خانه / آخرین اخبار / سال ۹۸ پایان مطالعات سد آبریز/ آبیاری۲۰ هزار هکتار از اراضی کهگیلویه وچرام از سد آبریز

سال ۹۸ پایان مطالعات سد آبریز/ آبیاری۲۰ هزار هکتار از اراضی کهگیلویه وچرام از سد آبریز

پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۸ مطالعات این پروژه توسط شرکت مشاور به اتمام برسد و در سال ۹۹ کار ساخت سد آبریز توسط شرکت توسعه منابع آب و نیرو انجام شود.

به گزارش صدای دنا؛ مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه بهروز مرادی مدیر عامل شرکت توسعه آب و نیرو ایران در بازدید ار خاستگاه سد آبریز گفت: آبیاری ۲۰هزار هکتار از اراضی کهگیلویه وچرام از اهداف اولیه سد آبریز می باشد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد، مهندس علی داودی مهر با بیان اینکه طرح مطالعاتی سد آبریز در حال اتمام است اظهار داشت: با پیشرفتی که تاکنون حاصل شده پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۸ مطالعات این پروژه توسط شرکت مشاور به اتمام برسد و در سال ۹۹ کار ساخت سد توسط شرکت توسعه منابع آب و نیرو انجام شود.
رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان، تامین آب شرب مراکز جمعیتی پایین دست حدود ۱۰ میلیون متر مکعب، تامین آب صنعت به میزان ۱۵ میلیون متر مکعب، تولید برق به میزان ۶۲ مگاوات ساعت، تنظیم آب زیست محیطی و … را از دیگر اهداف این طرح عظیم عنوان کرد .
داودی مهر در  ادامه اظهار داشت : با توجه به وضعیت اشتغال در کشور و معضل بیکاری که به عنوان سیاه ترین پدیده اقتصادی از آن یاد می شود، در صورت ساخت سد آبریز، اشتغال زایی برای حدود ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به وجود می آید که امیدوارم با تلاش و تخصصی که شرکت منابع آب و نیرو در ساخت سدهای عظیم دارد در کمترین زمان ممکن این معضل نیز حل گردد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: اجرای طرحی شامل یک مخزن ذخیره و همچنین سیستم انتقال آب برای تامین نیاز منطقه دهدشت و چرام، امری ضروری است که انتقال آب از مخزن سد به نیروگاه بایستی به گونه‌ای باشد که هم بتواند بخشی از آب را به نیروگاه منتقل نموده و هم بخشی را برای سامانه دهدشت هدایت نماید.
وی گفت: حجم مخرن ۱۳۵ میلیون متر مکعب با ارتفاع ۱۵۰ متر و طول سامانه انتقال۲۰ کیلومتر می باشد و تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب را نیز می تواند در طول سال ذخیره نماید که سامانه انتقال آن به صورت ثقلی و تلفیقی از تونل و سیفون و خط لوله است که مجموع تونل های انتقال آب حدود ۱۱کیلومترمی باشد.
داودی مهر ادامه داد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و لزوم جذب جاذبه های گردشگری و توریستی، طرح مطالعاتی جامعی در دستور کار قرار گرفت و به نظر می رسد با توجه به قرار گرفتن در مسیر ارتباطی اصفهان به خوزستان از مسیر پاتاوه به دهدشت، رونق گردشگردی را در این مناطق شاهد باشیم.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان گفت: در واقع هدف از این بازدید مشترک که با حضور مهندس بهروز مرادی مدیر عامل شرکت توسعه آب و نیرو ایران انجام گرفت، تهیه اسناد مناقصه مربوط به زیر ساخت های سد از جمله جاده دسترسی، تعیین سایت مناسب و تجهیز اولیه کارگاه سد آبریز بود که این مهم حاصل جمع بندی و حضور استاندار، مدیران آب کشور و نماینده مردم شریف کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی بود و ضمنا مقدمه ای برای سفر و حضور سایر مقامات عالی بخش آب کشور و استاندار به عنوان نماینده دولت در آینده ای نزدیک در طرح ها و پروژه های آبی استان خواهد بود.
گفتنی است: در ابتدا شرکت آب منطقه ای استان به عنوان کارفرما مشغول مطالعات این سد بود که به دلایل خاصی کارفرما تغییر کرد و هم اکنون همکاران شرکت توسعه منابع آب و نیرو در حال انجام این مطالعات می باشند .

 

حتما ببینید

چگونه فشار خون ما بالا می رود/نکاتی که باید رعایت کنیم

فشار خون بالا، به عنوان تهدید کننده سلامت افراد، متاسفانه بدون علامت ظاهر می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.