کد خبر : 4299
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳

۱۶ سال فقط یک  متخصص طب فیزیکی  و توانبخشی در استان /  یزدان پناه در دوراهی کلینیک و سرپرستی دانشگاه

۱۶ سال فقط یک  متخصص طب فیزیکی  و توانبخشی در استان /  یزدان پناه در دوراهی کلینیک و سرپرستی دانشگاه
بعد از 16 سال از راه اندازی بخش توانبخشی در یاسوج، پرویز یزدان پناه تنها متخصص این رشته در استان است.

پرویز یزدان پناه ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج  و بعد از شانزده سال  تنها متخصص طب فیزیکی و توابخشی مرکز استان!!  است که از اردیبهشت ۱۳۹۸ تا کنون سرپرستی این دانشگاه را بر عهده گفته است. هر چند که یزدانپناه بعد از یک دوره پر حاشیه بر کرسی سرپرستی این دانشگاه تکیه زد و در همان روزهای اول از سیاسیون خواست تا در امور دانشگاه دخالت نکنند و  از بدهی میلیاردی این دانشگاه خبر داد اما از همان روزها خود را در برابر سوالات متفاوتی می دید که بعد از چند ماه سرپرستی دانشگاه ،  این سوالات در اذهان عمومی نه تنها پاسخ داده نشد چه بسا که بر تعداد این سوالات نیز افزوده شده است.

به گزارش صدای دنا؛ یکی از پزشکان عمومی که افتخار تحصیل در دانشکده پزشکی یاسوج را دارد مطلبی را برای صدای دنا ارسال نموده وبرای سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج سوالاتی را  مطرح کرده است که در زیر می آید.

« پزشک عمومی هستم و در دهه هشتاد به عنوان دانشجوی پزشکی وارد دانشکده پزشکی یاسوج شدم. در آن دوران هفت ساله دانشجویی بالا پایین های زیادی را طی کردم. اساتید خوب و بد را تجربه کردم، بخش های بالینی بی کیفیت را دیدم، ولی احساس مسئولیت بعضی اساتید را در خاطراتم به خوبی دارم. در اواخر دوره کارورزی دو واحد درس توانبخشی و طب فیزیکی داشتم که باید در طی دو هفته بر بالین بیماران برگزار می شد. دوره کارورزی ما در درس توانبخشی و طب فیزیکی (که بخش هم نداشت) در طی دو هفته تشکیل گردید. یک نمره عالی در کارنامه بنده به یادگار ثبت گردید. الان که بیماران این حوزه به ما مراجعه می کنند نه معاینه شان را بلدیم و نه میتوانیم برایشان نسخه فیزیوتراپی بنویسیم».

« آن موقع نمی دانستم همه جزئیات بخش ها در آئین نامه ها و سرفصل دروس آمده است تا اینکه در موقع فارغ التحصیلی از یکی از اساتید دانشگاه شنیدم که کارورزی دو واحدی توانبخشی و طب فیزیکی باید به مدت ۱۳۶ ساعت بر بالین بیماران تشکیل می شد. باید بیماران با درد ستون فقرات و اندامها، ضایعات نخاعی، معلولین، وسایل کمکی معلولین را هم می دیدیم و معاینه و تشخیص و درمان اینها را یاد می گرفتیم و همه را از ما امتحان می گرفتند (البته سندرم تونل کارپال را خوب دیدیم). بخش انگیزه بخشی نبود و شاید تمام جذابیت آن به سبکی و راحتی آن بود». حال بعد از گذشت این سالها  سوالاتی در ذهن خودم دارم که علاقه مندم جواب آن را از استاد خودم که اکنون سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان شده است بشنوم:

 • رعایت قانون، شفافیت، انتقادپذیری و….. که در جلسه معارفه خودتان بیان فرمودید را در آموزش دانشجویان چگونه توجیح می نمائید؟
 • در بنده و همکلاسیانم ایجاد علاقه در ارتباط با علم توانبخشی و طب فیزیکی ننمودید آیا عمدی بود و یا سهوی؟
 • در آن زمان آستانه تحمل و انتقادپذیریتان پایین بود آیا حالا  به عنوان سرپرست دانشگاه تحمل انتقاد دانشجویان در بخش توانبخشی و طب فیزیکی را دارید؟
 • بیش از ۱۵ سال هست که متخصص دیگری در این رشته وارد این شهر نشده است و طبق شواهد مدت کوتاهی یک متخصص به یاسوج آمد و مجبور شد از اینجا برود آیا الان که بشدت کمبود وقت دارید برنامه ای برای جذب متخصص دیگری در این زمینه دارید؟
 • کارورزی توانبخشی و طب فیزیکی باید به مدت ۱۳۶ ساعت و طی دو هفته بر بالین بیماران ارائه می گردید آیا بعداً اجرا شد و اینکه الان اجرا می شود؟
 • آیا به سایر اساتید دستور می دهید که در آموزش دانشجویان کوتاهی نکنند و جو علمی دانشگاه را بالا ببرند؟
 • اگر در پاسخ شما سایر اساتید گفتند بخش ما از بخش توانبخشی و طب فیزیکی قانونمندتر هست آیا پاسخ قانع کننده ای  دارید؟
 • آیا اگر سایر بخش های دانشگاه، حتی در صورت نیاز، ممانعت از جذب اساتید کنند شما قول می دهید با آنها برخورد جدی نمائید و حق مردم استان را در این زمینه ادا کنید؟
 • در دو راهی کلینیک و اخذ در آمد و دوندگی برای حل معضلات دانشگاه و بخصوص حوزه آموزش به کدام سمت تمایل دارید؟
 • اگر معاونان شما وقت خود را بیشتر صرف مسائل غیر از حوزه مدیریتی خودشان کنند شما چه برخوردی با آنها دارید؟
 • اگر هرکدام از معاونان شما تسلط به حوزه کاری خود نداشته باشد شما چه میزان صبر میکنید و اصلا چه شکلی به این موضوع پی می برید و اگر این مسئله احراز گردید چکار میکنید؟ 
 • ( صدای دنا موارد مطرح شده در این نامه را رد و یا تایید نمی کند و فرصت پاسخگویی را برای سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج محفوظ می داند)

