کد خبر : 4401
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۱

آقای استاندار مردم را ناامید نکنید/  در هیاهوی انتخابات، سلامت مردم فراموش نشود  

آقای استاندار مردم را ناامید نکنید/  در هیاهوی انتخابات، سلامت مردم فراموش نشود  
برخورد تبعیض آمیز با نیروهای بکارگرفته شده فله ای در استان، مرگ دلخراش نوزاد و مادر باردار در بیمارستان امام سجاد یاسوج جای تقدیر ندارد.

کهگیلویه و بویراحمد استانی سیاست زده که این روزها بیش از گذشته گرفتار موضوع انتخابات شده به طوری که این وضعیت نه تنها در میان مردم که برخی از مدیران را نیز به خود گرفتار کرده است. در میان هیاهوهای انتخاباتی و آغاز ثبت نام نامزدها علیرغم تمام هشدارهای مسوولین ارشد استانی، موضوع انتخابات به عنوان موضوع اصلی این استان تبدیل شده است به طوری که  حضور برخی از مدیران در نشست های انتخاباتی نشان از درگیر شدن ذهنی و برنامه ای برخی از مجموعه مدیریتی استان و غافل شدن از سایر موضوعات دارد.

به گزارش صدای دنا؛ روزها گذشته خبری از اعلام حمایت استاندار کهگیلویه و بویراحمد از مدیریت دانشگاه علوم پزشکی استان منتشر گردید که مایه تعجب بسیاری از دلسوزان سلامت و توسعه استان شد. انتشار خبر حمایت استاندار از سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان در حالی منتشر شده است که وضعت سلامت در استان روزهای خوبی را سپری نمی کند و برخی از شنیده ها نیز حکایت از ناامیدی وزارت بهداشت از وضعیت فعلی دارد.

ضعف در برنامه ریزی، جابجایی های متعدد و لغو و صدور ابلاغ های متعدد، در برخی موارد نگاههای قومی و طایفه ای ، بروز شائبه حمایت از یک نامزد خاص در انتصابات،  بی سرانجام ماندن برخی از پروژه ها، نارضایتی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، نارضایتی برخی از کارکنان و اعضای هیات های علمی، بی سرانجامی نیروهای بکارگرفته شده غیرقانونی در حوزه بهداشت و درمان در برخی از مناطق استان، تبعیض در اخراج نیروهای شرکتی به کارگرفته شده غیرقانونی ، انتقال غیرقانونی برخی از نیروهای خدماتی شرکتی به عنوان کارشناس در برخی از واحدها ، مرگ دلخراش و وحشتناک یک نوزاد و مادر  در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج و مبتلا شدن بیش از ۲۴۰۰ نفر به آنفلوانزا و مرگ چهار نفر مبتلا به در استان از مواردی  است که می تواند ناکارآمدی تیم مدیریتی فعلی دانشگاه علوم پزشکی  استان را به اثبات برساند. حال جای تعجب است که استاندار کهگیلویه و بویراحمد بدون توجه به این موضوعات که سلامت مردم و شهروندان را درگیر نموده است به جای مطالبه گری و پاسخ خواستن  از مدیریت دانشگاه ، به دفاع از آنها می پردازد. البته این دفاع آقای استاندار می تواند  ناشی از ضعف اطلاعات و عدم توجه به وضعیت استان در موضوع سلامت باشد که جا دارد یک بار دیگر جهت اطلاع آقای استاندار برخی از  این موارد را با هم مرور کنیم .

  • برخورد تبعیض آمیز با نیروهای بکارگرفته شده فله ای و غیرقانونی در استان

موضوع بکارگیری نیروهای فله ای و خارج از ضوابط قانونی در سالهای گذشته یکی از مهمترین دغدغه های مردمی بوده است که  از تبعیض صورت گرفته دل پرخون داشتنه اند هر چند که این مهم در زمان مدیریت های قبلی دانشگاه صورت گرفته بود و تعداد اندکی در زمان مدیریت سرپرست دانشگاه اتفاق افتاد اما برخورد با این رویه غلط و غیر قانونی خواست عمومی بود.

