خانه / آخرین اخبار / سفیدی برف و روسیاهی مانورها / بحران چند سانتیمتر برف / از اختلال برق تا نبود استاندار

سفیدی برف و روسیاهی مانورها / بحران چند سانتیمتر برف / از اختلال برق تا نبود استاندار

پیش بینی ها از مدت ها پیش حکایت از بارش سنگین از اوایل بامداد روز دوشنبه ۲۲ بهمن تا بامداد سه شنبه داشت. هواشناسی اخطاریه های لازم را صادر کرده بود و حتی نرم افزار هواشناسی نصب شده بر روی گوشی های تلفن همراه نیز خبر از بارش برف برای شهرهای بویراحمد و دنا می دادند.

به گزارش صدای دنا، مردم اخطارها را جدی گرفته بودند و کودکان خودشان را برای یک برف بازی آماده می کردند اما بعدها مشخص شد که مسئولان اخطاریه های هواشناسی را لای کاغذ پاره های سیستم بروکراسی انداخته اند و احتمالا وقعی هم به گوشی های تلفن همراهشان ننهاده اند.

بارش برف مطابق پیش بینی ها آغاز شد و البته که انتظار می رفت مسئولان تمهیدات لازم را حداقل همزمان با بارش برف بیاندیشند اما اینگونه نشد اولین حادثه برف یعنی مسدود شدن بخشی از جاده بابا میدان – یاسوج سبب شد که سیستم مدیریت بحران استان مختل شود، اولین ضعف در اطلاع رسانی ها نمود پیدا کرد و سپس ضعف های دیگر بخش ها نیز آغاز شد.

جاده های دردسر ساز

جاده های استان کهگیلویه و بویراحمد که از ضعف های زیرساختی شدید رنج می برند کاملا قابل پیش بینی است که با آغاز بارش برف دچار اختلال تردد شوند حال اگر ریزش کوه نیز پیش بیاید، وضعیت فاجعه بار تر نیز می شود انتظار می رفت که مدیران استانی پیش از اینکه شرایط بحرانی تر شود اطلاع رسانی لازم را داشته باشند و مسافرانی که قصد سفر به یاسوج را داشتند آگاه نمایندو همچنین با هماهنگی در شهرهای همجوار همچون نورآباد، گچساران، سمیرم و سپیدان شرایط اسکان اضطراری مسافرانی که مقصد یاسوج در حال مسافرت بودند را فراهم آورند اما ماجرای دردآور اینجا بود که ضعف اطلاع رسانی و هماهنگی و مفقود بودن  تدبیر  مسوولانه  سبب شد که مسافران زیادی در محوریاسوج به بابامیدان گرفتار شوند و از سوی مردم هیچ اطمینانی از دیگر مسیرهای مرکز استان نداشتند.

استاندار که ریاست شورای بحران را در استان بر عهده دارد همزمان با آغاز شدید بارش برف مفقود شد و معلوم نشد که به تهران به نزد خانواده برگشته است و ترجیح داده بحران را در استان نگذراند یا نه در خانه سازمانی اش در یاسوج کنار بخاری لم داده و از بارش برف لذت می برد. این نبود استاندار و پروازی بودن وی اولین اختلالی که در سیستم مدیریت بحران ایجاد می کند، عدم انسجام مدیرانی است که قرار است بحران را کنترل کنند.

شهردار یاسوج کجاست؟

شهر یاسوج به عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد که انتظار می رفت در مقابله با پدیده بارش برف دچار مشکل نشود عدم وجود مدیریت واحد در آن سبب شد که چند سانتیمتر برف به بحران تبدیل شود طبیعی است که انتظار از شهردار یک شهر سردسیر این است که با سفید شدن زمین نسبت به تمیز کردن معابر و شن و نمک پاشی آنها اقدام کند اما نه تنها خبری از شهردار نبود و در حالی که اختلال تردد شهر را فرا گرفته بود روابط عمومی شهرداری در اقدامی عجیب و غریب و در حالی که شهر دچار بحران بود، کمپین تکاندن درختان را به راه انداخت.

پر واضح است که در شهری که امکان تردد به سختی امکان پذیر است و هم اکنون پس از گذشت ساعت ها از اتمام بارش برف شهرداری هنوز نتوانسته است معابر را تمیز کند و در روز پسابارش نیز شهر با بحران مواجه است، اولویت اول شهرداری باید حل مشکل معابر باشد و پویش اینچنینی که به تقلید از دیگر شهرها توسط شهرداری یاسوج و برای خودنمایی ایجاد شد در شهرهای بزرگتر پس از حل مشکلات ترددی توسط نیروهای خودجوش مردمی انجام می شود.

