خانه / آخرین اخبار / تکذیب شهردار و قربانی شدن رسانه ها / یا فایل صوتی را منتشر کنید یا عذرخواهی نمایید/ آقای استاندار یک بار هم قانون مطبوعات را بخوانید

تکذیب شهردار و قربانی شدن رسانه ها / یا فایل صوتی را منتشر کنید یا عذرخواهی نمایید/ آقای استاندار یک بار هم قانون مطبوعات را بخوانید

درج خبر واکنش شهردار یاسوج به سخنان استاندار و تکذیب آن باعث شد تا رسانه قربانی این ماجرا شوند و بنا به گزارش برخی رسانه ها علی محمد احمدی برخی از همکاران رسانه ای را به «مریض بودن» و «نداشتن فرهنگ و شعور سیاسی» متهم کند.
به گزارش صدای دنا ؛ ۱۸ ماه و اندی از وعده های خوب علی محمد احمدی در کهگیلویه و بویراحمد می گذرد اما پایان این عملکرد به گفته استاندار چیزی جز شرمندگی وی برای شهر یاسوج نبود. شهریور ۹۶ بود که سکان مدیریتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد به دستتان مردی افتاد که علاوه بر استادی دانشگاه، تجربه نمایندگی و قانون گذاری را نیز در کارنامه خود داشت. همین دو عامل باعث شده بود تا مردم استان احساس کنند علی محمد احمدی می تواند با تغییر تیم مدیریتی و برنامه ریزی، گامی بلند برای توسعه استان بردارد.
حرفهای قشنگ آقای استاندار در اولین ماههای مدیریتش این نوید را می داد که کهگیلویه و بویراحمد روزهای خوشی را در پیش دارد. بیکاری ، آسیب های اجتماعی، ضعف مدیریتی، قانون گریزی، استخدام های فله ای ، پروژه های نیمه تمام، واحدهای تعطیل شده و راکد، فعالیت پایین تر از ظرفیت کارگاههای تولیدی استان و نابسامانی در بازار از مهمترین چالش هایی بود که علی محمد احمدی در پیش رو داشت و باید با برنامه ریزی و تلاش مدیریتی از این چالش ها رهایی پیدا می کرد تا شرمنده مردم نشود.
رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی نیز در کنار علی محمد احمدی قرار گرفتند و با حمایت های جدی خود از وعده های آقای استاندار ، تلاش کردن تا زمینه برنامه ریزی برای رهایی از این وضعیت فراهم و کام مردم استان شیرین شود. رسانه های استان شش ماه با استاندار کهگیلویه و بویراحمد مدارا کردند تا متهم به کارشکنی و سنگ اندازی در راه برنامه ریزی و اجرای آنها از سوی تیم مدیریتی آقای استاندار نشوند. اما شش ماه گذشت و به غیراز حرفهای قشنگ علی محمد احمدی جهش و حرکت قابل توجهی در توسعه استان احساس نشد. رسانه های بعد از این بود که وعده های آقای استاندار را بررسی و منتشر کردند تا تلنگری برای تیم مدیریتی و برنامه ریزی علی محمد احمدی باشد تا شاید به خود بیایند و بار دیگر وعده های داده شده را مرور کنند و برای اجرا و عملی نمودن آنها برنامه ریزی نمایند. علیرغم همه همراهی و همکاری رسانه ها، علی محمد احمدی در روز خبرنگار از عدم همراهی برخی رسانه ها گلایه و دست یاری به سوی رسانه ها دراز کرد و از آنها خواست تا به نقد مدیران بپردازند و تخلفات قانونی آنها را بیان کنند. رسانه های استان نیز دست یاری طلب آقای استاندار را به خوبی فشردند و در کنار انتشار عملکردها و اقدامات مثبت تیم مدیریتی علی محمد احمدی، به برخی از نارسایی ها و نقاط ضعف نیز اشاره کردند و نقدهایی بر عملکرد آنها نوشتند. هر چند که تاثیرچندانی در نحوه عملکرد و برخورد مدیریتی آقای استاندار نداشت اما تا جایی که