژ آب اراضی سمرون و احمد غریب شهرستان دنا از جمله پروژه‌های تعطیل اقتصاد مقاومتی استان است که دی ماه امسال در حضور معاون اقتصادی وزارت کشور پیشرفت فیزکی طرح بیش از ۶۰ درصد اعلام شده بود و در این نشست حرف از ۴۰ درصد در خوشبینانه ترین حالت بود.
پروژه تکمیل سد خاکی ایلی‌آباد از دیگر پروژه‌های تعطیل اقتصاد مقاومتی استان است که این پروژه به علت افزایش قیمت مصالح و تامین منابع مالی به صورت اسناد خزانه توسط پیمانکار تعطیل شده است.

چهار پروژه راه و شهرسازی تعطیل است

هفت مورد از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان مربوط به راه و شهرسازی است که از این تعداد چهار پروژه شامل ورودی لیکک، جاده و پل سوم بشار، احداث پل تنگاری و پروژه راه دهدشت-چرام تعطیل است.
پل چهارم بشار نیز جز همین پروژه هاست که ساخت پل به عهده دولت و ایجاد جاده دسترسی آن به به شهرداری واگذار شده است که شهرداری به دلیل حضور معارضان محلی تاکنون فعالیت خود را آغاز نکرده است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

حتما ببینید

تکذیب شهردار و قربانی شدن رسانه ها / یا فایل صوتی را منتشر کنید یا عذرخواهی نمایید/ آقای استاندار یک بار هم قانون مطبوعات را بخوانید

درج خبر واکنش شهردار یاسوج به سخنان استاندار و تکذیب آن باعث شد تا رسانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.