کد خبر : 4221
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

دربی های انتخاباتی استان در اسفندماه / منفعت طلبان پا از گلوی توسعه استان بردارند

دربی های انتخاباتی استان در اسفندماه / منفعت طلبان پا از گلوی توسعه استان بردارند
در پی شدت گرفتن اختلافات و تشت های گروههای سیاسی در استان باید منتظر دربی های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در اسفندماه باشیم .

در پی شدت گرفتن اختلافات و تشت های گروههای سیاسی در استان باید منتظر دربی های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در اسفندماه باشیم .

استان کهگیلویه و بویراحمد استانی سیاست زده است که شاید یکی از مهمترین دلایل توسعه نیافتگی استان را باید در همین مقوله سیاست زدگی و سایه انداختن تفکرات شبه سیاسی بر موضوعات مختلف جستجو کرد. هر چند که متولیان و مسوولان در استان از تریبون های رسمی اعلام می کنند که اجازه ندهید فضای استان انتخاباتی شود اما آنچه که هویدا است تب و تاب انتخابات بر برخی از  امور سیاسی، اجرایی و حتی در برخی موارد مراکز آموزشی سایه انداخته است وهر چه به زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی  در اسفند ۹۸ نزدیک می شویم تب سیاست زدگی در این استان بالاتر می رود.

به گزارش صدای دنا؛ تب حاصل از انتخابات در هر دو جریان سیاسی مطرح در استان به حدی بالاست که شیوخ خودخوانده این جریانات را نیز در برگفته ، به طوری که هیچ کدام از این جریانات سیاسی در استان تا کنون نتوانسته اند به یک نقطه واحد و یا انسجام حداقل درون گروهی دست یابند و بنظر می رسد منافع شخصی بر تفکرات حزبی غلبه کرده است.

اصلاح طلبان کهگیلویه و شکست های متمادی

گروهی که خود را موسوم به اصلاح طلبان در شهرستان کهگیلویه می دانند سالهاست که درگیر اختلاف نظر بزرگان این جریان هستند به طوری که بسیاری از حامیان این جریان در کهگیلویه شکست در انتخابات های متعدد را ناشی از خودخواهی و منفعت طلبی هایی می دانند که حاضر نیستند به خاطر جریان و گروه از منافع شخصی پا پس بکشند و برای جبران شکست های متمادی دست برادری و وحدت به هم بدهند. بزرگان این گروه حتی در برخی موارد برای شکست رقیب درون گروهی خود به سمت جریان مخالف نیز به گرایش پیدا کردند و پیدا و پنهان به یاریشان شتافتند تا برای دو دهه بازنده ماراتن انتخابات باقی بمانند.

عبور از تاجگردون

اصلاح طلبان در گچساران و باشت نیز به انشقاق و دوگانگی دچار شده اند. هر چند که در سالهای گذشته اصلاح طلبان گچساران توانستند به نقطه واحد برسند و موفقیت های پیاپی را در انتخابات مجلس شورای اسلامی برای خود و حامیانشان به ارمغان بیاورند اما زمزمه های جدایی و انشقاق در این دوره بیش از هر زمانی به گوش می رسد به طوری که گزینه های مختلفی را برای نامزدی این جریان در گچساران و باشت معرفی می نمایند و پروژه عبور از تاجگردون را کلید زده اند. شنیده های حاکی از این است که نشست های بزرگان این گروه سیاسی در گچساران برای رسیده به گزینه واحد تا کنون به نتیجه نرسیده است و شاید غلام رضا تاجگردون عطای نمایندگی در این دوره از گچساران را به لقای ببخشد و در شهرستانی دیگر علم نامزدی مجلس شورای اسلامی را برپا کند.

اصلاح طلبان بویراحمد دست به دامن غلام محمد زارعی

اصلاح طلبان در حوزه بویراحمد و دنا نیز که از سالها پیش گرفتار ندانم کاری و منفعت طلبی شده است به طوری که بعد از دوره ششم مجلس شورای اسلامی دیگر نتوانستند گزینه ای معرفی نمایند تا جایی که برای حذف رقیب اصولگرای خود دست به دامن غلام محمد زارعی شدند. هر چند که این گروه در دوره اخیر توانستند غلام محمد زارعی را به بهارستان بفرستند اما خودشان نیز باور دارند که زارعی هیچ گاه اصلاح طلب نبوده و تفکرات و رفتارهای او با جریان اصلاح طلبی مورد نظر این گروه در شهرستان بویراحمد ودنا فاصله بسیار دارد.

