خانه / آخرین اخبار / آخرین تیر بر پیکره امید لنده/ لنده، قلعه گنج نمی شود

آخرین تیر بر پیکره امید لنده/ لنده، قلعه گنج نمی شود

قلعه گنج در استان کرمان نمونه کشوری تلاش برای محرومیت زدایی است، منطقه ای که بارها در رسانه ملی و رسانه های دیگر به عنوان نمونه مستدل از تلاش ملی، استانی و مردمی برای توسعه از آن یاد شده است. قلعه گنجی که روزی از محرومیت رنج می برد بعد از توسعه تیتر یک رسانه ها بود و الگویی برای توسعه سایر نقاط کشور.

به گزارش صدای دنا، تجربه قلعه گنج کرمان سبب شد تا منطقه ای دیگر به عنوان دومین پایلوت طرح محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان انتخاب شود از قضای روزگار قرعه فال به نام لنده در استان کهگیلویه و بویراحمد افتاد، جایی که روی کاغذ سرزمین اولین هاست؛ به اعتباری اولین شناسنامه، مدرسه و غیره در آن ایجاد و صادر شده است و البته لنده در واقع اکنون سرزمین محرومیت هاست.

لنده قرار بود با یک تجربه همایند با قلعه گنج شروع به توسعه کند، مرحله ای، سریع و مشارکتی از ویژگی های این طرح بود مرحله ای نشان از برنامه محور بودن طرح داشت، سرعت باید چاشنی کار می شد و مشارکت تجربه موفق همکاری دو حوزه مدیریتی ملی و استانی و حوزه مردمی در قلعه گنج بود که باید در لنده کهگیلویه و بویراحمد نیز به اجرا در می آمد.

حالا امروز از روزی که مجید محنایی معاون وقت استاندار کهگیلویه و بویراحمد از پایلوت شدن لنده خبر داد تقریبا بیش از دو سال و نیم می گذرد و در لنده هیچ اتفاقی نه شبیه قلعه گنج که مشبه به توسعه نیفتاده است لنده همان لنده قبل از دو سال و نیم پیش است و پیشرفت نداشته که هیچ شاید پسرفت هم داشته است.

نماینده تام الاختیار بنیاد مستضعفان در پایلوت محرومیت زدایی لنده پرده از علت این عدم پیشرفت بر می دارد، بله بازهم پای مدیران استان در میان است که با مانع تراشی و کم کاری سبب عدم پیشرفت طرح توسعه لنده شده اند، طرحی که سابقا اجرا شده و تجربه موفقی نیز داشته است حتی در برهه ای استاندار کهگیلویه و بویراحمد مدیران استان را به دیدار قلعه گنج برد که شاید از آنجا بیاموزند که چگونه باید عمل کنند اما در عمل مدیران استان به سفر به قلعه گنج به چشم یک سفر تفریحی نگریسته اند که امروز خودشان سفت و سخت مقابل توسعه لنده ایستانده اند و اجازه نمی دهند که این شهرستان استان توسعه بیابد.

جالب است، طنز تلخی است اینکه همه چیز برای توسعه لنده فراهم است، اما مدیران استان یک تنه دست رد بر سینه این شرایط فراهم می زنند، اگر این سیاست استانی در قبال پایلوت لنده تغییر نکند، ادامه این روند فرسایشی و بروکراسی اداری سبب می شود که احتمالا توسعه لنده از مدار طرح های بنیاد مستضعفان خارج شود بهرحال استان هایی با مدیران مشتاق هستند که با آغوش باز پذیرای چنین طرح هایی خواهند بود.

هنوز سیاست استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز که بر پایلوت لنده بسیار تاکید دارد در مقابل مدیرانش که اینگونه مانع تراشی می کنند مشخص نیست اما تغییر ولو یک مدیر مانع تراش و اعلام اسامی مدیرانی که در مقابل توسعه لنده ایستاده اند می تواند اجرای پایلوت لنده را کمی سرعت ببخشد.

حتما ببینید

بوی مرگ در جاده های کهگیلویه و بویراحمد/ ۱۰۷ کشته و مصدوم در ۱۳ روز / مرگ خود و همراهان را رقم نزنیم

جاده های کهگیلویه و بویراحمد در ۱۱ روز پایانی فروردین ماه سال جاری بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.