کد خبر : 4187
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۵۲

اقدام نکنید افشاگری می کنیم / گر جایی تخلفی شده گزارش دهند تا برخورد لازم انجام شود.

اقدام نکنید افشاگری می کنیم / گر جایی تخلفی شده گزارش دهند تا برخورد لازم انجام شود.
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد در نامه ای خطاب به مدیر کل آموزش و پرورش نسبت به آنچه که واسطه گری و دلال بازی در خرید و فروش کتاب و همچنین اخذ مبالغ اضافه برای لباس فرم دانش آموزان نامیده است هشدار داد.

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد در نامه ای خطاب به مدیر کل آموزش و پرورش نسبت به آنچه که واسطه گری و دلال بازی در خرید و فروش کتاب و همچنین اخذ مبالغ اضافه برای لباس فرم دانش آموزان نامیده است هشدار داد.
به گزارش صدای دنا در این بیانیه فروش کتاب های درسی بصورت پیمانکاری در آموزش و پرورش استان را نوعی دلال بازی تعبیر نموده است که خواهان بررسی و اقدام قانونی مدیر کل در این زمینه شده است. البته بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در پایان این نامه خواستار رسیدگی سریع به موضوع و برخورد با افراد خاطی و همچنین اطلاع رسانی در این زمینه شده است
و تاکید نموده است که « در غیر اینصورت به دلیل این که مبادا بعد از این هر شخصی جرئت کند به بهانه اندک بودن مبلغ اختلاس و اشکار نبودن ان علاوه بر دستبرد زدن به اموال مردم، راه را برای فسادهای بزرگ‌تر فراهم کند اقدام به افشای اسامی و ارجاع آن به دادستانی استان خواهیم نمود».
متن کامل این نامه به شرح زیر می باشد.
مدیرکل محترم آموزش و پرورش استان، جنای آقای زارع پور
سلام علیکم
همان طور که قطعاً در جریان هستید؛ در سال تحصیلی جدید بر اساس یک دستورالعمل و به منظور جلوگیری از واسطه گری در فروش کتب درسی، وزارت آموزش و پرورش، با اطلاع رسانی قبلی و اعلام قیمت کتب، از اولیاء، پول کتاب را به طور کامل دریافت نموده تا کتاب‌ها در مدارس بدون هرنوع قیمت اضافی به دست خانواده‌ها برسد.
اما با اتخاذ رویکرد جدید گویا خلا وجود یک واسطه (بخوانید دلال) در آموزش و پرورش استان حس می‌شد، چرا که موضوع را به شکل پیمانکاری به یک شخص واگذار کرده تا با زدن چند عدد میخ منگنه و بستن یک نخ پلاستیکی به دور کتاب‌ها، از هر نفر مبلغ ۱۰ هزارتومان هزینه مضاف بر هزینه کتب درسی از خانواده‌ها دریافت کند.
در صورتی که شاید هزینه این کار از ۵ هزار تومان و گاها ۳ هزار تومان بالاتر نمی‌رود. با توجه به تعداد دانش آموزان در استان، سود حاصل از این واسطه گری خصولتی بالغ بر صدها میلیون تومان می‌شود که بعید است پشت این فساد، صرفاً شخص مذکور بوده باشد.
از سوی دیگر مردم نیز با اعتماد به آموزش و پرورش و سیستم‌های نظارتی و گاها بالاجبار، نسبت به پرداخت این هزینه‌ها در این شرایط اقدام می‌کنند و این درحالی است که در برخی پایه‌ها، یکی از کتاب‌ها هم تحویل داده نشده است.
علاوه بر این براساس گزارش‌های مردمی رسیده شده به حوزه مطالبه گری بسیج دانشجویی، تعدادی از مدارس صرفاً برای معرفی اولیاء به برخی تولیدی‌های طرف قرارداد آموزش و پرورش جهت دوخت لباس، مجدداً مبلغ ۱۰ هزارتومان دریافت شده است.
اگر چه ممکن است در نگاه اول مبلغ دریافتی از هردانش اموز نادیده انگاشته شود اما با یک حساب سرانگشتی متوجه رقم بالای حاصل از این قانون‌های من دراوردی می‌شویم.
سوال اینجاست که چطور این مبلغ قابل توجه و این عمل غیر قانونی از دید واحدهای نظارتی اداره کل اموزش و پرورش مغفول مانده و تاکنون هیچ اقدامی در برخورد با این افراد انجام نشده. ممکن است سیستم‌های نظارتی اصلاً قصد ورود نداشته‌اند.
در هر حال بسیج دانشجویی با توجه به رسالت خود از حضرتعالی در خواست دارد در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کرده و با افراد خاطی برخورد و اطلاع رسانی نمایید.
طبیعیست در غیر اینصورت به دلیل این که مبادا بعد از این هر شخصی جرئت کند به بهانه اندک بودن مبلغ اختلاس و اشکار نبودن ان علاوه بر دستبرد زدن به اموال مردم، راه را برای فسادهای بزرگ‌تر فراهم کند اقدام به افشای اسامی و ارجاع آن به دادستانی استان خواهیم نمود.
بدون شک خدشه دار کردن اعتماد مردم و نامید کردن کورسوی از امید ایشان به وجود مدیران پاک دست در دستگاه‌های دولتی، جرم بزرگ‌تر این افراد است که باید با جدبت پیگیری شود.