جریان اصلاح طلب بویراحمد ودنا که بیشتر در دستان سید باقر موسوی قرار دارد در دوره گذشته در شرایطی که می توانستند با کمترین هزینه محمد بهرامی را به عنوان نامزد جریان اصلاح طلب معرفی و راهی بهارستان کنند اما نشست های پشت پرده در تهران و اعلام نتیجه این نشست ها در سرآبتاوه  و شب نشینی بعد از این جلسه عمومی ، شاهین اقبال را بر دوش غلام محمدزارعی نشاند تا برای بار دوم برنده ماراتن انتخابات بویراحمد و دنا شود.

آنچه که تا کنون در رسانه ها منتشر شده است سردرگمی این جریان در معرفی نامزد مورد نظر است که بنظر می رسد که یک نشست در تهران و یک جلسه عمومی در سرآبتاوه یا این بار پریکدان باز هم سرنوشت این جریان را مشخص می کند تا اصلاح طلبان واقعی در این حوزه همانند حوزه کهگیلویه سر در گریبان فرو ببرند و انگشت ندامت به دندان بگیرند.

 

اصولگرایان و سیاست یا خودم یا هیچکس

اصولگرایان کهگیلویه

اما جریان موسوم به اصولگرایان در حوزه کهگیلویه تا کنون وضعیتی بهتر از سایر حوزه ها داشته اند. این گروه با اتحاد و انسجامی که حول محور اصلی پدر معنوی خود در کهگیلویه داشته اند تا چند دوره بدون از دردسر برنده انتخابات بودند اما این گروه نیز بعد از مدتی دچار خودخواهی ها و جاه طلبی کسانی شد که در برخی موارد عدم حضور خود در انتخابات را اعلام می نمودند و شاید هم سوگندهای جلاله یاد می کردند که قصد کاندیداتوری ندارند اما در نهایت  سیاست « یا خودم یا هیچ کس » را در پیش می گرفتند و به هر طریق ممکن تلاش می نمودند تا کسانی که از این جریان ادعای نامزدی نمودند را از گردونه نامزدی حذف کنند و یا حتی اگر شهامت آن را داشتند که در عرصه بمانند با شگردهای مختلف او را محکوم به شکست نمودند.

این خودخواهی ها به اندازه ای رسید که تحمل نامزد شدن فرزند پدر معنوی خود را نیز نداشتند و او را وادار به کناره گیری از رقابت نمودند. انشقاق در جریان اصولگرای شهرستان کهگیلویه که در سالهای گذشته شروع شده بود در دوره گذشته به اوج خود رسید و عدل هاشمی توانست تفکر یا خودم یا هیچ کس را با شکست مواجه کند و با رای قاطع مردم راهی بهارستان شود. هر چند که هاشمی پور به بهارستان رفت اما  گروه تمامیت خواه در بدنه اصولگرای شهرستان کهگیلویه کوتاه نیامده و این بار نیز بنظر می رسد شاهد رقابت درون گروهی شدیدی در این حوزه انتخابیه باشیم.

اصولگرایان گچساران

اصولگرایان شهرستان گچساران و باشت نیز بعد از یک دوره ناتمام مرحوم نبی زاده و میان دوره ای علیمراد جعفری دیگر نتوانستند برنده ماراتن انتخاباتی در این حوزه انتخابیه باشد. این گروه نیز بعد از مرحوم نبی زاده دچار همان تشتت و انشقاقی شدند که در سایر حوزه های این جریان در سراسر کشور وجود داشت و باعث گردید تا بازی را هر سال به رقیب واگذار نمایند. هر چند که چند ماهی صحبت از تلاش برای وحدت در این حوزه انتخابیه در میان اصولگرایان به گوش می رسید اما شنیده ها حکایت از این دارد که وحدت و انسجامی برای رسیدن به یک نامزد واحد دو از دسترس خواهد بود و احتمالا این طیف سیاسی نیز با نامزدهای متعدد به رقابت خواهند پرداخت.

