کد خبر : 320
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۵۷

بغض امین حیایی برای ساخت ایران/ گزارش تصویری نشست خبری ساخت ایران2

بغض امین حیایی برای ساخت ایران/ گزارش تصویری نشست خبری ساخت ایران2

عوامل و بازیگران سریال شبکه نمایش خانگی «ساخت ایران ۲» از حجم بالای دانلودهای غیرقانونی گله کردند و از مخاطبان خواستند که از آن‌ها برای ادامه این مسیر حمایت کنند.  نشست عوامل سریال «ساخت ایران ۲» به کارگردانی بروز نیک‌نژاد ظهر روز ۱۲ تیر ماه با موضوع جلوگیری از دانلودهای غیرقانونی و حمایت از بخش

عوامل و بازیگران سریال شبکه نمایش خانگی «ساخت ایران ۲» از حجم بالای دانلودهای غیرقانونی گله کردند و از مخاطبان خواستند که از آن‌ها برای ادامه این مسیر حمایت کنند.

 نشست عوامل سریال «ساخت ایران ۲» به کارگردانی بروز نیک‌نژاد ظهر روز ۱۲ تیر ماه با موضوع جلوگیری از دانلودهای غیرقانونی و حمایت از بخش خصوصی در تولید سریال برگزار شد.

امین حیایی، محسن کیایی، مهران احمدی، سارا بهرامی، امیرحسین رستمی، برزو نیک‌نژاد و سیدامیر پروین حسینی و منصور سهراب‌پور (تهیه‌کنندگان) در این نشست حاضر بودند.

ساخت ایران

سهراب‌پور با بیان اینکه باید از دانلودهای غیرقانونی جلوگیری شود، اظهار کرد: شرایط تولید سریال با نوسانات بازار ارز سخت شد اما ما مجاب به گران کردن نبودیم که البته این موضوع اصلا دلخواه خودمان نیز نبود. به هر حال روند تولید سریال همانند چهار ماه پیش با وجود تفاوت‌هایی که در بازار اقتصادی ایجاد شده بود، ادامه پیدا کرد و هیچ حمایتی نیز از سوی وزارت ارشاد از ما صورت نگرفت.

او با بیان اینکه به دلیل ضعف قانون و ضعف مسؤولان ارشاد از بخش خصوصی حمایت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: تمام تلاشمان این بود که کار شیرینی تحویل مخاطبان بدهیم اما متأسفانه به دلیل بی‌قانونی و عدم حمایت مدیران شعارگو و بی‌توجهی آن‌ها به بخش خصوصی ما زیر فشار تولید قرار گرفتیم. به جرأت می‌توان گفت نزدیک به ۵۰ هزار نفر، از فروشندگان و توزیع‌کنندگان گرفته تا عوامل تولید در پشت صحنه، در مسیر تولید سریال «ساخت ایران ۲» درگیر اشتغال‌زایی شده‌اند.

این تهیه‌کننده با اشاره به حجم بالای دانلودهای غیرقانونی سریال «ساخت ایران ۲» گفت: نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانلود غیرقانونی از این سریال صورت گرفته است. این در حالی است که تنها ۲۰۰ هزار فروش قانونی داشته است و اگر این فروش بخواهد به نقطه‌ای برسد که ما هیچ ضرر مالی نداشته باشیم باید ۱۵۰ هزار نسخه دیگر به فروش برسد. ما تلاش کردیم در سکوت به کارمان ادامه دهیم اما دیگر ادامه مسیر برایمان سخت شده است.

سید امیر پروین حسینی دیگر تهیه‌کننده سریال «ساخت ایران ۲» نیز در سخنانی ضمن گله از حجم بالای دانلودهای غیرقانونی اظهار کرد: یکی از مشکلات ما در تولید سریال «ساخت ایران ۲» این بود که در این ۹ قسمت تولید شده وزارت ارشاد بارها سکانسی را مورد اصلاح قرار داد. علاوه بر این موضوع، ما با مشکلات اقتصادی نیز درگیر هستیم.

او افزود: یک ساعت پس از توزیع سریال، کانال‌های ماهواره‌ای اقدام به پخش چند باره سریال می‌کنند. وقتی از این موضوع به وزارت ارشاد شکایت بردم یک هفته، بعد از سیستم‌های قضایی از من خواسته شد که توضیح دهم چرا سریال از ماهواره پخش شده است.