بر اساس گزارش صدای دنا، پرویز یزدانپناه که در سال ۱۳۷۲ دکترای حرفه ای خود را از دانشگاه شیراز کسب نمود در همان دانشگاه دکترای تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی خود را اخذ کرد و در سال ۱۳۸۱ به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در آمد. یزدانپناه که کار خود را به عنوان پزشک مرکز اکبر آباد یاسوج در سال ۱۳۷۲ شروع کرده بود در سال ۱۳۷۴ به عنوان مسوول بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهید دامیده یاسوج منصوب گردید و تا سال ۱۳۷۷ در این سمت باقی ماند. او در سال ۱۳۸۲ بخش توابخشی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج را راه اندازی نمود. پزدان پناه پس از آن به عضویت هیات مدیره کلینیک شهید مفتح یاسوج در آمد و طی پنج دوره دو ساله از ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۲ به عنوان به عنوان رئیس هیات مدیره کلینک شهید مفتح خدمت نمود.  اما حالا بعد از گذشت ۱۶ سال از راه اندازی بخش توابخشی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج تنها متخصص این رشته در شهر یاسوج و استان ، پرویز یزدان پناه است و هیچ کسی دیگری در این رشته در این شهرستان و شاید هم استان وارد نشده است. هر چند که در زمان کوتاهی یک نفر به عنوان متخصص طب فیزیکی و توابخشی برای مدتی کوتاه به یاسوج آمد اما شاید عرصه بر او چنان تنگ شد و شرایط را مناسب ندید که با نگرانی و ناراحتی یاسوج مرکز استان را ترک کرد تا استان کهگیلویه و بویراحمد تنها یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی داشته باشد. حال به راستی اگر مشکلی برای تنها متخصص این رشته در استان روی دهد تلکیف بیماران و نیازمندان چه خواهد شد و چه کسانی باید پاسخگو باشند.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 9 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۹
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دانشجوی پزشکی جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶

عجب
امیدوارم تا نوبت ما برسد که با ایشان کارورزی داشته باشیم بخش توانبخشی راه اندازی شده باشد.

همکلاسی جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱

بخش توابخشی سال ۱۳۸۲ در بیمارستان شهید بهشتی راه اندازی شده است .

دانشجو پزشکی جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵

چه اشکال داره! تو بخش توانبخشی ما فرصت داریم کار پایان نامه رو میبریم جلو . خیییلی هم راضییم . البته اینقد بهش میگین امتحان نمیگیره و بخش رو هوایه که آخرش از ما امتحان میگیره .

جلیلی نسب جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵

سلام.یزدانپناه که فقط چند ماه است که سرپرست دانشگاه است.
این مطالب منصفانه نیست.حالا در ۸سال احمدی نژاد که مخالفین یزدانپناه در راس بودند.چرا متخصص توانبخشی نیاوردند.ایشان که هیئت علمی است و حتی ده متخصص توانبخشی دیگر هم بیاید ضرری نمیکند.تعداد جلسات درسی و ساعات هم در حوزه اختیار معاون آموزشی بود.آن زمان هم یزدانپناه نفوذی نداشت.منصف باشیم.

جلال جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳

اخ و بخت عسکر . این که میخواست دانشگاه را هاروارد کند .

پزشک استان شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰:۵۰

در واقع هیات رئیسه دانشگاه سه نفر بالینی دارند که هر سه بخش زیادی از وقتی که باید صرف کار مدیریتی و برنامه ریزی برای دانشگاه کنند را درگیر مریض دیدن و یا اطاق عمل هستند که باید این افراد را مردم بشناسند.

دانشجوی پزشکی شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱:۰۰

بخش اورژانس برای آموزش دانشجویان پزشکی خیلی اهمیت دارد. متخصصین خوبی تا حالا آمدن یاسوج ولی دانشگاه آنها را جذب نکرد و رفتند استانهای دیگر. بعضی ها مانع پیشرفت بخش اورژانس می شوند و همیشه در حد ضعیف نگهش میدارند چون تقویت بخش اورژانس را مانع درآمد خوب خودشان میدانند.

دانشجوی پزشکی شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱:۰۸

صدای دنا مطلب خوبی چاپ کردید. توصیه میکنم همین موضوع را پیگیری نمایید. برخی افراد در دانشگاه بوده اند که هر اقدامی که از درآمد خودشان در اطاق عمل آزمایشگاه داروخانه بخش بیمارستان راه اندازی رشته جدید بکاهد با آن مخالف بودند و نگذاشتند که دانشگاه رشد کند و جلوی ارتقای دانشگاه علوم پزشکی را مسدود کردند.

پزشک عمومی و رزیدنت دانشگاه شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱:۱۷

بخش توانبخشی سال ۸۲ در کلنیک شهید مفتح راه اندازی شد. دکتر یزدانپناه همیشه یا عضو هیات مدیره کلینیک بوده و یا اینکه رئیس هیات مدیره حتی در دوره احمدی نژاد. همه تصمیمات در این مسئله را خودش میگرفته ولی الان از یاسوجی ها رزیدنت توانبخشی هستند و یکسال دیگه فارغ التحصیل می شوند و خیلی هم فرد با سوادی هستند و قابلیت یک مدرس قوی دانشگاه شدن را دارند.