کد خبر : 4190
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۵۷

۲۵۰ مدرسه و فضای آموزشی بدون سرویس بهداشتی/ ۳۰ درصد فضاهای آموزشی استان فرسوده است

۲۵۰ مدرسه و فضای آموزشی بدون سرویس بهداشتی/ ۳۰ درصد فضاهای آموزشی استان فرسوده است
مدیر کل آموزش و پرورش می گوید 250 مدرسه و فضای آموزشی در استان فاقد سرویس بهداشتی مناسب می باشند.

مدیر کل آموزش و پرورش می گوید ۲۵۰ مدرسه و فضای آموزشی در استان فاقد سرویس بهداشتی مناسب می باشند.

به گزارش صدای دنا؛ سال تحصیلی در حالی همزمان با سایر مناطق کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد که مشکلات آموزش و پرورش و والدین در همین آغاز سال تحصیلی نه تنها نسبت به گذشته کمتر نشده است که بیش از گذشته خودنمایی می کند. آن چنان که مدیر کل آموزش و پرورش می گوید ۲۵۰ مدرسه و فضای آموزشی در استان فاقد سرویس بهداشتی مناسب می باشند .
به گزارش امید مردم؛ هر چند که بر اساس آمار به لحاظ سرانه فضای آموزشی کهگیلویه و بویراحمد بعد از یزد دومین رتبه را دارد اما بسیاری از مدارس این استان فرسوده بوده و نیازمند تخریب هستند. آنچنان که مسئولان آموزش و پرورش استان می گویند بیش از ۳۰ درصد مدارس کهگیلویه و بویراحمد فرسوده بوده و نیازمند تخریب و بازسازی هستند.
مدیر کل آموزش و پرورش پایین بودن تراکم دانش آموزی را از جدی ترین چالش های فضاهای آموزشی در سال تحصیلی جدید می داند و می گوید: ۸۱۷ مدرسه در این استان زیر ۱۰ نفر دانش آموز دارد که این خود هزینه هایی بالایی را برای آموزش و پرورش و دولت ایجاد کرده است.
هادی زارع پور در ادامه گفت: ۱۱۴ دبیرستان در مناطق روستایی استان زیر استاندارد تعریف شده جمعیت دانش آموزی قرار دارند که امکان تجمیع این مدارس امکان پذیر نیست . وی مشکلات جغرافیایی و خطرات طبیعی احتمالی برای دانش آموزان و همچنین نبود امکانات و فضاهای خوابگاهی را از مهمترین این دلایل برشمرد.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد افزود: براساس قانون از شمار کلاسهای موجود در استان باید ۲۵۰ کلاس درس کم شود.
زارع پور فرسوده بودن ۲ هزار و ۶۰۰ کلاس درس و استیجاری بودن ۱۲۹ مدرسه را از دیگر مشکلات آموزش و پرورش استان ذکر کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: سرویس های بهداشتی ۲۵۰ مدرسه و فضای آموزشی در سطح استان بویژه در روستاها غیرقابل استفاده هستند که این مهم نارضایتی والدین را در پی داشته است.
هادی زارع پور گفت: بخش عمده ای از مدارس فرسوده ،استیجاری و فاقد امکانات در شهرستان بویراحمد و روستاهای ان قرار دارند و از سویی تراکم دانش آموزی استان بیشتر در شهرستان بویراحمد است.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: ظرف پنج سال گذشته ۱۶۵ مدرسه پیش ساخته در روستاها و مناطق عشایری استان راه اندازی و تحویل آموزش و پرورش شده است.
وی تصریح کرد: کانکس به دلیل قابل انتقال بودن و وجود فضای استاندارد بهترین راهکار برای ساماندهی مدارس کم جمعیت در دوره ابتدایی است.
زارع پور با بیان اینکه بیشترین نیازهای آموزشی و تجهیزات در حوزه هنرستان ها و مدارس روستایی و عشایری است، گفت: ساخت ۱۵ استخر و سالن ورزشی نیمه تمام در سطح استان به دلیل کمبود اعتبار متوقف شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۶۸۰ دانش آموز مقطع ابتدایی بازمانده از تحصیل در استان شناسایی شده است گفت: با وجود این مشکلات اما ۴۶۵ دانش آموز پسر و دختر مقطع ابتدایی بازمانده از تحصیل این استان در سال تحصیلی به چرخه تعلیم و تربیت برگشتند و این روند همچنان ادامه می یابد .
وی افزود: سال تحصیلی گذشته نرخ پوشش تحصیلی دوره پیش دبستانی در کهگیلویه و بویراحمد ۸۲.۲ درصد بود. نرخ پوشش تحصیلی دانش آموزان مقطع ابتدایی این استان در سال تحصیلی گذشته را ۹۸.۹۳ درصد اعلام کرد. زارع پور بیان کرد: سعی می شود که با برنامه ریزی های لازم این میزان در سال تحصیلی ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸ به حدود ۱۰۰ درصد برسد.
وی افزود: طرح انسداد مبادی بیسوادی شامل کودکان ۶ تا ۱۲ سال است که با هدف افزایش میزان پوشش تحصیلی در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود.
در سال تحصیلی جدید ۱۶۱ هزار دانش آموز پسر و دختر در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم روانه کلاس درس شدند.این تعداد دانش‌آموز در سه هزار و ۲۰ مدرسه و در قالب ۹ هزار و ۱۲۱ کلاس مشغول تحصیل شدند.
آمار موجود و بررسی ها نشان می دهد بیشترین مشکل فضای آموزی در این استان مربوط به شهرستان بویراحمد است.مهاجرت بی رویه از سایر مناطق استان به شهرستان بویراحمد اکنون در بخش آموزش به یک معضل جدی تبدیل شده است .
مسئولان آموزش و پرورش و مدیران استانی اگر برای حل این معضل در کوتاه مدت و بلند مدت چاره اندیشی نکنند مسیر شیوع آسیب های اجتماعی از کانال آموزش شتاب گرفته و دامن خانواده های بسیاری را آلوده می کند.
جمعیت شهرستان بویراحمد از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشته و کمتر از نیمی از جمعیت استان را شامل می شود.در یاسوج مرکز شهرستان بویراحمد و همچنین استان کهگیلویه و بویراحمد براساس آمار رسمی هم اینک به افزون بر ۲۵۰ هزار نفر خدمات رسانی می شود در حالی که جمعیت این شهر از ۱۵۰ هزار نفر کمتر است.
حدود ۷۰ هزار نفر از جمعیت دانش آموزی کهگیلویه و بویراحمد در بویراحمد تحصیل می کنند یعنی نزدیک به ۵۰درصد دانش اموزان استان در این شهرستان زندگی می کنند.در حالی که از نظر فضای آموزشی ،تربیتی ، ورزشی و … همگام با رشد جمعیت دانش آموزی،فکری برای شهرستان بویراحمد نشده است.
رشد جمعیت دانش آموزی در شهرستان بویراحمد به مرز انفجار رسیده است باید با برنامه ریزی اصولی با انفجار این بمب خاموش جلوگیری کرد که در آن صورت تر و خشک یک جا و با هم می سوزد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.