کد خبر : 2405
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۸:۲۷

اصولگرایان در استان به شکست عادت کرده اند / پدر خوانده های سیاسی بازنشسته شوند

اصولگرایان در استان به شکست عادت کرده اند / پدر خوانده های سیاسی بازنشسته شوند

هر چند که در ماههای پایانی سال گذشته مردم ایران اسلامی با مشکلات اقتصادی و معیشتی بیش از گذشته دسته و پنجه نرم کردند و در روزهای آغازین سال جاری نیز برخی از نقاط کشور با سیل و آبگرفتگی درگیر شدند اما در پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه باعث گردید

هر چند که در ماههای پایانی سال گذشته مردم ایران اسلامی با مشکلات اقتصادی و معیشتی بیش از گذشته دسته و پنجه نرم کردند و در روزهای آغازین سال جاری نیز برخی از نقاط کشور با سیل و آبگرفتگی درگیر شدند اما در پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه باعث گردید تا گروههای مختلف سیاسی بیکار ننشینند و با برگزاری جلسات شبانه و سرکشی های روزانه، خود را برای حضور در یک ماراتن انتخاباتی دیگر آماده کنند. ماراتنی که اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد در دو دوره گذشته انتخابات مجلس نتیجه آن را به گروههای دیگر واگذار کردند تا دو دوره پیاپی طعم شکست را بچشند و از کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دور بمانند.

به گزارش صدای دنا، در ماههای پایانی سال گذشته آرام آرام و از آغاز سال جدید با شدت بیشتری گروههای سیاسی با تشکیل جلسات متعدد و برگزاری نشست ها به بهانه های مختلف عزم خود را برای حضور در رقابت های انتخاباتی آماده می کنند هر چند که موضوع استانی شدن انتخابات مجلس و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی باعث گردید تا این فعالیت های نگاه استانی به خود بگیرد اما فعالیت های اصولگرایان در مرکز استان بیش از دیگر نقاط مختلف به چشم می خورد.

آغاز زود هنگام تبلیغات انتخاباتی باعث شد تا برخی از کسانی که قصد کاندیداتوری و یا حمایت از یک فرد خاص را دارند علاوه بر برگزاری جلسات محرمانه و تهیه لیست های هواداران خود ، به صورت دسته جمعی و با حضور نامزد مورد نظر در مراسمات فاتحه خوانی حضور پیدا کنند تا از این رهگذر اعلام حضور و موجودیتی بنمایند.

هر چند که در استان کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ عشیره ای بودن، کمتر نگاه حزب گرایی تاثیر گذار است و نگاه قومی و قبیله ای بر نگاه سیاسی و ایدئولوژی غلبه می نماید اما هستند کسانی که خود را در یک گروه خاص می بینند و برای رقابت های انتخاباتی از چاشنی حزب گرایی استفاده می کنند. در هر طیف با زهم پدرخوانده های گروههای سیاسی هستند که حاضر نیستند بازنشستگی خود را بپذیرند و در تلاشند تا با هر لطایف الحیلی خود را همچنان به عنوان نیروهای تاثیر گذار و برنامه ریز قلمداد نمایند و عرصه را برای حضور جوانانی که هم شور و نشاط بیشتر و هم با شرایط روز آگاهی بیشتری دارند باز نمایند.

این پدر خوانده های سیاسی که بیشتر از آنان به عنوان لیدرهای یک نامزد یاد می شود بیش از آنکه توان برنامه ریزی و تاثیر گذاری بر نحوه نگرش و نگاه اجتماعی را داشته باشند به فکر حفظ موقعیت و منافع خویش هستند و احساس می کنند که بود و نبودشان در عرصه های اجتماعی منوط به همراهی و همگامی با نامزدهایی است که می توانند از قِبَل آنها به منافع خویش دست یابند. هر چند که همه گروههای سیاسی نیازمند اصلاحات و بازنگری در تیم های برنامه ریزی و مشاوره ای خود هستند اما این طیف موسوم به اصولگرایان استان است که بیش از دیگران نیازمند این تغییر و تحول اساسی می باشند.

اصولگرایانی که در استان و به ویژه در یاسوج و گچساران دو دوره پیاپی بازی را به رقیب واگذار کرده اند تا محرومیت هشت ساله خودرا از کرسی مجلس شورای اسلامی به نظاره بنشینند و ناتوانی خویش در جلب آرا و نظرات اجتماعی را به عینه مشاهده کنند.

اصولگرایان در مرکز استان و گچساران دو دوره پیاپی نتیجه رقابت را به رقیب واگذار کرده اند تا مشخص شود که این گروه موقعیت گذشته خود را در عرصه اجتماعی از دست داده و به شدت متزلزل شده اند. هر چند که برخی از کنشگران اجتماعی و سیاسی معتقدند که این گروه در دوره های گذشته آزمون خود را پس داده اند و کارنامه قابل قبولی از خود بر جای نگذاشته اند اما عده ای دیگر اعتقاد دارند که اصرار و پافشاری این گروه سیاسی بر یک فرد خاص و ناتوانی در معرفی گزینه جدید و جوان در کنار ناکارآمدی و عدم وحدت باعث شده است تا در دوره های گذشته شاهد انشقاق در این جریان و همچنین رویگردانی اجتماعی از این طیف سیاسی باشیم و پاسخ قاطع « نه » مردم در دو انتخابات گذشته می تواند شاهدی بر این مدعا باشد.

هر چند که در دوره گذشته حضور چهره جدیدی در جریان اصولگرایی مرکز استان این نوید را می داد که تغییری اساسی در این جریان ایجاد شود و حلقه تنگ و بسته پدرخوانده های اصولگرایی در استان بشکند اما باز هم این پدرخوانده های سیاسی این طیف بودند که تحمل حضور و عرض اندام فردی خارج از حلقه بسته خود را نداشتند و او را متهم به قوم گرایی و تکیه بر آرای قومی نمودند و حاضر به همراهی و هم فکری با همدیگر نشدند تا بار دیگر انشقاق و تمامیت خواهی پدرخوانده ها، شکست را بر آنها تحمیل نماید. شکستی که باز هم نتوانست درس عبرتی برای این گروه سیاسی در مرکز استان شود و دریافتی های خبرنگار ما حکایت از آن دارد که در انتخابات اسفند نیز شاهد دوئل درونی این گروه سیاسی خواهیم بود. دوئلی که پیروزی گروه رقیب را از هم اکنون نوید می دهد و صدای شکست در اردوگاه اصولگرایی مرکز استان بیش از گذشته به گوش می رسد و به نظر می رسد که دیگر اصولگرایان به شکست عادت کرده اند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.