مدیران نقد می شدند علی محمد احمدی سکوت می کرد اما زمانی که نوک پیکان نقدهای رسانه ای به سوی ساختمان استانداری رفت استاندار کهگیلویه و بویراحمد نشان داد که تحمل نقدهای کوچک را ندارد و بر اساس آنچه که رسانه ها از نشست ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان منتشر کرده اند برخی از آنها را به «مریض بودن» و «نداشتن فرهنگ و شعور سیاسی» متهم کرده و می گوید:« برخی افراد مریض هستند فرهنگ و شعور سیاسی ندارد و تازه قلمی به دست آورده‌اند و شروع به تخریب می‌کنند».
علی محمد احمدی که خود ضعف مدیریتی را یکی از علل توسعه نیافتگی استان معرفی می کرد در نگاه افکار عمومی به همان وضعیت دچار شده است و توپ و تشرهای او بر سر مدیران نیز برای رهایی از این وضعیت چاره ساز نشد. هر چند که در آغاز مدیریت علی محمد احمدی این توپ و تشرها در نگاه افکار عمومی می توانست راهی برای حرکت استان در ریل قطار توسعه باشد اما بعد از مدتی معلوم شد که این حربه نیز کارآیی و ضمانت اجرایی لازم را ندارد و بنظر می رسد تضعیف مدیران بومی استان در نشست های مختلف نه تنها راه و چاره درمان ضعف مدیریتی نبود بلکه اعتماد به نفس مدیران توانمند را نیز کاهش داد . این در حالی است که توپ و تشر های آقای استاندار، از سوی مدیران بدون واکنش و بی پاسخ باقی می ماند تا اینکه شهردار یاسوج در برابر انتقادهای علی محمد احمدی بلند شد و او را متهم به عدم اطلاع از قانون نمود. آن جا که استاندار در شورای سلامت کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: از پلیس راه یاسوج-اصفهان تا فرودگاه یاسوج پر از زباله و نخاله‌های ساختمانی است و از این وضعیت انتقاد نمود. شهردار یاسوج در خبری که بعدها تکذیب شد به این اظهارات آقای استاندار واکنش نشان داد و حرفهای استاندار را ناشی از بی اطلاعی علی محمد احمدی از قوانین و مقررات عنوان کرد و او را به « تامل قبل از هر گونه اظهار نظر» دعوت نمود. در این خبر تکذیب شده نستهن مقدم می گوید: پاکسازی حریم جاده حدفاصل پلیس راه یاسوج-اصفهان تا فرودگاه و نظارت بهداشتی بر فعالیت جوان قهوه فروش در کنار پلیس راه جزو وظایف شهرداری نیست.
وی با بیان اینکه انتظار می‌رود مسئولان به صورت گتره‌ای و بدون استدلال علمی و منطقی اظهار نظر نکنند، تاکید کرد: شهرداری و شورای شهر آمادگی کامل دارند در صورتی آقای استاندار و تیم همراهش(مدیران دستگاه‌های اجرایی) در انجام وظایف قانونی لنگ می‌زنند، کمکشان کنیم. مقدم با بیان اینکه حتی یک کودک دبستانی می‌داند حوزه خدمات دهی شهرداری محدوده شهر است، افزود: وقتی شنیدم آقای استاندار از پسماندهای کنار جاده اصلی در خارج از شهر انتقاد کردند ، باور کنید شوکه شدم.
هر چند که این خبر بعدا از سوی شهردار یاسوج تکذیب شد اما استاندار کهگیلویه و بویراحمد چنان برآشفته شد که در نشست ستاد خدمات سفر های نوروزی، در کنار اعترافات تلخ ناکارآمدی و «کی بود کی بود» مدیریتی در استان، رسانه ها را قربانی نمود و با بیان اینکه شهردار یاسوج محتویات خبر منتشر شده را تکذیب کرد گفت: برخی افراد مریض هستند، فرهنگ و شعور سیاسی ندارد و تازه قلمی به دست آورده‌اند و شروع به تخریب می‌کنند. وی همچنین گفت: نکته مهم این است که مدیر ما باید وظیفه‌اش را انجام دهد من هم چندین بار مستقیم و غیر مستقیم به ارشاد استان گفتیم فضایی برای نقد سازنده فراهم کند نه اینکه دروغ پراکنی شود. استاندار گفت: هر چه به دهبانی این موضوع را گفتم بی فایده بود. وی ادامه داد: در این جلسه شهردار و معاون عمرانی را هم نقد کردم، آقای دهبانی‌پور از نقد ما آشفته نشوید.
