کد خبر : 4496
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳

نگاهی به وضعیت انتخابات در بویراحمد و دنا / از بی تفاوتی اصلاح طلبان تا جدال در اردوگاه نیروهای موسوم به جریان انقلاب

نگاهی به وضعیت انتخابات در بویراحمد و دنا / از بی تفاوتی اصلاح طلبان تا جدال در اردوگاه نیروهای موسوم به جریان انقلاب
پراکنده شدن دوباره برخی از هواداران و ریزش دوباره این سبد رای دور از ذهن نیست چرا که این احتمال وجود دارد که نامزدهای ناراضی این جریان به هر سویی گرایش پیدا کنند و از این اردوگاه سیاسی خارج شوند.

مدتهاست که ساز تبلیغات برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان کهگیلویه و بویراحمد کوک شده است و نامزدهای انتخاباتی حتی قبل ازثبت نام و اعلام نظر شورا نگهبان مبنی رد و یا تایید صلاحیت ها، خانه گردی ها و اردوکشی های تبلیغاتی خود را آغاز و هر کدام سبد آرایی را به فراخور حال خود تهیه نمودند.

به گزارش صدای دنا؛  اعلام نتایج تایید صلاحیت ها تا حدودی این سبدهای رای را دستخوش تغییر نمود به طوری که موج حرکت آرا به ویژه در شهرستان های بویراحمد و دنا کاملا مشهود است.

تقابل اصلاح طلبان با هدایت خواه؛ تاس خوش شانسی غلام محمد  زارعی

اصلاح طلبان که در دوره های گذشته به حمایت از غلام محمد زارعی پرداخته بودند برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی عبور از زارعی را کلید زدند و اعلام حمایت قبلی از وی را به دلیل نبود نیرو اعلام کردند و معتقد بودند که این بار در میدان گذشته بازی نخواهند کرد. هر چند که برخی بر این باورند که اعلام حمایت های دوره های گذشته اصلاح طلبان از غلام محمد زارعی در حقیقت تقابل ااین جریان سیاسی با ستار هدایت خواه بوده و نه دلخوشی از غلام محمد زارعی،  اما با این حال زارعی توانست از این وضعیت نگران اصلاح طلبان از رقیب کهنه کار و دیرینه خود نهایت استفاده را ببرد و برای دو دوره چهارساله عنوان نمایندگی مردم بویراحمد و دنا در بهارستان را از آن خود نماید.

پیاده کردن زارعی از قطار حمایتی اصلاح طلبان

اما اصلاح طلبان که شاید ازعملکرد زارعی و برخی از موضع گیری های او به ویژه در انتصابات درون استانی نگران بودند این بار خیلی زود وضعیت خود را مشخص نمودند و زارعی را از قطار حمایتی خود پیاده کردند تا شاید بتوانند گزینه ای اصلاح طلب را مورد حمایت قرار دهند. عدم تایید گزینه های مورد نظر اصلاح طلبان در بویراحمد و دنا آب پاکی را بر دستان این گروه ریخت و آنها را در شوکی فرو برد که شاید انتظارش را نیز دور از ذهن نداشتند و بر همین اساس بود که در آخرین نشست اصلاح طلبان تصمیم بر این قرار گرفت تا این گروه سیاسی در شهرستان بویراحمد و دنا گزینه ای برای حمایت معرفی ننماید و هواداران خود را برای انتخاب نامزد انتخاباتی  رها کنند.

تشت و پراکندگی در میان اصولگرایان

طیف مقابل اصلاح طلبان در بویراحمد و دنا، اصولگرایان بودند که علت شکست دور گذشته  خود را تشتت و انشقاقی می دانستند که در این گروه ایجاد شده بود و در برخی موارد تلاش نمودند تا شاید شکاف اختلاف بین گروهی را به نحوی حل و فصل نمایند اما نه تنها در کاهش تنش ها و کم کردن فاصله ها موفق نبودند که با رفتن ستار هدایت خواه از بویراحمد و ثبت نام در حوزه انتخابیه تهران این تنش ها در میان اصولگرایان افزایش یافت.

اعلام نادر منتظریان به عنوان نامزد نهایی جریان نیروهای انقلاب اسلامی، آتش اختلاف در میان اردوگاه این طیف سیاسی  را شعله ور نمود تا جایی که کیان دهراب پور دیگر نامزد اصولگرای بویراحمد و دنا این گروه را به تخلف و تبانی در معرفی گزینه نهایی اصولگرایان بویراحمد و دنا متهم نمود. مهدی روشنفکر نیز دیگر نامزد جریان اصولگرا و انقلابی بود که در دوره گذشته نیز مورد غضب بزرگان اصولگرایی در بویراحمد و دنا قرار گرفت اما با تمام کارشکنی ها و مخالفت ها توانست به عنوان پدیده دور قبل انتخابات در این حوزه انتخابیه معرفی شود و با کسب نزدیک به ۴۰ هزار رایی، مصم به ادامه فعالیت در این مسیر گردید به طوری که در این مدت نیز از هیچ تلاشی برای کسب آرا در بویراحمد ودنا دریغ ننموده است. حال با این مقدمه به بررسی وضعیت سبد آرای نامزدهای مطرح بویراحمد و دنا به ترتیب حرف الفبای نام خانوادگی تا این زمان می پردازیم و ترتیب یاد شده صرفا بر اساس حرف اول نام خانوادگی بر اساس جدول الفبای فارسی است.