اصولگرایان بویراحمد و دنا

حامیان جریان اصولگرایی در شهرستان های بویراحمد و دنا نیز وضعیتی بهتر از سایر نقاط استان ندارند. این جریان که در دو دوره مجلس هفتم و هشتم در سایه وحدت توانسته بودند برنده رقابت انتخاباتی شوند در دوره نهم و دهم دچار اختلافاتی شدند که نتیجه ای جز شکست و واگذاری رقابت به رقیب نبودند.

ستار هدایت خواه نماینده دو دوره این جریان در مجلس شورای اسلامی بود که در دوره های بعد حداقل به قول خودش مایل به حضور مجدد نبود اما فشار اطرافیان و بزرگان جریان باعث شد تا در رقابت ها شرکت کنند.

در دوره گذشته که هدایت خواه حامیان این جریان را در برزخ آمدن یا نیامدن گذاشته بود مهدی روشنفکر خود را نامزد این جریان معرفی کرد اما در روزهای پایانی ثبت نام نامزدها، ستار هدایت خواه به ستاد انتخاباتی بویراحمد رفت تا نام خود را در لیست نامزدهای رسمی مجلس شورای اسلامی ثبت کند. هر چند که هدایت خواه این رفتار خود را ناشی از فشار بیش از حد اطرافیان و وعده کنار رفتن سایر رقبای درون گروهی اعلام کرد اما این سخنان به مذاق افکار عمومی خوش نیامد و نامزد جریان اصولگرای بویراحمد و دنا با « نه» مردم روبرو گردید تا مهدی روشنفکر رقیب درون گروهی ستار هدایت خواه بتواند با کسب ۴۰ هزار رای خود را به عنوان پدیده انتخابات معرفی کند و غلام محمد زارعی به بهارستان برود.

مهدی روشنفکر که خود را قربانی تمامیت خواهی و انحصار طلبی هم گروهی هایش می دانست از همان روز بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی فعالیتش را ادامه داد به طوری که شاید این روزها بتوان گفت اقبال عمومی به سوی او بیش از دیگر نامزدهای جریان اصولگرایی است.

جریان اصولگرایی در حوزه بویراحمد ودنا که خود درگیری داخلی فراوانی داشته و دارد هر چند که به ظاهر به دنبال ایجاد وحدت بوده و هستند اما افکار عمومی بر این باور است که این گروه بیش از آنچه که به دنبال وحدت بوده باشند به دنبال تضعیف و حذف مهدی روشنفکر بوده اند به همین جهت بود که کریم فرخیانی هم طایفه ای مهدی روشنفکر را علم کردند تا شاید بتوانند سبد آرای او را در حوزه بویراحمد سفلی بشکنند.

اما این سناریوی جریان اصولگرا که از قبل نیز شکست خورده به نظر می رسید و برخی ها از گمانه زنی ها، فرخیانی را به عنوان نامزد پوششی این جریان برای انتخابات اسفندماه معرفی می کردند. این گمانه زنی  در نشست اخیر این جریان به حقیقت پیوست و عبور جریان اصولگرای بویراحمد ودنا از فرخیانی رسما اعلام گردید.

بنظر می رسد که این جریان سیاسی به دنبال مطرح کردن دوباره ستار هدایتخواه به عنوان نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی است که احتمالا پس از نشست های متعدد در نیمه آبان ماه جاری از سوی شورای مرکزی این جریان صورت خواهد گرفت تا مهدی روشنفکر و ستار هدایتخواه  باز هم دربی انتخاباتی خود را در اسفند ماه برگزار نمایند. هر چند که اگر چنین اتفاقی روی دهد و جریان اصولگرای بویراحمد ودنا نتوانند به نامزد واحد در این حوزه برسند،از هم اکنون  باید خود را برای شکستی دیگر در اسفند ماه آماده کنند.

با این شرایط که بر جریان های سیاسی در کهگیلویه و بویراحمد حاکم است باید قبول کنیم که توسعه این استان در میان اختلافات جریانات سیاسی نه تنها تب کرده است که دیگر در معرض آتش گرفتن و سوختن است و لازم است جریانات سیاسی با پا گذاشتن بر منافع فردی و شخصی، شایسته سالاری در طیف سیاسی خود مد نظر قرار دهند و کسانی را به عنوان نامزد معرفی کنند که حداقل بتوانند در حوزه قانون گذاری و نظارت در مجلس شورای اسلامی راهی برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد محروم  باز نمایند.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.