تعلل سرپرست دانشگاه در برخورد با این نیروها به اندازه ای صورت گرفت که به قول معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی دانشگاه « بررسی این مسئله در دستور کار شورای تامین قرار گرفت و در نهایت تصمیم به بکارگیری هرگونه نیرو با آزمون شد» و «… اتفاقا وی { دکتر پرویز یزدان پناه} خواستار ادامه فعالیت این افراد بود…» این در حالی است که اخراج نیروهای فله ای بکارگفته شده غیر قانونی به بیمارستان شهید جلیل یاسوج ختم شد و سایر مراکز بهداشتی و درمانی استان که درگیر این بکارگیری غیر قانونی بوده اند از نظرها دور مانده اند. مراکز بهداشتی و درمانی باشت، بیمارستان شهید رجایی گچساران و بی بی حکیمه (س) و بیمارستان امام خمینی دهدشت از مراکزی بودند که شاهد بکارگیری غیر قانونی نیرو بوده اند اما هیچ خبری از اعمال قانون در این مراکز تا کنون منتشر نشده است. علاوه بر این برخی از نیروهای شرکتی که به نام بیمارستان شهید جلیل یاسوج به صورت فله ای بکارگرفته  شده بودند در ستاد دانشگاه به عنوان کارشناس مشغول به کار هستند و از اعمال قانون مصون مانده اند و نه تنها اخراج نشده اند که به عنوان کارشناس به دیگر واحدهای دانشگاه منتقل شده اند. حال آقای استاندار باید پاسخ دهد که سیاست یک بام و دو هوای سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان در برخورد با نیروهای فله ای آیا جای تقدیر و تشکر دارد؟

از سوی دیگر در حالی که شبکه های بهداشت از کمبود اعتبار رنج می برند آیا اضافه کردن افرادی به عنوان پزشک خانواده در شبکه بهداشت شهرستان دنا در زمان سرپرستی دانشگاه قانونی بوده است و این بکارگیری چگونه توجیه می شود.

  • مرگ دلخراش یک نوزاد در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج

چند هفته پیش بود که خبر مرگ دلخراش یک نوزاد در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج رسانه ای شد تا ضعف مدیریت و ناتوانی در حفاظت از سلامت شهروندان بیش از گذشته در مراکز بهداشتی درمانی به عنوان دغدغه ای برای برخی شهروندان تبدیل شود. نوزادی که به علت نارس بودن در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج بستری شد اما به علت ضعف امکانات و یا هر دلیل دیگر به صورت وحشتناک و دلخراش دچار سوختگی ۲۰ درصد گردید و فوت نمود تا این خبر دلخراش و ناگوار رسانه ای شود . هر چند که معاون درمان  دانشگاه از تشکیل جلسه و کمیسیون برای بررسی علت فوت این نوزاد به دستور سرپرست دانشگاه خبر می داد و سرپرست بیمارستان نیز چند نفر را توبیخ نمود اما این فاجعه در بیمارستان امام سجاد بیش از آنکه محصول غفلت یک پرستار و یا سوپروایزر باشد می تواند نشان از ضعف مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی و معاونت درمان باشد. این اتفاق دلخراش به اندازه ای ناگوار و سخت بود که رسانه ها خبر از ورود دادستان مرکز استان به موضوع و احضار سرپرست بیمارستان برای بررسی موضوع داده بودند. هر چند تا کنون خبری از نتایج این بررسی و علت مرگ این نوزاد منتشر نشده و در میان هیاهوهای سیاسی و شبه سیاسی گم شده است اما جا داشت که استاندار کهگیلویه و بویراحمد به عنوان نماینده ارشد دولت در استان به این موضوع نیز ورود می نمود و با بررسی موضوع با متخلفین و سهل انگاران برخورد قانونی می کرد و با رسانه ای کردن این برخورد قانونی بارقه های  امید را در میان مردم روشن تر می نمود تا افکار عمومی احساس کنند که حسین کلانتری برای سلامت شهروندان نیز کلانتر است.

  • مرگ مادر باردار در بیمارستان امام سجاد (ع)

در حالی که  خبر مرگ نوزاد در بیمارستان امام سجاد به صورت وحشتناک و به علت سوختگی افکار عمومی را جریحه دار نموده بود و منتظر پاسخ قانع کننده ای از سوی مسوولین و متولیان امر و یا انتشار خبر برخورد با مسوولین ذی ربط بود ناگهان خبری به رسانه ها رسید که مادری باردار در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج از دنیا رفت. هر چند که این خبر به علت قطعی اینترنت که به علت اغتشاشات اخیر صورت گرفته بود نتوانست به موقع منتشر شود اما پس از چند روز این خبر نیز رسانه ای شد تا شوکی دیگر به حوزه سلامت استان وارد شود. این بار نیز انتظار بود که استاندار کهگیلویه و بویراحمد دستور پیگیری و بررسی موضوع را صادر نماید اما تا کنون نتوانسته ایم خبری مبنی بر حساسیت استاندار نسبت به این موضوع در اخبار منتشر شده بیابیم. مرگ نوزاد و مادر باردار از آن جهت  دارای اهمیت است که این مهم بعنوان یکی از شاخص های توسعه جهانی مطرح می شود و سازمان های بین المللی و به تبع آن دستگاههای مرتبط با سلامت از جمله وزارت بهداشت و درمان حساسیت های ویژه ای بر این موضوع دارند. حال علت سکوت حسین کلانتری به عنوان نماینده ارشد استان در این موضوعات مهم تا کنون مشخص نشده است و جای این سوال در افکار عمومی باقی است که اگر نوزاد و یا این مادر باردار از بستگان و نزدیکان مدیران ارشد استان بودند باز هم سکوت می کردند و آقای استاندار به جای مطالبه گری اعلام حمایت می نمود.