 

مهدی روشنفکر:

مهدی روشنفکر پدیده انتخابات مجلس در دورگذشته شهرستان های بویراحمد و دنا بود که  بدون از حمایت جریان های سیاسی و احزاب و صرفا بر اساس تکیه بر پایگاه اجتماعی و  آرای مردمی پا به عرصه رقابت ها نهاد.

هر چند که اصولگرایان در آن زمان چندان نگاهی به مهدی روشنفکر نداشتند و او را جدی نگرفته بودند اما با کمال شگفتی و بعد از شمارش آرا متوجه شدند که روشنفکر پدیده انتخابات آن دوره از مجلس بود و با سبد نزدیک به ۴۰ هزار رای برای ادامه حضور در ماراتن انتخابات در دور آینده جدی تر خواهد بود.

بر همین اساس شیوخ  اصولگرایان مجبور شدند مهدی روشنفکر را جدی بگیرند و  تلاش نمایند تا  انشقاق درون گروهی را از میان بردارند اما هر کدام در سایه بی اعتمادی به دیگری، راه خود را ادامه دادند تا مهدی روشنفکر همچنان در عرصه رقابت باقی بماند.

سردرگمی جریان موسم به نیروهای انقلاب اسلامی در معرفی نامزد انتخاباتی و شکست در معرفی کریم فرخیانی، این فرصت را در اختیار مهدی روشنفکر قرار داد  تا به سبد آرای این گروه سیاسی هجوم برده و تا حد امکان بخشی را به سبد رای خود اضافه نماید. عبور از فرخیانی، سردرگمی را به اردوگاه جریان موسوم به نیروهای انقلاب تحمیل نمود و با هجرت ستار هدایت خواه از حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا به تهران، سیل گرایش نیروهای این جریان به سمت مهدی روشنفکر به ویژه در بویراحمد سفلی را شدت بخشد به طوری که شاید بتوان گفت درصد بالایی از  نیروهای این طیف جذب  جریان ندای وحدت شده اند.

مهدی روشنفکر که تاس موفقیت و شانس خود را در این دوره شش تایی دیده است با روحیه ای مضاعف به اردوگاه دیگر نامزدهای انتخاباتی نگاهی نمود و در برخی از مناطق بر خلاف انتظار توانسته است محبوبیتی را برای خود کسب نموده و به تقویت سبد رای خود بپردازد تا جایی که  برخی از هوادارن گروهای سیاسی دیگر  نیز که در مرحله تردید قرار داشتند به حضور مهدی روشنفکر چراغ سبز نشان داند وافزایش سبد رای مهدی روشنفکر را پر بار تر از گذشته نمودند.

حملات و تخریب های درون گروهی علیه مهدی روشنفکر و سکوت معنا دار وی در مقابل این تخریب ها، مزید بر علت گردید تا مهدی روشنفکر در اذهان و افکار عمومی به عنوان نامزد اخلاق مدار معرفی شود و برخی از آرای خاکستری نیز به همین علت به سمت وی گرایش پیدا کنند به طوری که امروزه کارشناسان بر این باورند که گرایش آرای خاکستری به سمت مهدی روشنفکر قابل مقایسه با گذشته نیست و رشد قابل توجهی را به خود دیده است.

غلام محمد زارعی :

نماینده دو دوره (نهم و دهم ) مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی که تا حدودی موفقیت خود را مدیون حمایت اصلاح طلبان است. هر چند که غلام محمد زارعی به لحاظ شخصی فردی آرام و دارای تواضع و فروتنی است اما این ویژگی های مثبت شخصی در کسوت نمایندگی در مجلس شورای اسلامی به عنوان  نقطه ضعفی  در کرسی وکالت برای او  تبدیل شده است تا جایی که بسیاری از حامیان گذشته او در کنار مخالفینش او را نماینده ای آرام و گوشه گیر مجلس نام نهادند.

هر چند که غلام محمد زارعی تلاش نمود تا خود را درگیر حاشیه ننماید و آرام و بی سر و صدا به طی کردن دوره نمایندگی خود بپردازد اما استخدام غلام محمد زارعی در وزارت نفت حاشیه ای بود که نتوانست به راحتی از کنار آن بگذرد و شاید برخی مخالفت ها با سرمایگذاری وزارت نفت در پارک جنگلی یاسوج بی ارتباط با این موضوع نبود.