حسینی با بیان اینکه سرمایه تولید سریال «ساخت ایران ۲» از بخش خصوصی تأمین می‌شود، تأکید کرد: این حجم از دانلودهای غیرقانونی درست همانند این است که مال ما را می‌دزدند. اگر این شرایط به همین صورت ادامه داشته باشد ما دیگر نمی‌توانیم در بخش خصوصی به فعالیت‌مان ادامه دهیم. اگر قانون کپی‌رایت وجود ندارد یا به آن عمل نمی‌شود قانون دزدی نکردن که وجود دارد. باید کمک کنیم تا در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

همچنین برزو نیک‌نژاد ـ کارگردان سریال «ساخت ایران ۲» ـ در سخنانی کوتاه خاطرنشان کرد: با ادامه این روند صنعت تولید سریال‌سازی در بخش خصوصی برچیده می‌شود. سریال «ساخت ایران ۲» کاری پرهزینه و پربازیگر است و با این شرایط ادامه‌ دادن آن بسیار سخت است.

او ادامه داد: زمانی که تبلیغات فیلم سینمایی «زاپاس» در حد دو دقیقه از ماهواره پخش شد ما مجبور شدیم بارها در این باره توضیح بدهیم ولی الان کل سریال «ساخت ایران ۲» بارها از شبکه‌های ماهواره پخش می‌شود و کسی هم کاری نمی‌کند.

امین حیایی نیز که با بغض از مشکلات اقتصادی مردم و دانلودهای غیرقانونی که سرقت خوانده می‌شود سخن می‌گفت، خطاب به برخی از مسئولین گفت: امیدوارم تا فرصت هست اشتباهتمان را جبران کنیم. امروز به اینجا آمدم تا حرف‌های دلم را بزنم. من در زندگی یک سوزن جابه‌جا کردم و جوابش را به چشم دیدم. شما هم تا فرصت دارید جبران کنید و سرمایه‌های مملکت را برگردانید.

امیرحسین رستمی از دیگر بازیگران سریال «ساخت ایران ۲» که تجربه حضور در سریال نمایش خانگی «شهرزاد» را نیز دارد در سخنانی یادآور شد: راه افتادن شبکه نمایش خانگی برای جامعه هنری بسیار خوب بود. جامعه هنری که از بیرون قضاوت می‌شود، اوضاع مالی بسیار خوبی دارند در حالی که بسیاری از آن‌ها صورت‌شان را با سیلی سرخ نگه می‌دارند. شبکه نمایش خانگی باعث شد تا افراد بیکار جامعه هنری کمتر شود و خوشبختانه این رسانه به دلایلی همچون کمتر بودن محدودیت‌ها با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد.

او با اشاره به مشکلات مالی برخی از اعضای جامعه هنری گفت: هنوز هنرمندان ما با مشکل بازنشستگی و بیمه هنرمندان مواجه هستند. این موضوع خیلی تأسف بار است که برای حل مشکل بیماری یک هنرمند باید گلریزان شود. در چنین شرایطی برخی از هنرمندان همانند تهیه‌کنندگان سریال‌های نمایش خانگی سرمایه‌شان را با سود کمتر در شبکه نمایش خاگی متمرکز می‌کنند تا شاید از این طریق بتوانند به جامعه هنری که بخش زیادی از آن‌ها پشت دوربین هستند، کمک کنند. اگر می‌خواهیم این فضا همچنان ادامه داشته باشد و مردم از دیدن سریال‌های نمایش خانگی محروم نشوند باید از این صنعت حمایت شود.

رستمی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: امروز آن‌هایی که برای ایران زحمت کشیده‌اند بی‌ادعاتر هستند. چرا باید امروز وضع مردم خوزستان به اینجا برسد؟ چرا در سال‌های گذشته این مشکلات حل نشد؟ ما مردم باید خودمان را دوست داشته باشیم و مراقب هم باشیم. حرف‌های جناح‌های مختلف سیاسی نشان داد که در این ۴۰ ساله کار چندانی برای مردم نکرده‌اند.

این بازیگر در پایان سخنانش اظهار کرد: اگر می‌خواهیم شبکه نمایش خانگی نه تنها برای لذت بلکه برای حمایت از جامعه هنری ادامه داشته باشد باید کمک کنیم دانلودهای غیرقانونی صورت نگیرد.

