خانه / آخرین اخبار / صدای طبل منطقه گرایی باز هم از فرمانداری/ آقای کناری دیگر حلقه کسری وجود ندارد

صدای طبل منطقه گرایی باز هم از فرمانداری/ آقای کناری دیگر حلقه کسری وجود ندارد

مدت زمان زیادی از سخنان آیت الله ملک حسینی در خصوص منطقه گرایی نگذشته است که خواص را نصیحت کرد که دست از این اختلافات قومی و قبیله ای و البته منطقه ای بردارند اما باز می بینیم که این خواص و سیاسیون کوتاه بیا از این هیجانات منطقه گرایی نیستند.

آیت الله ملک حسینی به نقل از مردم گفت که عامه مردم می گویند که اختلافی با هم ندارند و این خواص هستند که بر طبل تو خالی قوم و قبیله می کوبند.

به گزارش صدای دنا؛ گویی صندلی فرمانداری بویراحمد، گیرایی منطقه ای بالایی دارد که در یک زمان ماجرای پرحاشیه البته تایید نشده حلقه کسری درست شد. حلقه ای که زخم کهنه و نامیمون منطقه گرایی را تازه کرد و البته با هوشمندی مردم و جهت گیری های علنی در هم شکست و ناکام ماند . اما حالا این شاهرخ کناری است که باز از روی صندلی فرمانداری بر طبل منطقه گرایی می کوبد.

اولین بار شاهرخ کناری در نشست توزیع اعتبارات بود که ماجرای بویراحمد و غیر بویراحمد بودن را پیش کشید و در نهایت خودش و غلام محمد زارعی شکست بزرگی را در ماجرای اعتبارات تجربه کردند؛ آنجا علی حسن نوروزی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اصلاح وضعیت بویراحمد را منوط به اصلاح قانون و یا ارائه تفسیر نوین از قانون کرد و از زارعی و فرماندارش خواست که به عنوان مجری و قانونگذار پایبند به قانون به عنوان فصل الخطاب باشند. زارعی هرچند اولتیماتوم داد که در چند روز تفسیر جدید می آورد و پای لاریجانی و نوبخت را وسط می کشد اما در عمل در این وزن کشی سیاسی نماینده بویراحمد و دنا شکست خورد ولی سخنان هیجانی شاهرخ کناری تا مدت ها در جامعه و عرصه رسانه ای یک تقابل بی ارزش منطقه ای ایجاد کرده بود و می رفت که به بحران بگراید در تفسیر این ماجراها، سخنان آیت الله ملک حسینی تحلیل روشنی از این موضوع به دست می دهد که این مسائل جنگ خواص است و البته بخشی از رسانه های هیجانی و گرنه عوام با هم مشکلی ندارند.

انتظار می رفت کناری که مرجع عالی اجرای قانون در شهرستان بویراحمد است از این واکنش هیجانی که برای دلخوش کردن نماینده و البته کمی مطرح کردن خودش صورت گرفته بود درس بگیرد و خواسته های خود را در چارچوب تعارضات منطقه ای طرح نکند که ماجرای دوم حالا در نشست شورای منابع آب استان اتفاق افتاد و علنا فرماندار بویراحمد بنای یک تقابل دیگر را در حوزه منطقه ای گذاشت، تقابلی که سنگ بنای آن نه بر مبنای قانون و عمل و که بر زمین سست استفاده از هیجانات منطقه ای استوار است.

شاهرخ کناری قطعا به خاطر دارد که در زمان استانداری موسی خادمی جلساتی با حضور مدیران کل وزارت نیرو برای وضعیت تخصیص آب در استان برگزار شد جلساتی که خروجی آن تنها این مساله بود که اصلاح تخصیص ها در استان کهگیلویه و بویراحمد نیازمند قوانین جدید است و کناری که حالا از معاون فرمانداری و مدیرکلی در استانداری به فرمانداری بویراحمد رسیده است، قطعا باید اگر جرات دارد یقه نماینده متبوعش را بگیرد که چرا در مورد اصلاح قوانین که به نفع بویراحمد باشد، کاری صورت نداده است.

اینکه یک فرماندار خواسته های خود را با لباس منطقه ای مطرح کند تا شاید عده ای از رنگ این لباس خوششان بیاید و در رسانه ها به حمایتش برخیزند، قطعا مقبول نیست و دمیدن در آتش اختلافاتی است که حلقه کسری آسیب زننده ترین نمونه آن بود، اختلافاتی که بارها دودش در چشم توسعه استان رفته است و بارها طعم تلخ آن را چشیده ایم و توسعه نیافتگی به عنوان بدیهی ترین و به روزترین نمونه آن را امروز مقابل دیدگان همگان می بینیم.

امروز می بینیم که فرمانداری که باید مجری بارز قانون باشد خود به جای اینکه خواسته و دفاعش از شهرستان را در لایه های قانونی مطرح کند بر طبل منطقه گرایی می کوبد و به جای نهی آن، خود آن را برجسته می کند و البته از این رهگذر شاید به دنبال اندک محبوبیتی هم باشد.

اینجاست که تنها خواسته از استاندار این است که به این هیجان انگیزی های فرمانداران پایان دهد، هیجاناتی که ریشه آن در همان تفکرات پوسیده منطقه گرایی است که تبعات آن استان را درگیر خودش می کند و فضای آرام توسعه ای را در هم می ریزد. در هر کجای ایران بگوییم که فرمانداری در مخالفت با قوانین موجود صدایش را بلند کرد و فریاد کشید اگر تمسخرمان نکنند، قطعا سرزنشمان می کنند که در کهگیلویه و بویراحمد چه خبر است که اختلاط نقش ها پیش آمده و مجری قانون تیتر رسانه ها را برای مخالفت با قوانین موجود انتخاب می کند.

قطعا ماهم معتقدیم که سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از تخصیص آب مراعات نشده است و این تخصیص ها باید منطقی تر شوند تا توسعه کشاورزی، شرب و صنعت استان زودتر اتفاق بیفتد اما معتقدیم که این وظیفه فرماندارکه ریاست شورای حفاظت از منابع آب در شهرستان را برعهده دارد و باید سیاست های دولت در حوزه آب را در شهرستان پیاده کند، نیست که مثلا خلاف دستورالعمل کشوری برای مخالفت با کاشت برنج برخیزد یا منطقه گرایی را عامل مخالفت با مسائل قانونی تخصیص آب کند اینجا مطالبه باید از نماینده مجلس باشد که به جای کلاه ایمنی بر سر گذاشتن و بازدیدهای رسانه ای از پروژه های عمرانی یا در به در به دنبال یک فاتحه خوانی گشتن، در تهران به دنبال طرح لایحه منطقی سازی تخصیص آب در استان های تولید کننده باشد.

حتما ببینید

چگونه فشار خون ما بالا می رود/نکاتی که باید رعایت کنیم

فشار خون بالا، به عنوان تهدید کننده سلامت افراد، متاسفانه بدون علامت ظاهر می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.