شهردار یاسوج  که باید از چند روز قبل  برای چنین بارشی خود را آماده می کرد و در صحنه حضور می داشت، مشکلات را می دید و نسبت به رفع آنها اقدام می کرد نه اینکه شهر را رها کند و از لب پنجره بارش برف را ببیند و تنها صحنه نگران کننده اش شاید شکستن شاخه درختی در مقابل خانه اش باشد و یک روز پس از بارش برف هم هنوز توان تمیز کردن معابر و نمک پاشی نقاط لغزنده را نداشته باشد.

قطعی برق مشکل لاینحل

اما بدترین بخش ماجرای بارش چند سانتیمتر برف در یاسوج مساله جدی قطعی برق بود. شب ۲۲ بهمن و همزمان با اوج گرفتن بارش ها برق بخش اعظمی از شهر یاسوج به مدت طولانی قطع شد سامانه ۱۲۱ شرکت توزیع نیروی برق استان که باید در چنین مواقعی پاسخگو باشد از دسترس خارج و مدیران برق نیز هیچ اظهار نظری نکردند که تکلیف مردم چیست؟

گذشته از آنکه مدیران برق استان باید به فکر می بودند و نقاط در معرض خطر شبکه خود را می شناختند، اطلاع رسانی به موقع به مردم نیز لازم وضروری بود مضافا اینکه سیستم گرمایش بسیاری از منازل با برق کار می کند و خاموشی شبکه برق، شرایط را برای بسیاری از مردم بحرانی تر کرد.

جالب است که شبکه توزیع برق مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد آنقدر ضعیف است که تاب چند سانتیمتر برف را ندارد و خاموشی شهر را فرا می گیرد حال اگر بحران های غیر مترقبه و شدید رخ دهد چه خسارات های جبران ناپذیری به این شهر وارد می شود.

مدیران برق نه تنها خودشان پاسخگو نبودند و هیچ اطلاعیه و اعلامیه ای صادر نکردند که حتی تنها راه ارتباطی مردم با شرکت  نیز از دسترس عموم خارج شد تا نگرانی ها و بحران ها بیشتر بر مردم تحمیل شود. هر چند که باید از زحمات پرسنل شرکت برق که قطعا در سرمای شدید و بارش برف در بالای تیرهای برق به تعمیر و شاید هم انتقال شبکه می پرداختند تشکر کرد اما عدم برنامه ریزی برای چنین مواقعی امری نیست که از دیدها پنهان بماند .

قطعی تلفن همراه و اینترنت و آب

در حالی قطعی برق مشکلات دو چندانی به مردم وارد کرد که قطع و وصل آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت بر سطح بحران در شهر مرکز استان افزود و البته که باز کسی پاسخگو نبود که علت این قطع و وصل ها چیست و مردم باید چه کنند مضافا اینکه در برخی نقاط صبح روز بعد از برف نیز گزارش هایی از قطعی آب دادند که ممکن است به علت یخ زدگی ها رخ داده باشد اما باز مدیران مسئولان بخش مفقود ماجرای بحران هستند و نه به لحاظ آموزشی و نه حل مشکل در میان مردم حضور نداشتند.

مانورهای نمایشی

پیش از این بارها از طریق رسانه ها دیده و شنیده ایم که مانور ساعت صفر، مانور مقابله با بحران، مانور پدافند غیر عامل، مانور زلزله، مانور راهداری و… در سطح استان اجرا شده است بارش برف اخیر در یاسوج نشان داد که هزینه های انجام شده برای مانورهای فوق در واقع به سطل زباله ریخته شده و مدیران استان هیچ آمادگی ای برای کوچکترین بحران ها هم ندارند.

بارش برف به خودی خود بحران نیست و بحران نیز محسوب نمی گردد اما این نبود و یا عدم اقدام به موقع مدیران استان بود که بحران ساز شد اداره راه، شهرداری، معاون عمرانی استاندار، راهداری، برق، مخابرات و… اگر به موقع اقدام می کردند و وظایف عادی خود را انجام می دادند امروز بحرانی نداشتیم.

حتما ببینید

چگونه فشار خون ما بالا می رود/نکاتی که باید رعایت کنیم

فشار خون بالا، به عنوان تهدید کننده سلامت افراد، متاسفانه بدون علامت ظاهر می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.