مهران احمدی نیز در سخنانی اظهار کرد: می‌خواهم امروز از نظام اجتماعی پراشکالی حرف بزنم که خودم هم عضو آن هستم. از ماست که بر ماست. معتقدم هر مشکلی که با آن مواجه هستیم به نوعی به خود ما بازمی‌گردد. مشکل اصلی این است که ما ملت‌ها را فرزندان دولت‌ها می‌دانیم در صورتی که کاملا برعکس است.

او افزود: بحث ما خوب یا بد بودن موضوع نیست. ما باعث شدیم کسانی که امروز کشور را اداره می‌کنند در این موقعیت قرار بگیرند. ما در نظام اقتصادی زندگی می‌کنیم که خیلی‌ها از اینکه ماشینشان گران شده است، خوشحالند. برای اینکه بسیاری از ما سواد اقتصادی نداریم و نمی‌دانیم چه چیزی در انتظارمان است.

احمدی یادآور شد: دانلودهای غیرقانونی دزدی است. کسانی که دانلود غیرقانونی می‌کنند در حق کسانی ظلم می‌کنند که همه زندگی‌شان را برای این کار گذاشتند. ما باید خودمان به داد خودمان برسیم چرا که هیچ کسی به داد ما نخواهد رسید.

همچنین مصطفی کیایی با اشاره به حجم بالای غیرقانونی دانلود سریال «ساخت ایران ۲» اظهار کرد: جالب است که بدانید که خیلی‌ها می‌دانند که دانلودهای غیرقانونی کار خوبی نیست ولی هم این کار را انجام می‌دهند و هم اطلاع‌رسانی می‌کنند؛ این موضوع دردناک است.

او ادامه داد: ما از برخی دولتمردانمان ناامید شده‌ایم چون می‌دانیم شایسته‌سالاری اتفاق نیفتاده است پس باید خودمان به هم کمک کنیم. همان طور که در زلزله کرمانشاه مردم به هم کمک کردند. در حال حاضر نیز در بخش هنری مشکلی وجود دارد که باید درباره آن حرف بزنیم تا جدی گرفته شود. متأسفانه ما شوخی شوخی دانلود می‌کنیم ولی جدی جدی یکسری آدم بیکاری می‌شوند و افرادی ضررهای سنگین می‌کنند. ما می‌توانیم در کنار هم مشکلات جامعه را حل کنیم.

سارا بهرامی، از دیگر بازیگران مجموعه «ساخت ایران ۲» اظهار کرد: ما به اینجا آمدیم تا بگوییم دانلودهای غیرقانونی دزدی است و نان حرام زندگی همه ما را تحت شعاع قرار می‌دهد. فرهنگ از ضروری‌ترین بخش‌های زندگی است و شاید اگر امروز به اینجا رسیده‌ایم به این خاطر است که سبد فرهنگی‌مان در این سال‌ها خالی بوده است.

او یادآور شد: دزدی نکردن و امانت‌دار بودن وظیفه هر انسانی است.

تینا پاکروان نیز که به عنوان مهمان در این نشست حضور داشت، خاطرنشان کرد: من به عنوان یک عضو از جامعه تهیه‌کنندگان در اینجا حضور دارم تا از تهیه‌کنندگانی که سرمایه‌شان را در این عرصه متمرکز می‌کنند حمایت کنم. اگر این دوستان در ایران فعالیت می‌کنند و سرمایه‌هایشان را به دلار و سکه تبدیل نمی‌کنند به خاطر سرگرم‌ کردن مخاطبان است و این موضوع بسیار قابل تقدیر است.

او ادامه داد: ‌اینکه ما همیشه همه را نقد کنیم و هیچ‌وقت به خودمان نگاه نکنیم کار اشتباهی است. اگر یک دهم از حجم دانلودهای غیرقانونی برگردانده شود سرمایه تولیدکنندگان این مجموعه نیز بازگردانده می‌شود. الان تمام دنیا به سمت سریال‌سازی‌های ویدیویی و اینترنتی رفته‌اند و ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در ایران رایگان سریال ویدئویی ببینیم. اگر سریال «شهرزاد» به فصل‌های دوم و سوم رسید به خاطر حمایت مخاطبان بود پس باید از صنعت سریال‌سازی در شبکه نمایش خانگی حمایت کنیم تا ادامه‌دار شود.

به گزارش ایسنا، نشست عوامل سریال «ساخت ایران ۲» با اهالی رسانه در حالی برگزار شد که تعداد قابل توجهی از حاضران در نشست را عکاس‌های اینستاگرامی تشکیل داده و تعدادشان به مراتب از خبرنگاران رسانه‌های رسمی بیشتر بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.