خانه / آخرین اخبار / تزریق منطقه گرایی به کف جامعه شرم آور است / فکر می کنیم دارم غیرت می کشیم اما خود را ذلیل می کنیم

تزریق منطقه گرایی به کف جامعه شرم آور است / فکر می کنیم دارم غیرت می کشیم اما خود را ذلیل می کنیم

آیت الله ملک حسینی منطقه گرایی و قوم گرایی را شرم آور عنوان می کند و معتقد است با ترویج منطقه گرایی و قوم گرایی احساس می کنیم که داریم غیرت می کشیم اما در نفس زمان خود را ذلیل می کنیم و تزریق این مفاهیم به کف جامعه شرم آور است.
به گزارش صدای دنا، سخنان فرماندار بویراحمد در شورای حفاظت از آب منابع و بیان این مطلب که  آب منطقه ای به پروژه‌های شهرستان‌های خاص توجه دارد و توجهی به آب کشاورزی شهرستان ندارد ، بار دیگر موضوع منطقه گرایی را در صدر اخبار استان قرار داد و باعث شد تا خواسته یا ناخواسته موضوعی که می رفت تا با هدایت و رهنمودهای هوشمندانه آیت الله ملک حسینی و دیگر بزرگان استان به فراموشی سپرده شود بار دیگر در رسانه ها و درمیان افکار عمومی مطرح گردد.
این بخشی از سخنان فرماندار بویراحمد  در جلسه شورای حفاظت از آب منابع جنجال به پا کرده تا این بار خواسته یا ناخواسته از سوی یک مقام رسمی و در یک جلسه مهم منطقه گرایی مطرح شود و بر اختلافات منطقه ای در استان محروم و توسعه نیافته کهیگلویه و بویراحمد دمیده شود. برخی از سایت های خبری نیز آن را حرف دل مردم بویراحمد عنوان کردند و با بی تدبیری و ناآگاهی در راستای شعله ور کردن اختلافات منطقه ای گام برداشتند. البته شایدبه گفته حضرت آیت الله ملک حسینی احساس می کنند که غیرت کشیده اند اما نمی دانند که در نفس زمان خود را ذلیل خواهند کرد.
فرماندار بویراحمد در حالی اینگونه  بر طبل منطقه گرایی  کوبید که از یک طرف خود مسوول شورای حفاظت از منابع آب در شهرستان است و از دیگر سوی فلسفه وجودی فرمانداری، ایجاد اتحاد و وحدت بین گروها و مناطق و طوایف گوناگون است و یکی از مهمترین رسالت ها و مسوولیت های فرماندار تلاش در راستای زدودن اختلافات قومی قبیله ای و منطقه ای در جهت ایجاد وحدت برای توسعه شهرستان و منطقه است. اختلافاتی که با اتفاق نظر کارشناسان یکی از مهمترین دلایل توسعه نیافتگی استان است و باید همه مسوولان و مردم در جهت تنزل و به حداقل رساندن آنها تلاش و کوشش نمایند.
سخنان حضرت آیت الله ملک حسینی و همه بزرگان و فرهیختگان استان موید این مطلب است که نقش کسانی که خود را بزرگ دیده اند و دچار بزرگ پنداری خویش شده اند دربروز این رویکرد نامیمون تاثیر فراوان دارد. آنجا که نماینده ولی فقیه در استان می فرمایند:« … خیلی زشت است این چپ و راست کردن ها ، سردسیر و گرمسیر کردن ها … و این ها خیلی خطرناک است برای جامعه و فرهیختگان باید تلاش کنند تا اینها تنزل پیدا کنند ».
حضرت آیت الله ملک حسینی که این روزها همانند چتری، سایه معنویت خود را بر سر تمام نقاط استان و گروههای سیاسی قومی و قبیله و … پهن کرده است و همانند پدری دست مهربانی خویش را بر سرآنها میکشد در جای دیگر می فرمایند:« عوام یک انتظاری از خواص دارند …. عوام می گویند ما همه با هم خوبیم بویراحمد با کهگیلویه، هردو با باوی ، ترک با لر، زن می دهیم و زن می گیریم خانه همدیگر می رویم ، عروسی هم می رویم عزای هم می رویم ، هر چی هست مال شماهاست ، ما هیچ مشکلی با هم نداریم و این حرفا مال شما مسوولان است و مال شماهاست که خود را بزرگ می دانید. یک انتظاری از شماها داریم که کاری کنید که فتیله این نزاع ها و این تقابل ها  پایین کشیده شود » . البته حضرت آیت الله ملک حسینی در جای دیگر می فرمایند:« من به کسانی که خود را بزرگ می دانند توصیه می کنم  تزریق این مفاهیم به کف جامعه شرم آور است» .
آیت الله ملک حسینی در جای دیگر از سخنان خود به مساله بومی و غیر بومی اشاره کردند و فرمودند« یادم می آید یک زمانی استاندار می خواست بیاید می گفتند باید بومی باشد و می گفتند مگر کهگیلویه و بویراحمد خودش مرد ندارد، گفتم اگر این جمله را تکرار بکنید همین دو سه استانداری هم که در جاهای دیگر داریم اصلا ردشان می کنند ، چطور مگه این جمله را دیگران بلد نیستند ، مگر همدان یا جاهای دیگر بلد نیستند، تکرار نکنید، بعد جالب اینجاست خیال می کنیم داریم غیرت می کشیم نمی دانیم با این کلمه داریم ذلیل می کنیم ، ذلیل می کنیدنیروهای تان را که در خوزستان بوشهر اصفهان فارس و دیگر جاها مشغول به کار هستند » .
ایت الله ملک حسینی در ادامه افزود:« مگر منطقه گرایی حد دارد. به سرعت استان گرایی به شهرستان گرایی تبدیل می شود و شهرستان گرا می شویم و در شهرستان بخش گرا می شویم تو بخش ها روستا گرا می شویم … شرم آور است . حالا بفرمایید اگر شهرستان گرایی نشد بویراحمد، کهگیلویه و باوی گرایی شد اینطور نیست تا آمدید بویراحمد ، بالا و پایین می شود تا به بویراحمد پایین رفتید خرد می شود یعنی خیال می کردیم داریم غیرت می کشیم و عزت پیدا می کنیم در نفس زمان داشتیم خودمان را ذلیل می کردیم . خیلی زشت است کی باید بجنبد کی باید عمل کند نمی دانیم ما که دلمان می خواست خیلی از ژست ها برای مبارزه با زشتی فساد گرفته شود اما تنزلش به یک نزاع شخصی و باندی خیلی بد است. »
این سخنان حکیمانه و هوشمندانه نماینده ولی فقیه در استان می تواند چراغ راهی باشد که با کنار گذاشتن تفکرات قومی و قبیله و منطقه ای ، استان به ریل توسعه بازگردد و شاهد حذف شدن پسوند نامیمون و ناپسند محرومیت و توسعه نیافتگی از نام استان باشیم و از استاندار محترم نیز انتظار داریم تا فرمانداران خود را به ایجاد وحدت و پرهیز از منطقه گرایی دعوت نمایند.

حتما ببینید

چگونه فشار خون ما بالا می رود/نکاتی که باید رعایت کنیم

فشار خون بالا، به عنوان تهدید کننده سلامت افراد، متاسفانه بدون علامت ظاهر می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.