کد خبر : 2316
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰

آیا از همایش همدلی عمل بیرون می آید / خواص دور هم نشستند و حرف زدند / استان منتظر نتایج همایش است

آیا از همایش همدلی عمل بیرون می آید  / خواص دور هم نشستند و حرف زدند / استان منتظر نتایج همایش است

برگزاری همایش « همدلی در سایه سار چله عزت » از سوی سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد اقدامی مهم بوده است اما زمانی این این مهم می تواند ارزشمند شود که مردم استان کهیگلویه و بویراحمد حلاوت و شیرینی آن را در اقدامات عملی خواص برای زدودن موانع توسعه همانند سیاست زدگی، قوم گرایی،

برگزاری همایش « همدلی در سایه سار چله عزت » از سوی سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد اقدامی مهم بوده است اما زمانی این این مهم می تواند ارزشمند شود که مردم استان کهیگلویه و بویراحمد حلاوت و شیرینی آن را در اقدامات عملی خواص برای زدودن موانع توسعه همانند سیاست زدگی، قوم گرایی، باند بازی و نگاه های طیفی احساس نمایند.

به گزارش صدای دنا، همگان بر این متفق القول هستند که سیاست زدگی و قوم گرایی از مهمترین علل توسعه نیافتگی استانی است که بر روی گنج خوابیده است. علیرغم این که همه مسوولان و مردم بر این مهم تاکید دارند و باور نموده اند که برای توسعه یافتگی باید خود را از چنبره سیاست زدگی و قوم گرایی رها کنیم اما عزمی جدی و عملی برای زدودن این سد راه توسعه در استان هنوز صورت نگرفته است و اگر اقدامی در این زمینه نیز انجام گرفته باشد ناکام مانده است. چهارشنبه گذشته بود که حضرت آیت الله شرف الدین ملک حسینی در دیدار رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی استان مطلبی را عنوان نمودند که جای تامل بسیار دارد. نماینده ولی فقیه در استان با ظرافت و تیزبینی که دارند در این زمینه نخبگان و کسانی که خود را بزرگ می دانند را عامل  این سیاست زدگی و اختلافات قومی و قبیله ای عنوان کرد و فرمود: عوام جامعه از سردسیر و گرمسیر، از بویراحمد تا کهگیلویه و باشت و باوی می گویند ما با هم قوم و خویش هستیم و در مراسمات شادی و غم همدیگر شرکت می کنیم و هیچ اختلافی میان ما نیست اگر اختلافی هست مربوط به خواص و بزرگان ( کسانی که خود را بزرگ می دانند) هست . پس بهتر است خواص اختلافات خودشان را به جامعه نکشانند و برای از بین بردن این موضوع یعنی سیاست زدگی و قوم گرایی تلاش کنند.

این سخنان آیت الله ملک حسینی در شرایطی عنوان شد که روز پنج شنبه استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد همایشی بود که با عنوان « همدلی در سایه سار چله عزت » از سوی فرماندهی سپاه فتح و به منظور تلطیف شرایط موجود استان و کمک به بهبود وضعیت معیشت مردم و توسعه استان برگزار شد.

آنچه که در این همایش بیش از سایر موضوعات مورد توافق همه سخنرانان بود موضوع سیاست زدگی و قوم گرایی بود که مبارزه با آن  از فرمانده سپاه فتح که میزبان همایش بود تا نماینده ولی فقیه و همچین نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و سایر مسوولان حاضر در این همایش مورد تاکید قرار گرفت. هر چند که همه شرکت کنندگان بر رفع این معضل مهم و اساسی و سد راه توسعه استان تاکید نمودند اما جای این سوال باقی است که اگر به فرموده نماینده ولی فقیه در استان خواص عامل مهم و اساسی در این زمینه هستند و همه خواص نیز بر این مهم تاکید می نمایند پس آیا  راهکاری عملی برای رفع این معضل وجود دارد ؟

معضلی که سالهاست با این استان عجین شده است و شاید به این راحتی نیز قصد ندارد پا از گلوی توسعه  این استان بردارد. معضلی که نماینده ولی فقیه در این همایش به درستی تبیین  و تاکید می کند :«  که توسعه همه جانبه این استان تنها در نگاه‌های به دور از منفعت طلبی‌های شخصی، حزبی، گروهی، ایلی و بخشی معنا و حقیقت واقعی می‌یابد.»
آیت الله ملک حسینی با این پرسش اساسی که چرا اجازه می‌دهیم که سایه سیاست و سیاست زدگی بر همه عرصه‌ها چیره شود، یادآور شد: امروز وجود برخی نگاه‌های سیاسی، حزبی و منفعت طلبی‌های شخصی بر حوزه اقتصاد و معیشت غلبه پیدا کرده که امری مطرود است.
فرمانده سپاه نیز معتقد است که « اگر در این استان خوبی یا بدی وجود دارد از عملکرد همین افرادی است که اینجا نشسته اند».

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این همایش خیز اقتصادی را برای توسعه استان نیاز دانست و این خیز اقتصادی را  سوای سیاست بازی ها، جناح بازی ها، نگاه های طیفی و سوای نگاه قومی و قبیله ای می داند و معتقد است که همه باید یک هدف مشترک با محوریت رشد و تعالی منطقه گام برداریم . علی محمد احمدی نیز تلویحا خواص را عامل این معضلات می داند آنجا که می گوید:« ما وظیفه خدمت به مردم و انجام وظیفه را داریم، اما اگر کاستی باشد، شرمساری آن برای ماست» .

نماینده مردم بویراحمد و دنا نیز در این همایش با بیان اینکه « باید از خودمان عبور کنیم » بر اهمیت موضوع نفی قوم گرایی و قبیله گرایی و دسته و باندگرایی تاکید دارد. غلام محمد زارعی «نگاه بخشی» را مانعی برای توسعه عنوان می کند و براستفاده از همه ظرفیت ها تاکید می نماید.

غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت در این همایش مهم ترین دغدغه مردم را معیشت و اشتغال عنوان و با بیان جمله معروف « با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی شود » بر حل عملی مشکل اشتغال و معیشت تاکید می کند.

اما نماینده گچساران با زیرکی و سیاست خاص خود، توپ را به زمین سپاه انداخت آنجا که می گوید :« شما که لباس سبز دارید و قوه و تفنگ هم دارید زور خود را بزنید و بخواهید که چرا بانک به فرض مثال تسهیلات به سرمایه گذار نمی‌دهد».

عدل هاشمی پور نماینده مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش « عمل به وعده ها » را برای رسیدن به توسعه ضروری می داند و معتقد است که با « حرف نمی شود».  هاشمی پور بر « تحمل همدیگر» و پرهیز از خودزنی تاکید می کند و امیدوار است که از گذشته ها درس بگیریم چرا که معتقد است « شاید فردای دیگری برای مسوولان فعلی نباشد».

اقدام به برگزاری این همایش کاری ارزنده و قابل ستایش در سطح استان است اما آنچه که بیشتر از همه مهم است و شاید هم انتظاری است که مردم از خواص و مسوولین دارند این است که شاهد  آثار و نتایج عملی این همایش باشند. همانگونه که نماینده کهگیلویه نیز معتقد است که « بیاید قول دهیم از این جلسه بیرون نرویم مگر این که به حرف هایمان عمل کنیم و برای توسعه و پیشرفت این استان قبیله گرایی و طایفه گرایی را کنار بگذاریم و با هم متحد شویم» و نماینده بویراحمد و دنا نیز معتقد است که « وقتی خوب است که این همایش به راهبرد کارآمد برای آینده استان تبدیل شود».

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.