کد خبر : 4112
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۵۹

پروژه های بویراحمد شکست خوردند / راه آهن برای دو نسل دیگر؛ گاز مختار بی سرانجام

پروژه های بویراحمد شکست خوردند / راه آهن برای دو نسل دیگر؛ گاز مختار بی سرانجام
پروژه راه آهن یاسوج اقلید و همچنین پروژه میدان گازی مختار با شکست مواجه شدند تا دو نسل دیگر از مردم استان منتظر سوت قرار بمانند و میدان گازی مختار در میان اما و اگرهای برنامه هتفم اخباری برای سرگرم کردن مردم این استان باشد.

پروژه راه آهن یاسوج اقلید و همچنین پروژه میدان گازی مختار با شکست مواجه شدند تا دو نسل دیگر از مردم استان منتظر سوت قرار بمانند و میدان گازی مختار در میان اما و اگرهای برنامه هتفم اخباری برای سرگرم کردن مردم این استان باشد.
به گزارش صدای دنا؛ یاسوج مرکز استان کهیگلویه و بویراحمد، شهری که قدمت تاسیش از سایر شهرهای استان کمتر است و در کنار تل خسروی تاریخی قرار گرفته است اما از آن جهت که به عنوان مرکز استان نام گرفت توانست نام خود را بالاتر از سایر نقاط استان در کشور فریاد بزند. جنگل های زیبا ، آبشارهای تماشایی، چشمه های جوشان و درختان گردو و سیب فراوان در جای جای این شهرستان در کنار چنارهای سربه فلک کشیده آبشار و خروش رودهای بشار و مهریان، شهری رویایی را در این نقطه از استان کهگیلویه و بویراحمد ایجاد کرد که می تواند از آن به عنوان بهشت جنوب یاد نمود.
واقع شدن استان کهگیلویه و بویراحمد در کریدور شمال جنوب از دیگر مزیت هایی است که باعث گردید تا یاسوج پرآوازه تر گردد. اما در کنار همه این مواهب طبیعی و خدادادی که باید شکر گزار بود، این شهر از لحاظ توسعه و پیشرفت آنچنان که باید و شاید حرفی برای گفتن ندارد البته کارها و فعالیت هایی برای رونق این شهر صورت گرفته اما هنوز نتوانسته است آنچنان که شایسته این شهر و مرکز استان است پیشرفت نماید.

راه آهن، وقتی دیگر و شاید برای دو نسلی بعد
چند سال پیش بود که موضوع راههای ارتباطی مرکز استان با سایر نقاط کشور پر رنگ تر شد و ضرورت آن برای مسوولین آشکار گردید و در همین راستا بود که دو خط هوایی و ریلی برای مرکز استان مدنظر قرار گرفت. فرودگاهی در یاسوج ساخته شد که بعدها جانمایی نامناسب و عدم آینده نگری در آن آشکار گردید اما به هر صورت تا مدتی هر روز یک پرواز را در خود جای داده بود تا اینکه بعد از سقوط هواپیمای ای تی آر در کوه دنا این پروازها متوقف گردید و بعدا در گیر و دار اختلافات شرکت های هواپیمایی این پروازها به دو روز در هفته کاهش یافت و یاسوج از خط هوایی محروم گردید.
در کنار خط هوایی، پروژه اتصال راههای ارتباطی به شبکه ریلی مطرح گردید و قرار شد تا از طریق اتصال یاسوج به راه آهن اقلید در فارس این شهر به ریل آهن سراسری متصل شود. هر چند که این طرح در زمان نماینده اسبق بویراحمد کلید خورد و مطرح شده بود اما غلام محمد زارعی نیز در این میان تلاش های فراوانی نمود . تلاش هایی که حالا بعد از گذشت تقریبا یک دهه از آغاز طرح ، معاون امور هماهنگی استاندار آب پاکی را روی دست همگان ریخت و وعده ۵۰ سال دیگر را برای اتصال یاسوج به ریل آهن سراسری داد.
هر چند که عزیز فیلی از تلاش برای کسب اعتبار ۲۰۰ میلیاردی سالانه برای این خط آهن سخن گفت اما صراحتا اعلام کرد که سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیارد به این پروژه اختصاص می یابد و نیم قرن دیگر را برای افتتاح این پروژه با این وضعیت تامین اعتباری اعلام نمود. اینجا بود که اولین پروژه مهم و حیاتی برای یاسوج و البته برای کل استان با شکست مواجه گردید تا دیگر مردم استان منتظر سوت قطار نباشند شاید برای دو نسلی دیگر و شاید وقتی دیگر.