عدم پیشرفت پروژه راه آهن یاسوج – اقلید ، تعطیلی برخی از پروژه های عمرانی ، تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی، عدم توسعه و پیشرفت شهرهای تازه تاسیس در شهرستان های بویراحمد ودنا ، ماجرای سقوط هواپیمای تهران – یاسوج و سکوت غلام محمد زارعی در مجلس باعث گردید تا برخی از این ناکامی ها به پای او نوشته شود و در کنار این موضوع ضعف برخی از مدیران و همچنین مقایسه عملکردی زارعی با غلام رضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت و همچنین حضور مسوولین کشوری در گچساران قبل از مرکز استان، باعث شد تا سبد آرای زارعی دچار لرزش شود.

اعلام اصلاح طلبان در عبور از زارعی و عدم حمایت از او در این دوره نیز مزید بر علت گردید تا مخالفین زارعی جدی تر و برخی از هوادارانش به مرز تردید در حمایت از او در این دوره نزدیک شوند به طوری که امروزه شاهد ریزش آرای غلام محمد زارعی در حوزه های مختلف بویراحمد و دنا هستیم اما با این وجود نباید سبد رای غلام محمد زارعی را نادیده بگیریم چرا که هنوز برخی کارشناسان بر این باورند که زارعی می تواند در رقابت انتخاباتی دوم اسفند ماه حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

نادر منتظریان:

نادر منتظریان نامزد نهایی جریان موسوم به نیروهای انقلاب که تا آخرین روزهای قبل از ثبت نام، نامی از او در میان نامزدهای اصولگرا شنیده نمی شد و حتی در آخرین نشست که منجر به اعلام انصراف ستار هدایت خواه از نامزدی در حوزه بویراحمد و دنا گردید نیز نامی از او به میان نیامد تا با موافقت همگان کیان دهراب پور، شکرالله امامی و عسکری به عنوان سه نامزد این جریان سیاسی در مهلت قانونی ثبت نام نماید و یکی از این سه نفر با ساز و کار مشخصی به عنوان نامزد نهایی اعلام گردد.

اما در کمال تعجب و ناباوری همگان ، نادر منتظریان به عنوان نامزد نهایی این جریان معرفی گردید تا تشتت در میان این جریان سیاسی بیش از گذشته آشکار شود.

کیان دهراب پور که توانسته بود از همان آغاز تایید صلاحیت خود را از شورای نگهبان  اخذ نماید پای در کفش مخالفت با نامزد نهایی نیروهای انقلاب گذاشت  به طوری که در آخرین اظهار نظری که از وی در پایگاههای خبری منتشر شده است معتقد است که « در انتخاب و معرفی گزینه نهایی اصولگریان بویراحمد و دنا تخلف و تبانی صورت گرفته است» .

همین مضوع کافی بود تا برخی از بزرگان اصولگرا که  حرفی برای گفتن داشته باشند راه خود را جدا کرده و به جریان ندای وحدت به رهبری مهدی روشنفکر بپیوندند و اعلام نگرانی و ناراحتی خود را از تصمیمات شبانه شیوخ اصولگرا در بویراحمد و دنا اعلام کنند. کیان دهراب پور نیز بر اساس اعلام رسانه ها همچنان بر حضور خود اصرار دارد تا شکاف در بین سبد رای این گروه بیش از گذشته باشد.

اما با وجود همه این موارد نادر منتظریان کفش های خود را محکم بست تا در عرصه رقابت اسفندماه حضور داشته و سبد رایی را برای خود گردآوری نماید. هر چند که بزرگان و شیوخ اصولگرا با تمام قوا به حمایت از نادر منتظریان پرداخته اند اما برخی از بدنه اصلی این جریان سیاسی رغبت چندانی به این موضوع نشان نداده اند تا شاهد ریزش آرای جریان نیروهای انقلاب در سایه بی رمقی و بی انگیزه ای حاصل از اختلاف درون گروهی باشیم.

برخی از هوادارن دوره گذشته  ستار هدایت خواه نیز تمایل چندانی به نادر منتظریان نشان ندادند و شاید در اندیشه سفر به تهران و شرکت در انتخابات آن حوزه انتخابیه به نفع ستار هدایت خواه باشد و این امر سبب شد تا منتظریان به عنوان یک جریان نوپا برای کسب رای در مناطق مختلف به تلاش شبانه روزی بپردازد. بخش اعظمی  از سبد آرای ستار هدایت خواه در گذر زمان و بلاتکلیفی که در این اردگاه ایجاد شده بود به سمت مهدی روشنفکر و بخشی دیگر نیز به سوی دیگر نامزدها سرازیر گردید تا نادر منتظریان سبد نیمه خالی جریان نیروهای انقلابی را در دست بگیرد و منطقه به منطقه و خانه به خانه به دنبال افزایش آرای این سبد باشد. البته پراکنده شدن دوباره برخی از هواداران و ریزش دوباره این سبد رای دور از ذهن نیست چرا که این احتمال وجود دارد که نامزدهای ناراضی این جریان به هر سویی گرایش پیدا کنند و از این اردوگاه سیاسی خارج شوند.

حال با این وضعیت باید منتظر ماند و دید در دو هفته باقی مانده تا برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه چه اتفاقاتی روی خواهد داد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.