این قضاوت استاندار در مورد رسانه ها و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی صورت می گرفت که اجازه دفاع و صحبت کردن به دهبانی پور داده نشد. اما این بار آقای استاندار بی اطلاعی خود از قانون را نیز آشکار نمود چرا که حدود و اختیارات مطبوعات و همچنین نحوه برخورد با آنان را قانون مطبوعات مشخص کرده است و اگر به فرض مثال مدیر کل فرهنگ ارشاد و اسلامی نیز قصد برخورد با رسانه ای را داشته باشد نمی تواند فراتر از قانون عمل کند، موضوعی که دهبانی پور نیز بر آن تاکید دارد و معتقد است که برخورد حذفی با رسانه ها وظیفه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و قانون وظیفه همه را مشخص کرده است و اگر شهردار یاسوج مدعی است که خبر منتشر شده متعلق به او نیست از رسانه ها شکایت کند .
این حرف مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کاملا منطقی و قانونی است چرا که درماده ۲۳ قانون مطبوعات به صراحت عنوان شده است که « هر گاه در مطبوعات مطالبی مشتمل بر توهین یا افترا، یا خلاف واقع و یا انتقاد نست به شخص ( اعم از حقیقی یا حقوقی) مشاهده شود، ذینفع حق دارد پاسخ آن را ظرف یک ماه کتبا برای همان نشریه بفرستد و نشریه مزبور موظف است » در همان صفحه و ستون و با همان حروف مجانی به چاپ برساند و در تبصره ۳ ماده ۲۳ امکان شکایت از نشریه به خاطر عدم درج پاسخ بیان شده و در تبصره ۴ همان ماده نیز تصریح شده است که « اقدامات موضوع این ماده و تبصره های آن نافی اختیارات شاکی در جهت شکایت به مراجع قضائی نمی باشد». لذا قانون گذار برای این مورد تعیین تکلیف کرده است و چنانچه شهردار یاسوج معتقد به کذب بودن خبر منتشر شده می باشد می تواند از راههای قانونی که مشخص شده است اقدام نماید.
حال که قربانی اصلی درج این خبر و تکذیبه شهردار یاسوج، رسانه ها بودند ودکتر علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد برخی از همکاران ما در رسانه ها را به «مریض» بودن و «نداشتن فرهنگ و شعور سیاسی» متهم نمود جا دارد چنانچه همکاران رسانه ای فایل صوتی از گفت و گو با شهردار یاسوج را دارند منتشر نمایند تا «سیه روی شود هر که در او غش باشد» و اگر چنانچه فایل صوتی و مستندی ندارند شهامت داشته باشند و رسما از شهردار یاسوج، استاندار کهگیلویه و بویراحمد و سایر همکاران رسانه ای که اینگونه مورد نوازش آقای استاندار قرار گرفتند عذرخواهی نمایند.
اما در پایان امیدواریم که استاندار کهگیلویه و بویراحمد از یک سو آستانه تحمل خود را بالا ببرد و از سوی دیگر نگاهی به قانون و حقوق و حدود مطبوعات نیز بیاندازد تا اینگونه خبرنگاران را به مریض بودن و نداشتن فرهنگ و شعور سیاسی متهم ننماید.

حتما ببینید

چگونه فشار خون ما بالا می رود/نکاتی که باید رعایت کنیم

فشار خون بالا، به عنوان تهدید کننده سلامت افراد، متاسفانه بدون علامت ظاهر می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.