گاز مختار شاید در برنامه توسعه هفتم شاید هم نه
پروژه مهم دیگری که می توانست توسعه را برای استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت اعم و برای شهر یاسوج و بویراحمد به صورت اخص به همراه داشته باشد میدان گازی مختار بود.
میدان گازی که مدیر عامل شرکت گاز استان در سال ۱۳۹۱ خبر از کشف آن داده بود و این میدان گازی با تولید بیش از ۲۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ذخیره شده را یکی از ظرفیت های مهم اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد. هوشنگ صیدالی در آن سال از مطالعه ۱۰۰ مخزن خبر داده بود و از ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی کوچک و ایجاد پتروشیمی در این منطقه سخن می گفت.
غلام محمد زارعی که علم نمایندگی مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی را بر دوش داشت نیز شش ماه بعد از ایجاد هزار فرصت شغلی در میدان گازی مختار خبر می داد و از مسوولین خواست تا هر چه سریعتر در این زمینه سرمایه گذاری صورت گیرد. تیر ماه سال ۱۳۹۴ غلام محمد زارعی آغاز عملیات اجرایی میدان گازی مختار را اعلام نمود و از خوشحالی خود از دیدار با زنگنه و سرمایه گذاری ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلاری در این پروژه سخن گفت. زارعی در همان خبر از اتمام فاز اول مطالعاتی میدان مختار گفت و برای آغاز شدن فاز دوم اظهار امیدواری نمود. نماینده بویراحمد و دنا یک ماه بعد از ثبت میدان گازی مختار به عنوان چهارمین میدان ذخیره سازی کشور خبر داد و از قرار گرفتن عملیات توسعه ای این میدان گازی را در برنامه توسعه گاز کشور سخن می گفت.
اما سه سال بعد و در سال ۱۳۹۷ غلام محمد زارعی بار دیگر از میدان گازی مختار یادی می کند و از تغییر اولویت این میدان گازی از ۱۴ به ۴ در وزارت نفت خبر می دهد. نماینده بویراحمد و دنا در تیرماه ۹۷ و در جمع خبرنگاران از در اولویت قرار گرفتن این میدان گازی سخن می گوید
اما پس از هفت سال که میدان گازی مختار شعار تبلیغاتی و رسانه ای نماینده بویراحمد و دنا شد و برای اقناع افکار عمومی از آن بهره کافی و لازم را برد دوم شهریور ۹۸ بود که معاون امور هماهنگی استاندار بار دیگر آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت: هیچ اتفاق خاصی برای شروع عملیات اجرایی و اکتشافات میدان گازی مختار یاسوج در برنامه ششم توسعه روی نخواهد داد.
عزیز فیلی که با روند اعتباری تزریق شده به خط آهن یاسوج اقلید وعده افتتاح آن را نیم قرن دیگر اعلام کرده بود این بار به سراغ میدان گازی مختار آمد و گفت: علیرغم اینکه کارهای مطالعاتی آن تقریبا به سرانجام رسیده است اما هیچ برنامه اجرایی برای این میدان در برنامه ششم توسعه به ما اعلام نشده است.
عزیز فیلی اولویت دار بودن این میدان گازی را رد کرد و گفت: بعید می دانم در برنامه ششم توسعه برای این میدان گازی اتفاق خاصی روی دهد و بنظر می آید که در برنامه هفتم این اتفاق رخ بدهد. البته معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفتن این میدان گازی در برنامه هفتم را نیز با اما و اگر همراه کرد و گفت: بنظر می آید در برنامه هفتم این اتفاق رخ بدهد اگر چه در همان برنامه هم معلوم نیست این اتفاق رخ بدهد یا خیر.
با این شرایط دو پروژه مهم و حیاتی برای استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج تا اینجای کار با شکست مواجه شده اند تا وعده ۵۰ سال آینده برای راه آهن و شاید برنامه هفتم برای میدان گازی مختار، اخباری برای سرگرم کردن نسل آینده این استان باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رسول دوشنبه , ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰

اینها برای انتخابات هرچهارسال یکبار لازم است ودیگرهیچ

ناشناس پنج شنبه , ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴

حالا نماینده طبل توخالی را بردارد وبزند ،واقعا که این مردم باید فکری به حال خود کنند.