لباس فرم مدارس و نظارت به سازمان دانش آموزی واگذار شده است
به گزارش صدای دنا به نقل از فارس، هادی  زارع‌پور در پاسخ به این نامه گفت: استحضار دارید که لباس فرم مدارس و هم موضوع نظارت بر آن به سازمان دانش‌آموزی واگذار شد.
هادی زارع‌پور افزود: در حالی که سازمان دانش‌آموزی ملزم به این کار شده اما بازرسی و نظارت ادار‌ه‌کل آموزش و پرورش هم بر کار آن‌ها نظارت دارد.
وی به برگزاری چندین جلسه برای تعیین تکلیف لباس فرم مدارس اشاره کرد و گفت: با سازمان صمت چند جلسه برگزار کردیم و همچنین جلسه‌ای با حضور استاندار داشتیم و در کمیته تنظیم بازار اداره صمت همه شهرستان‌ها و مناطق جلساتی برگزار شد که قیمت لباس چه میزان باشد.
زارع‌پور گفت: همچنین در این نشست‌ها و جلسات مصوب شد که اگر هرگونه تخطی از قیمت یاد شده داشته باشیم به مراجع نظارتی مانند تعزیرات حکومتی ارجاع داده شود تا برخورد لازم صورت گیرد.
وی به نحوه سپردن لباس‌ها به خیاطی‌ها هم اشاره کرد و گفت: مراکز تولیدی مجاز در سامانه صمت نام کردند آن دسته از تولیدی‌هایی که به تایید سازمان صمت رسیده باشند.
هرگونه پول بیش از اندازه مصداق گران‌فروشی است
مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: به خاطر این که جانب عدالت و انصاف رعایت شده باشد این لباس‌ها به چند خیاطی و مرکز تولیدی مجاز واگذار شد و پروسه اخذ پول نیز به این صورت بوده که پول به حساب مدرسه واریز می‌شود و آن‌ها نیز مبلغ را به حساب خیاط واریز می‌کنند و اگر این مبلغ بیش از اندازه‌ای بوده که سازمان صمت نرخ تعیین کرده مصداق گران‌‌فروشی است.
وی گفت: بنده نیز دست ناظران و بازرسان را همه گونه باز می‌گذارم که اگر جایی تخلفی شده برخورد لازم صورت گیرد هر چند که مردم می‌توانند نسبت به کیفیت لباس‌ها حتی نظر داده و اگر جایی تخلفی شده هم گزارش دهند تا برخورد لازم انجام شود.
این مسؤول در خصوص کتاب‌های درسی هم گفت: در اکثر دوره‌ها کتاب به صورت اینترنتی ثبت‌نام می‌شد و هر مدرسه‌ای هم که پول واریز کرده باید در همان مدرسه تحویل داده شود.
زارع‌پور با بیان این که برای راحتی کار اقداماتی روی کتاب‌ها انجام شده است افزود: اما باز هم اگر دانش‌آموز و خانواده‌ای احساس کنند که گرانفروشی صورت گرفته و پول غیر طبیعی دریافت شده به بازرسی اداره‌کل آموزش و پرورش و یا بازرسی ۱۳ ناحیه ما گزارش دهند تا برخورد قانونی لازم صورت گیرد به هر حال ما در آموزش و پرورش استان آماده دیدن و شنیدن همه گزارش‌های مردمی در این راستا هستیم و در صورت بروز هرگونه تخلفی برخورد لازم و مقتضی صورت خواهد گرفت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.