  • کهگیلویه و بویراحمد در  لیست استانهای  در صدر شیوع آنفلوانزا و مرگ چهار نفر

آنفلوانزا از بیماری های مسری  است که این روزها در سراسر کشور شیوع پیدا کرده است و برخی از رسانه ها نیز از مرگ بیش از ۵۶ نفر به این علت را منتشر کرده اند اما این موضوع در استان کوچک کهگیلویه و بویراحمد از آنجا حساس می شود که به گفته دکتر رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت، کهگیلویه و بویراحمد در میان پنج استان دارای بیشترین شیوع این بیماری در کشور قرار داد و بر اساس خبری که  ایرنا از معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد منتشر کرده است ۵۰۰ نفر به علت این بیماری  تا کنون بستری شده اند. محمد مهدی بانشی که با ایرنا  گفت و گو می کرد از نمونه برداری از ۸۰ نفر از افراد بستری شده در بیمارستان خبر می دهد و مثبت بودن نیمی از آنها را  تایید می کند و در خبری دیگری که ایسنا به نقل از بانشی منتشر کرده است  خبر از فوت چهارنفر به علت این بیماری می دهد. حال جای این سوال باقی است که استانی کوچک همانند کهگیلویه و بویراحمد چرا به این شدت دچار شیوع این بیماری شده  است و آیا دانشگاه علوم پزشکی استان در زمینه اطلاع رسانی و پیشگیری از این بیماری چه کاری انجام داده است. آیا ناتوانی این دانشگاه و مدیریت آن در اطلاع رسانی برای پیشگیری از بیماری و تلاش برای درمان مبتلایان که باعث فوت حداقل ۴ نفر تا کنون شده است جای تقدیر و تشکر و اعلام حمایت دارد.

  • برخی انتصابات و شائبه منطقه ای و طایفه ای بودن

کهگیلویه و بویراحمد استانی عشیره ای و طایفه ای است که یکی از دلایل توسعه نیافتگی آن علیرغم داشتن پتانسیل های بالقوه ای که در خود جای داده است نگاه طایفه ای و قبیله گرایی است که در برخی موارد شایسته سالاری را به پای قومیت و طایفه گرایی ذبح نموده است.

بررسی انتصابات اخیر در دانشگاه علوم پزشکی استان که توسط سرپرست دانشگاه صورت گرفته است این شائبه را ایجاد نموده که شاید این نگاه بر برخی از انتصابات در این مدت حاکم بوده است و از آنجا که حساسیت های خاصی بر این موضوع در استان وجود دارد می تواند سبب نگرانی برخی از دوستداران توسعه در استان گردد. برخی از انتصابات اخیر در دانشگاه  این شائبه را ایجاد نموده که بیشتر از  یک طایفه و از یک شهرستان خاص در حوزه سلامت پست گرفته اند و از آنجا که کهگیلویه و بویراحمد بیش از اندازه سیاست زده است و بویژه در شرایط فعلی که موضوع انتخابات مجلس نیز با ثبت نام نامزدها به صورت رسمی آغاز شده است این انتصابات می توانند در راستای این موضوع برآورد شده و خدای ناکرده شائبه حمایت از یک نامزد خاص را در افکار عمومی متبادر نماید. موضوعی که مدیران ارشد استان و به ویژه حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد قطعا با حساسیت ویژه ای آن را مد نظر و مورد بررسی قرار خواهند داد.بنابراین افکار عمومی بر این باور است که استاندار کهگیلویه و بویراحمد باید مطالبه گری از مدیران را سرلوحه کاری خود قرار دهد و برای توسعه استان مدیران را برای پاسخگویی به عملکردهایشان به چالش بکشاند نکند خدای ناکرده در هیاهوهای سیاسی و انتخاباتی ، سلامت مردم گم شود و حسین کلانتری امید مردم را ناامید کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.